Za bežnú „detoxikačnú“ činnosť za volantom ti hrozí pokuta. Udržať nervy na uzde sa vypláca

  • Nervy za volantom sa dajú filtrovať mnohými spôsobmi
  • Ak ťa pri nich nachytá polícia, môže ti uložiť pokutu
Na snímke policajná kontrola na dialničnom hraničnom priechode.
Ilustračný obrázok TASR/Martin Baumann
  • Nervy za volantom sa dajú filtrovať mnohými spôsobmi
  • Ak ťa pri nich nachytá polícia, môže ti uložiť pokutu

Každý šofér už za volantom stratil nervy a svoj hnev si vyventiloval prostredníctvom nadávok, vulgárnych gest alebo použitím klaksónu. Jeho použitie je niekedy na mieste, no existujú aj situácie, za ktoré ti môže polícia udeliť pokutu.

Zákon o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov totiž zdôrazňuje, že vodič smie dávať zvukové výstražné znamenie len vtedy, ak je to potrebné na odvrátenie hroziaceho nebezpečenstva, a mimo obce aj na upozornenie vodiča predchádzaného vozidla. 

Namiesto zvukového výstražného znamenia smie vodič dávať svetelné výstražné znamenie prerušovaným zapínaním stretávacích svetlometov alebo diaľkových svetlometov. Ak chce upozorniť vodiča predchádzaného vozidla, smie ho dávať aj v obci. 

Okrem toho na Slovensku existujú zóny, v ktorých je nutné dodržiavať určité pravidlá súvisiace s hlukom. Upozorňuje na ne napríklad dopravná značka B32a: Zákaz zvukových výstražných zariadení zakazuje používanie klaksónu.

Portál Autoviny poukazuje na to, že za neoprávnené použitie zvukového a svetelného výstražného zariadenia má policajt nárok na uloženie blokovej pokuty vo výške 30 eur.

650 eur za poctivosť

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Slov-lex, Autoviny, Pravda, eAutoškola

Najnovšie videá

Trendové videá