Za dúhovú vlajku rozbil spevákovi sánku: Sudkyňa v prípade nevidí nenávistný motív

  • Útočník z klubu Orlovňa sa postavil pred súd
  • Spevákovi kapely Berlin Manson rozbil sánku len zato, že vyvesil dúhovú vlajku
Hílek, Dragun
Na fotografii je útočník Roman Hílek a napadnutý spevák skupiny Berlin Manson Adam Dragun Youtube/SIU
  • Útočník z klubu Orlovňa sa postavil pred súd
  • Spevákovi kapely Berlin Manson rozbil sánku len zato, že vyvesil dúhovú vlajku

Brutálny útok v skalickej Orlovni má dohru. Stalo sa to 10. decembra, keď skupina šiestich mužov zaútočila na kapelu Berlin Manson, ktorá hosťovala na koncerte Slobodnej Európy. Jej spevákovi Adamovi Dragunovi zlomili sánku. Útočníkovi v prípade prekvalifikovania trestného činu hrozí až 12 rokov za mrežami. 

Jedným z útočníkov je Roman Hílek, ktorý sa dnes postavil pred Najvyšší súd. Špecializovaný trestný súd ho predtým do väzby nevzal, načo podal prokurátor ÚŠP Bohdan Čeľovský sťažnosť. Hílek si môže vydýchnuť, ani senát sťažnostného súdu totiž dôvody na jeho väzbu nevidel. Má zákaz navštevovať podniky, piť alkohol a priblížiť sa k napadnutému na menej ako 5 metrov.

Vo svojom odôvodnení prokurátor apeloval na to, že po útoku na Zámockej ulici je potrebné členov komunity LGBTI+ chrániť. Čelovský podotkol, že zrejme dôjde k zmene právnej kvalifikácie, pretože spevák utrpel vážnu ujmu na zdraví. Senát argumenty prokurátora zľahčoval dokonca sa vyjadril aj k tragédii na Zámockej. 

„Prokurátor podal sťažnosť z toho dôvodu, že v spoločnosti sa od úmyselného usmrtenia dvoch osôb v bare Tepláreň, ktorí boli príslušníci komunity LGBTI+… takýto motív zatiaľ vieme len z médií, ani teda vy, prokurátor, ste nepredložili žiadne relevantné dokumenty, ktoré by potvrdzovali, že tá vražda v tom pohostinstve, že tí dvaja ľudia boli zavraždení z nenávistného motívu voči tejto skupine, neviem ani, v akom je to štádiu, či sa to ešte vyšetruje…“ vyslovila v odôvodnení nevzatia do väzby predsedníčka senátu.

Hílek, Berlin Manson, útok
zdroj: SIU/BP

„Ďalej pokračujete, že sa rozšírili fyzické útoky na členov tejto komunity, prípadne na osoby, ktoré zo solidarity k tejto komunite nosia dúhovú vlajku alebo odznak. Opäť ste nijakým spôsobom nepodložili toto tvrdenie, či už nejakým osobám bolo vznesené obvinenie, proste je to len nejaké vaše všeobecné konštatovanie,“ zhodnotila sudkyňa.

„A potom hovoríte, že treba pristupovať razantne, aby to pôsobilo výchovne a aby to odradilo ďalších páchateľov od fyzických útokov na členov LGBTI komunity, prečo len na členov LGBTI komunity? My potrebujeme dať odkaz spoločnosti, aby sa vôbec nepáchalo násilie v našej spoločnosti, voči všetkým ľuďom,“ ohradila sa v odôvodnení senátu jeho predsedníčka.

Obvinený Roman Hílek sa k útoku priznal, no bránil sa tým, že dôvodom jeho vyčíňania nebolo vyvesenie dúhovej vlajky, ale to, že sa domnieval, že spevák hodil do publika fľašku. Kladie si otázku, že prečo znáša následky svojho konania sám, keď údajne útočili šiesti muži. Argumentuje, že pokiaľ by bol vo väzbe, nemal by sa kto starať o jeho hospodárske zvieratá.

Muž, ktorý sa angažuje v politike a v minulosti kandidoval do europarlamentu, čelí závažnému obvineniu zo strany elitných vyšetrovateľov. „Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinil jednu osobu z ublíženia na zdraví a výtržníctva. Trestnej činnosti sa mal obvinený dopustiť z osobitného motívu voči LGBTQ+ komunite počas koncertu v skalickom klube,“ informovalo Prezídium policajného zboru. Práve osobitný motív bol dôvodom, prečo prípad prevzala Národná kriminálna agentúra.

Roman Hílek, Berlin Manson, útočník
zdroj: FB/Roman Hílek

K útoku malo dôjsť iba pre to, že spevák pred koncertom zavesil na jeden z nástrojov dúhovú vlajku. „Slušní ľudia by sa mali cítiť bezpečne, prispieť k tomu môže každý z nás, no k vytvoreniu skutočne tolerantnej spoločnosti nás ešte zrejme čaká dlhá cesta. My ju však rozhodne chceme absolvovať. Stojí to za to. Kapele Berlin Manson patrí veľká vďaka za gesto, ktoré je stále tak veľmi potrebné,“ napísala krátko po incidente kapela Slobodná Európa, na ktorej koncerte Berlin Manson hosťovala.

