Za dva dni vysadili dobrovoľníci v Indii viac ako 110 miliónov stromov. Ašpirujú na rekord

  • Do iniciatívy sa zapojilo 2,5 milióna dobrovoľníkov. Ide doposiaľ najväčšiu reforestáciu na svete
  • Pokusy boli už v roku 2016. Vtedy vysadilo za 24 hodín milión dobrovoľníkov 50 miliónov stromov
  • O lesoch sa diskutovalo aj na pôde OSN. Bol prijatý strategický plán, ktorý sa má naplniť do roku 2030
unsplash
Ilustračný obrázok Unsplash
  • Do iniciatívy sa zapojilo 2,5 milióna dobrovoľníkov. Ide doposiaľ najväčšiu reforestáciu na svete
  • Pokusy boli už v roku 2016. Vtedy vysadilo za 24 hodín milión dobrovoľníkov 50 miliónov stromov
  • O lesoch sa diskutovalo aj na pôde OSN. Bol prijatý strategický plán, ktorý sa má naplniť do roku 2030

Ekológia a záchrana lesov je momentálne vo veľmi vysokom štádiu riešenia. Iniciatívy vznikajú po celom svete a jednou z nich je aj tá, ktorú v Indii rozbehli tí najvyšší, informuje o tom portál Educateinspirechange.org.

Majú za cieľ nielen pomôcť krajinám zoskupeným v hospodárskom spolku BRIC, ale aj odhaliť ekologické a enviromentálne škody, ktoré sú v týchto krajinách napáchané.

Madhjapradéš je oblasť v strednej Indii a donedávna patrila medzi najväčšie štáty v krajine s vlastným úradným jazykom. Keďže India nedokáže poskytnúť dostatočné množstvo peňazí na takéto ušľachtilé ciele, riešenie prišlo z oblastných iniciatív.

Uvedomili sme si, že Narmadská banka nám tak veľa stromov nedokáže poskytnúť, a tak sme sa rozhodli vysádzať v spádových oblastiach. Celý svet hovorí o globálnom otepľovaní a klimatických zmenách. Madhjapradéš urobila konkrétny krok k tomu, aby im zabránila,“ povedal Singh Chouhan, primátor oblasti.

unsplash
zdroj: unsplash

Zmena nastala po Parížskej konferencii

Vtedy sa India zaviazala, že do roku 2030 vzrastie v krajine počet zalesnených hektárov až na 95 miliónov. Tento plán dostal revolučný názov

„India ozelenieva“. Do tohoto projektu investuje krajina 6,2 miliárd amerických dolárov. Úsilie vysádzať nové stromy bolo v mnohom rozbehnuté a podporované aj vďaka globálnej kampani nadácie Leonarda DiCapria. Ten zvýšil povedomie o probléme, ktorý existuje, pretrváva a dokonca sa zhoršuje. Veľké protestné stretnutia upozornili na to, že treba niečo robiť a iniciatívy sú potrebné každej strany.

Keď sa akcia v indickej oblasti rozbehla, primátor Indie pre portál India.com uviedol, že ľudia, ktorí sa do nej zapojili, sú z tohoto počinu neskutočne šťastní. Majú pocit, že participujú na zlepšení klimatických podmienok nielen vo svojej krajine, ale na celom svete. Pozdĺž rieky Narmada bolo teda v priebehu dvoch dní vysadených neuveriteľných viac ako 110 miliónov stromov a do ekologickej iniciatívy sa zapojilo 2,5 milióna dobrovoľníkov.

https://www.instagram.com/p/Bw2h0-kgQB0/

 

V ich prípade je tento zápis viac než reálny. Indická oblasť Madhjapradéš sa pokúša prelomiť zelené čísla už niekoľko rokov. Týmto podnetom naštartovali aj ďalších, ktorí sa chytili. Výzva sa šíri celou krajinou a vysadených je doposiaľ skutočne veľa stromov. India zelenie doslova zo dňa na deň a zalesňovacia kampaň zďaleka nekončí. Práve naopak. Masívne sa rozširuje. Krajina očakáva skvelé výsledky a svetový cveng.

Kanaďan zasadil borovice a vytvoril svetový rekord

V Guinessovej knihe rekordov je momentálne za takýto ekologický čin a krok smerom k zdravej prírode zapísaný Kanaďan Kenny Chaplin. Ten za jeden deň zasadil 15. 171 sadeníc červenej borovice. Stalo sa tak v roku 2001 a 90 % zasadených stromov prežilo do dnešného dňa. Ide o doposiaľ najviac stromov, ktoré boli vysadené za 1 deň jedným jediným človekom.

V štýle udržateľnosti a hospodárskeho rozvoja sa niesli aj debaty na pôde OSN. Vznikol tak strategický plán, ktorý má do roku 2030 zaručiť zelenšie lesy na globálnej úrovni. Keďže lesné ekosystémy majú pre udržateľný rozvoj zásadný význam a bojujú proti klimatickým zmenám, veľký dôraz sa na našom území bude klásť práve na podporu lokálnych obhospodarovateľov lesov. Práve tí majú podľa slov predsedu Fóra o lesoch OSN, Borisa Gregušku, najväčší vplyv na krajinnú ekológiu a hospodársky rast.

Zdroj: educateinspirechange.org, tree-planter.com, india.com

 

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Najnovšie videá

Trendové videá