Za drogy ľudí strieľal a za korupciu vyhadzoval z vrtuľníka. Kontroverzný a milovaný prezident končí v politike
- Filipínsky prezident Rodrigo Duterte končí v politike
- V roku 2022 mal opäť kandidovať a všetci očakávali, že vyhrá
- Bol veľmi obľúbeným prezidentom napriek nevyberanému slovníku a násilným praktikám
- Filipínsky prezident Rodrigo Duterte končí v politike
- V roku 2022 mal opäť kandidovať a všetci očakávali, že vyhrá
- Bol veľmi obľúbeným prezidentom napriek nevyberanému slovníku a násilným praktikám
Svoju krajinu vyčistil od drog, aj keď „originálnym“ spôsobom. Skorumpovaných ľudí neváhal vyhodiť z vrtuľníka, za porušenie karantény nariadil zastrelenie. Filipínsky ľud ho za nekompromisnosť a najmä výsledky práce zbožňoval. Dnes však urobil prekvapivý krok.
V politike končí
Filipínsky prezident Rodrigo Duterte oznámil, že odstupuje od svojho plánu v budúcoročných voľbách kandidovať na viceprezidenta a po skončení jeho mandátu odíde z politiky, uvádza SITA. Prekvapivé rozhodnutie oznámil po tom, čo sprevádzal svojho dlhoročného poradcu Bonga Goa do centra Volebnej komisie, kde senátor zaregistroval svoju vlastnú kandidatúru na viceprezidenta.
Filipínska ústava limituje prezidentov len na jedno šesťročné funkčné obdobie. Oponenti avizovali, že by spochybnili legalitu Duterteho kandidatúry na viceprezidenta na najvyššom súde v krajine.
Duterte sa ujal moci v roku 2016 a začal vojnu proti drogám, ktorá si vyžiadala viac ako 6 000 mŕtvych – prevažne podozrivých – a znepokojila vlády na Západe a ľudskoprávne skupiny. Dané zabitia vyšetruje Medzinárodný trestný súd (ICC).
Som ako Hitler
Pripomíname, že Filipíny sú prezidentskou republikou, teda moc prezidenta je tam oveľa väčšia než u nás. Duterte doslova riadi celú krajinu a sám sa netají tým, že to robí ako diktátor. Raz sa dokonca sám prirovnal k Hitlerovi. Na Filipínach má však obrovskú podporu, v prezidentských voľbách ho podporilo 90 % voličov.
V mene očistenia krajiny od drog, kriminality a korupcie je ale jeho diktátorský a tvrdý prístup podľa neho v tomto prípade ospravedlniteľný.
Duterte sa „očistenia Filipín“ chopil naozaj svojsky a podľa mnohých reakcií z celého sveta by jeho praktiky už nemali mať v 21. storočí svoje miesto. V krajine boli v mene boja proti drogám zavraždené tisíce ľudí, pričom niet pochýb, že medzi nimi je aj mnoho nevinných.
Prezident dal taktiež počas pandémie príkaz strieľať do hladných ľudí, ktorí chceli počas miestneho lockdownu protestovať a z vrtuľníka nad mestom vraj už vyhodil úradníkov, ktorých príliš zlákala vôňa peňazí.
Boj proti drogám
Duterte je však najznámejší vďaka svojim netradičným metódam boja proti drogám. Vojnu proti týmto metlám ľudstva vzal skutočne vážne a od podlahy.
„Ak poznáte nejakého drogovo závislého, radšej ho zabite, pretože jeho rodičia by to nedokázali, bolo by to pre nich veľmi bolestivé,“ vyzval ľudí hneď v deň svojej inaugurácie.
Postupne polícia, ktorej začali veliť jeho ľudia, i novo vytvorené milície rozbehli doslova hon na ľudí, ktorí sú alebo by mohli byť s drogami nejako spojení.
Kontroverzný a obľúbený
Duterte netoleruje ani korupciu. V jednom z rozhovorov naznačil, že už raz vyhodil skorumpovaného človeka z vrtuľníka nad hlavným mestom a urobil by to zas. O pápežovi sa vyjadril, že je to „sukin syn“. Je o ňom tiež známe, že už ako starosta mesta Davao si neváhal zašpiniť ruky pri čistení ulíc od drog.
Zaujímavé je, že napriek svojej povahe, slovníku, vyjadreniam či tisícom mŕtvych po uliciach, ktoré si vyžiadal jeho hon po drogách, výrazná väčšina Filipínčanov svojho 75-ročného diktátorského prezidenta stále nasleduje a verí mu.
Vidia v ňom riešenie problémov, ktoré trápia Filipíny, a snahu ochrániť slušných ľudí. „Tým, že polícia dostáva narkomanov z ulíc, chráni ľudí ako ja,“ odpovedal zahraničným reportérom filipínsky taxikár.
V roku 2022 mal Duterte opäť kandidovať a očakávalo sa, že voľby aj vyhrá. Svojím vyjadrením o konci v politike tak šokoval celé Filipíny.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: SITA