Za častý prešľap ti hrozí pokuta až do výšky 17 000 eur. O peniaze ťa môže pripraviť aj pes

  • Vyplácanie nemocenskej dávky podlieha zákonu o sociálnom zabezpečení
  • Ak ho porušíš, hrozí ti poriadne mastná pokuta
Muž pracuje s krčným golierom na notebooku.
Ilustračné foto Freepik/@DCStudio
  • Vyplácanie nemocenskej dávky podlieha zákonu o sociálnom zabezpečení
  • Ak ho porušíš, hrozí ti poriadne mastná pokuta

Počas zimných mesiacov Slovákov často sužujú rôzne ochorenia, ktoré im bránia v práci. Mnohí preto musia zostať doma na PN.

V takýchto prípadoch Sociálna poisťovňa vypláca nemocenské dávky podľa zákona o sociálnom zabezpečení. Pri porušení predpísaného liečebného režimu ti ale hrozí astronomická pokuta.

Prísny liečebný režim

Keď sú zamestnanci alebo živnostníci pracovne neschopní, mali by sa riadiť liečebným režimom, ktorý im podľa ich zdravotného stavu odporučí lekár.

„Liečebný režim závisí od povahy ochorenia. To znamená, že poistenec nesmie vykonávať zárobkovú činnosť, na ktorú bol uznaný dočasne práceneschopným, musí dodržiavať čas povolených vychádzok, pri niektorých ochoreniach musí ležať, nesmie fajčiť a požívať alkoholické nápoje alebo sa nesmie zdržiavať v pohostinských zariadeniach a v určený deň sa musí dostaviť na kontrolnú prehliadku k ošetrujúcemu lekárovi,“ uvádza Sociálna poisťovňa na svojej webovej stránke.

Sociálna poisťovňa má možnosť kontrolovať, či sa dodržiava liečebný režim. Urobiť tak môže na základe podnetov od ošetrujúceho lekára, posudkového lekára, zamestnávateľa alebo aj na základe podnetu od inej fyzickej alebo právnickej osoby.

Pokuta do výšky 17-tisíc eur

Keď kontrolór zo Sociálnej poisťovne nenájde poistenca doma, nechá mu v poštovej schránke oznámenie o vykonanej kontrole. Poistenec potom musí kontaktovať útvar lekárskej posudkovej činnosti a vysvetliť dôvod svojej neprítomnosti počas pracovnej neschopnosti.

Ako uvádza portál Humanet, ak poistenec nesplní niektorú zo svojich povinností a tým vytvorí prekážku v kontrole, môže mu hroziť pokuta v rozmedzí od 100 do 16 596,96 eur. Príkladmi prekážok v kontrole môžu byť situácie ako neohlásenie zmeny adresy, nefunkčný zvonček, alebo pes, ktorý bráni vstupu do dvora.

Mužská ruka drží peňaženku plnú peňazí.
zdroj: Freepik/@ededchechine

Väčšinou, keď Slováci porušia podmienky liečebného režimu, im Sociálna poisťovňa udeľuje pokutu vo výške 100 eur. Ak ale dôjde k opakovanému porušeniu povinností, výška pokuty sa zvyšuje až na 170 eur.

Keď Slováci porušia liečebný režim, nielen, že riskujú pokutu, ale môžu tiež prísť o nárok na náhradu príjmu a o vyplácanie nemocenských dávok.

Kedy máš nárok na vychádzky?

Keď sú Slováci na PN, môžu si dovoliť ísť na vychádzky, ak im to schválil ošetrujúci lekár a ich zdravotný stav to umožňuje.

Toto povolenie závisí od konkrétneho zdravotného stavu a odporúčaní lekára. Ten hodnotí, či vychádzky nebudú mať negatívny vplyv na uzdravenie. Lekár môže určiť aj konkrétne časy alebo podmienky.

„Čas vychádzok ošetrujúci lekár zaznamená, ak ich povolil, na tlačive Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti alebo v elektronickom zázname o dočasnej pracovnej neschopnosti (ePN). Zároveň ich zaznamená aj v zdravotnej dokumentácii dočasne práceneschopnej osoby,“ uvádza Sociálna poisťovňa.

Vystavovanie elektronických „pééniek“

Povinnosť vystavovať práceneschopnosť (PN) elektronicky by sa pre špecialistov mohla posunúť. Pripustila to ministerka zdravotníctva v reakcii na Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP). Ten upozornil, že špecialisti ePN-ky od budúceho roka odmietajú.

„Som pripravená o tom hovoriť, rokovať a v prípade, že sa dohodneme, tak by sme mohli posunúť účinnosť aj tejto povinnosti špecialistov ešte o rok,“ povedala Dolinková.

Ozrejmila, že situácia by sa mohla riešiť v parlamente pozmeňujúcim návrhom k novele zákona o národnom zdravotníckom informačnom systéme (NZIS). Pripomenula, že pre udržanie špecialistov v systéme treba hľadať riešenia, a preto je otvorená diskusii.

Špecialisti združení v ZAP odmietajú novú povinnosť vystavovať elektronickú PN od 1. januára 2024 a apelujú na parlament, aby zmenil povinnosť na možnosť a predtým zabezpečil splnenie potrebných náležitostí zo strany štátnych inštitúcií.

„Účinnosť novely je nutné odložiť na dobu, keď si štát splní svoje úlohy voči poskytovateľom špecializovanej ambulantnej starostlivosti do takej miery, aby mali porovnateľné podklady a zdroje na vystavovanie ako všeobecné ambulancie,“ povedala prezidentka ZAP Jaroslava Orosová.

Poznamenala, že o nepripravenosti projektu zo strany štátu svedčia aj dva návrhy na odklad účinnosti zo strany ministerstva zdravotníctva, na ktoré parlament ani poslanecký výbor pre zdravotníctvo neodpovedali kladne.

Čítajte viac z kategórie: Financie a kryptomeny

Zdroje: Humanet, Archív SIU, Sociálna poisťovňa

Najnovšie videá

Trendové videá