Za chybu, ktorú možno robíš bežne, ti môže Sociálna poisťovňa naúčtovať penále: Tomuto omylu sa vyhni

  • Občas sa stane, že sa s platbou do zdravotnej alebo Sociálnej poisťovne ľudia omeškajú
  • Oneskorené platenie odvodov môže viesť k negatívnym následkom
peniaze, sociálna poisťovňa
Ilustračný obrázok TASR/Jaroslav Novák, Unsplash/Sara Kurfeß
  • Občas sa stane, že sa s platbou do zdravotnej alebo Sociálnej poisťovne ľudia omeškajú
  • Oneskorené platenie odvodov môže viesť k negatívnym následkom

Občas sa stane, že sa s platbou do zdravotnej alebo Sociálnej poisťovne ľudia omeškajú. Hoci to mnohí nevedia, oneskorené platenie odvodov môže viesť k negatívnym následkom. Poisťovne majú totiž nárok na požadovanie úrokov alebo penále. V akom prípade to však môžu urobiť?

Čo sa týka Sociálnej poisťovne, tá má nárok predpísať penále v prípade, že neodvedieš poistné a príspevky na starobné dôchodkové sporenie za príslušný kalendárny mesiac včas. Portál Peniaze.sk však ďalej informuje, že problémy môže narobiť aj neodvedenie poistného a príspevkov v plnej sume. 

Výška penále je rôzna. Platí však, že sa predpisuje vo výške 0,05 % z dlžnej sumy za každý deň omeškania odo dňa splatnosti poistného na starobné dôchodkové sporenie až do dňa, keď je pohľadávka uspokojená poukázaním dlžnej sumy na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici. Sumu však možno uhradiť aj v hotovosti alebo v tom najhoršom prípade to môže prebehnúť cez exekútora.

Penále sa ďalej predpisuje až do dňa predchádzajúceho dňu, keď Sociálnej poisťovni zanikne vo vzťahu k pohľadávke veriteľa z dôvodu jej postúpenia. To platí aj v prípade, že poisťovňa odpíše pohľadávku alebo jej neuhradenú časť so zákonom stanovených dôvodov. Môže ísť napríklad o premlčanie.

V poslednom rade sa penále predpisujú až do dňa, v ktorom začala Sociálna poisťovňa vykonávať kontrolu.

Na záver je dôležité podotknúť, že penále nemôže presiahnuť dlžnú sumu poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie za kontrolované obdobie. Penále poisťovňa nepredpíše ani vtedy, ak ide o nevymáhateľnú pohľadávku v nadväznosti na výsledky konaní podľa zákona o konkurze a reštrukturalizácii. To platí aj v prípade, že penále za kontrolované obdobie neprevýšia sumu 5 eur.

Pomôcť môže generálny pardon

Do konca augusta 2023 majú dlžníci nárok využiť tzv. generálny pardon. Sociálna poisťovňa na základe novely zákona o sociálnom poistení odpustí alebo nepredpíše dlžníkom – právnickým i fyzickým osobám – penále.

Platí to v prípade, ak celé dlžné poistné z minulosti, ktoré im vzniklo za obdobie poistenia pred 1. júlom 2022, zaplatia v lehote najneskôr do 31. augusta 2023. Zmena zákona, ktorá zavádza generálny pardon, nadobudla účinnosť už 1. februára 2023.

Počet kandidátov, ktorých by sa tento mimoriadny legislatívny nástroj oddlžovania mohol dotknúť, je viac ako 1 milión subjektov. Z toho je takmer 354-tisíc zamestnávateľov a 716-tisíc samostatne zárobkovo činných osôb alebo dobrovoľne poistených fyzických osôb.

Penále spadajúce do generálneho pardonu by malo predbežne predstavovať spolu sumu približne 885 miliónov eur. O podrobnostiach má Sociálna poisťovňa verejnosť už čoskoro bližšie informovať.

Ako informuje portál Aktuality.sk, štát si od generálneho pardonu sľubuje najmä prílev financií. Sociálna poisťovňa chce týmto spôsobom pomôcť hlavne podnikateľom, ktorých postihla koronakríza a nedokázali počas nej platiť poistné. 

Generálny pardon sa netýka všetkých

Generálny pardon sa však nedotkne všetkých podnikateľov. Ako sme už spomenuli vyššie, platí pre dlhy, ktoré vznikli pred 1. júlom 2022. Základnou podmienkou pri jeho využití je zaplatenie celej dlžnej sumy poistného (istiny) do 31. augusta 2023. 

Okrem iného musí dlžník, ktorého sa generálny pardon týka, predložiť aj chýbajúce mesačné výkazy poistného za rozhodujúce obdobie. 

Odvádzateľ poistného (zamestnávateľ a tzv. zahraničná samostatne zárobkovo činná osoba, na ktorú sa zákon o sociálnom poistení vzťahuje) musí teda predložiť všetky podklady na zistenie príspevkov a správnej sumy poistného za obdobie do 30. júna 2022.

Čo sa týka zamestnávateľa, spomenutým podkladom sa myslí mesačný výkaz poistného a príspevkov. V prípade tzv. zahraničnej samostatne zárobkovo činnej osoby ide o poskytnutie dokladov na určenie správnej výšky poistného a posúdenie vzniku a zániku jej povinného sociálneho poistenia.

„Ak si odvádzateľ túto povinnosť nesplní, hľadí sa na neho tak, ako by mal za toto obdobie nezaplatené poistné, a teda nemá možnosť zapojiť sa do generálneho pardonu,“ uvádza SP na svojej webovej stránke.

Čítajte viac z kategórie: Financie a kryptomeny

Zdroje: Peniaze.sk, Aktuality, Sociálna poisťovňa, Sociálna poisťovňa

Najnovšie videá

Trendové videá