Spevák koncert napriek napriek dvojnásobnej zlomenine sánky odspieval. Následne ho však čakala dlhá hospitalizácia v nemocnici. Ďalšiemu hudobníkovi pri napadnutí vytrhli náušnicu z ucha.

Roman Hílek bol už v minulosti pre násilie trestne stíhaný. Obvinený bol totiž v roku 1993 odsúdený pre násilný trestný čin. V roku 2021 musel v priestupkovom konaní zaplatiť 10 eur za to, že dal niekomu facku.

Roman Hílek, Berlin Manson, útočník
zdroj: FB/Roman Hílek

„Mňa mrzí, že som ho napadol, ale ja som reagoval na úplne inačí podnet. Ja nemám s nimi problém, akurát mám výhrady voči takým extrémnym formám, že som v telke videl, ako sa tam vodia na vodítku. To je pre mňa trošku, že sa takto sami dehonestujú, ale že je niekto takýto to je mi úplne jedno. Ja som reagoval na to, že mi niekto hodil fľašku do hlavy,“ argumentoval bývalý kandidát na starostu obce Kopčany vo svojej záverečnej reči. 

Ihneď reagovali

Kapela Berlin Manson útok „primitívnych homofóbov“, ako útočníkov sama nazvala, odsúdila. „Radi by sme odkázali všetkým náckom, ktorí stále nepochopili, že naša skupina patrí na opačnú stranu barikády, aby na naše koncerty nechodili. Nie ste u nás vítaní,“ vyhlásila kapela.

K činu, ktorý sa odohral v skalickom klube, sa krátko po tom vyjadrilo niekoľko ľudí. „Hej, včera mi kamošov v Skalici napadli lokálni náckovia, lebo na koncerte Slobodnej Európy a Berlin Manson vyvesili dúhovú vlajku. Adam má zlomenú sánku,“ uvádza užívateľ Andrej.

„V prvom rade rešpekt, že sa nedali a za svojím názorom si stáli napriek týmto odporným následkom. Keby som bol s nimi (čo sa stáva celkom bežne), tak neviem, ako by som sa zachoval, asi by som zdrhol. Nie som žiadny hrdina,“ pokračuje Andrej ďalej, pričom vraví, že má strach z toho, kam Slovensko už dospelo.

Prípadom sa začala zaoberať generálna prokuratúra

Tá v statuse na Facebooku garantovala, že bude nekompromisne postihovať akékoľvek útoky na členov LGBTI+ komunity. „V súvislosti s útokom na speváka kapely Berlin Manson, ktorý sa odohral dňa 10. 12. 2022 v klube Orlovňa v Skalici pre vyvesenie dúhovej vlajky reprezentujúcej LGBTI+ komunitu, prokurátor ÚŠP GP SR podal na obvineného R. H. návrh na vzatie do väzby, o ktorom dnešný deň rozhodol sudca Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, pričom uznal dôvody väzby podľa § 71 ods. 1 písm. c) TP a väzbu nahradil dohľadom probačného a mediačného úradníka,“ informovala prokuratúra.

Prokuratúra v texte ďalej upozornila širokú verejnosť, že „schvaľovanie týchto útokov v rôznych online diskusiách a komentároch môže napĺňať skutkovú podstatu trestného činu.“ Autorom homofóbnych príspevkov hrozí aj trest prepadnutia veci, teda počítača prípadne mobilného telefónu, z ktorého uvedené príspevky písali.

Odsúdenie útoku

Vyhlásenie k útoku vydal aj podnik Orlovňa Skalica, ktorých incident mrzí. „Chceli by sme sa ospravedlniť za včerajší nešťastný incident pred vystúpením skupiny BERLIN MANSON, veľmi nás to mrzí. Vzniknutú situáciu riešime,“ uvádza podnik vo svojom príspevku.

„Z našej strany ako organizátora je nám to veľmi ľúto a do budúcnosti spravíme všetko preto, aby sa podobné incidenty už neopakovali a spoločne sme sa v Orlovňa Skalica cítili kultúrne a užili si každý jeden koncert, každej jednej skupiny,“ pokračujú kompetentní vo svojom vyhlásení.

Po medializácii prípadu sa za skupinu postavilo množstvo ľudí. Medzi nimi napríklad aj bývalá primátorka mesta Skalica Anna Mierna. „Skalica bola vždy mestom, ktoré SPÁJALO rozmanitosť. Odmietam takéto prejavy slaboduchosti a verím, že polícia koná tak, aby páchateľov čo najskôr potrestala. Aj toto je výsledok politiky nenávisti, ktorá na Slovensku prekvitá,“ napísala v statuse. 

Zdroj: Youtube

Najnovšie videá

Trendové videá