Za bežný prehrešok na ceste ťa čaká pokuta 5000 eur: Štát ide tvrdo sankcionovať slovenských vodičov

  • Pokuta za chýbajúce PZP bude čoskoro vyššia
  • Štát jej maximum upravil na 5000 eur
  • Slovensko má s poisteniami dlhodobý problém
polícia, auto
Ilustračná fotografia TASR/Pavel Neubauer
  • Pokuta za chýbajúce PZP bude čoskoro vyššia
  • Štát jej maximum upravil na 5000 eur
  • Slovensko má s poisteniami dlhodobý problém

Jazdiť na nepoistenom vozidle je riskantné už aj dnes. Okrem možných komplikácií, ktoré môžu z tohto prehrešku vyplynúť, hrozí vodičom bez PZP aj vysoká sankcia. V súčasnosti sa môže vyšplhať až do výšky 3319 eur. Štát však v tomto ohľade pritvrdí.

Ako informuje portál topspeed.sk, pokuty za tento priestupok sa zvyšujú už od 1. augusta 2024. Po novom ti tak priamo polícia či okresný súd môžu prideliť pokutu od 50 do 5000 eur.

Slovensko má pritom s nepoistenými autami už dlhodobý problém. Ako informuje agentúra SITA, každý rok dostanú okresné úrady približne 300-tisíc oznámení o neuzatvorení povinného zmluvného poistenia (PZP), avšak len malá časť majiteľov týchto vozidiel je pokutovaná.

Katastrofický stav

Hlavným dôvodom je neefektívny kontrolný a sankčný systém, ktorý technicky zaostáva. Tento alarmujúci stav odhalil Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR pri kontrole postupov 28 vybraných okresných úradov v rokoch 2018 až 2023.

„Zistenia kontrolórov sú také alarmujúce, že odporučiť môžeme jedine to, aby rezort financií v spolupráci s ministerstvom vnútra pripravili úplne nové pravidlá pre efektívny a účinný sankčný systém voči tým majiteľom, ktorí z rôznych aj špekulatívnych dôvodov nepristúpia k poisteniu auta a ohrozujú nielen majetok, ale aj zdravie ostatných účastníkov cestnej premávky,“ uviedol predseda národných kontrolórov Ľubomír Andrassy.

Podľa NKÚ Slovenská kancelária poisťovateľov v sledovanom období oznámila okresným úradom viac ako 1,8 milióna prípadov neuzatvoreného poistenia. Napriek tomu, úrady uložili len 32 640 pokút, čo v celkovej sume predstavuje viac ako 3,8 milióna eur. Z tejto sumy sa však podarilo vymôcť len necelých 44 %.

polícia pokuta policajt pokuty pokutovanie
zdroj: TASR/Roman Hanc

Nefunkčný systém znamená, že štát každoročne prichádza o milióny eur, ktoré by mohli byť použité na zvýšenie bezpečnosti cestnej premávky. „V dnes fungujúcom systéme kryjú zodpovední motoristi svojím poistením škodu spôsobenú neplatičmi. Platiaci motoristi zároveň prispievajú do osobitného účtu ministerstva vnútra, z ktorého by mali byť hradené rôzne projekty a aktivity súvisiace so zvyšovaním bezpečnosti cestnej premávky,“ vysvetľujú kontrolóri.

Systém povinného zmluvného poistenia je taký zastaraný, že môže demotivovať zodpovedných vodičov. Ako príklad uviedli kontrolóri fakt, že Slovenská kancelária poisťovateľov odovzdáva príslušným úradom excelové zoznamy nepoistených vozidiel na CD nosičoch.

Moderný informačný online systém stále chýba a okresné úrady navyše trpia nedostatkom personálu a technického vybavenia na spracovanie všetkých oznámení v reálnom čase.

Pokuty sa často nerozdávajú

NKÚ tiež poukázal na netransparentné procesy pri uplatňovaní pokút. Rozhodovanie o tom, ktorý spis bude vybavovaný a aká pokuta bude uložená, je často na individuálnom posúdení úradníka.

Napríklad v banskobystrickom úrade boli v roku 2018 riešené najmä prípady osôb s priezviskami začínajúcimi na písmená A – B, v roku 2019 na písmená B – Č a v rokoch 2020 a 2021 na písmeno D. V Bardejove riešili len prípady nepoistenia dlhšie ako 6 mesiacov a v Prešove neukladali pokuty právnickým osobám.

Na Slovensku by malo podľa zákona každý z 72 okresných úradov ukladať pokuty za nezaplatenie PZP, avšak celoplošná kontrola ukázala, že sa tejto agende venuje len 49 z nich. Niektoré úrady na to nemajú technické ani personálne kapacity. Príkladom je bratislavský úrad, kde bol pre agendu PZP vyčlenený len jeden úradník, ktorý mal za 6 rokov vybaviť viac ako 300-tisíc spisov.

Pokuty za neuzatvorené poistenie sa pohybujú od 16,60 eura do 3 319,39 eura, ale pre chýbajúci „sadzobník“ pokút a metodike ich okresné úrady určujú rôzne. Priemerná pokuta uložená Okresným úradom Košice bola 32,76 eura, zatiaľ čo v Prešove 221,04 eura.

„Ak by len nami kontrolované úrady konali vo všetkých prípadoch oznámení o neuzatvorení poistenia pri najčastejšie ukladanej pokute 80 eur, mohol by byť príjem štátneho rozpočtu za šesť rokov vyšší o viac ako sto miliónov eur,“ uzavrel Andrassy.

Ministerstvo vnútra SR priznalo nedostatky súčasného systému a sľubuje zefektívnenie procesov. Zároveň spolupracuje s ministerstvom financií na zmenách v legislatíve, ktoré by umožnili pružnejšie a efektívnejšie ukladanie pokút okresnými úradmi.

Digitalizácia a automatizácia celého procesu je jednou z hlavných priorít, aby sa zabezpečila lepšia výkonnosť a transparentnosť systému povinného zmluvného poistenia.

Zdroje: topspeed.sk, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá