Za hlasné „buchnutie“ hrozí pokuta až 80 eur. Susedia pripravili bizarný bič na motoristov
- V Nemecku ti hrozí mastná pokuta
- Stačí, že buchneš dverami takou silou, že to narobí hluk
- V Nemecku ti hrozí mastná pokuta
- Stačí, že buchneš dverami takou silou, že to narobí hluk
Ak sa chystáš na aute do Nemecka, mal by si si dávať pozor pri manipulácii s dverami. Platí to hlavne pri ich zatváraní, a to nie iba preto, aby si si neprivrel prsty.
Ako uvádza portál Topspeed.sk, ak v Nemecku príliš hlasno zabuchneš dvere auta, riskuješ mastnú pokutu.
Bez stresu počas noci
Nemci sa pre tento krok rozhodli preto, aby sa nemuseli stresovať a báť, keď sa susedia vracajú neskoro v noci domov alebo od nich odchádzajú hostia z návštevy.
Nadmerne hlučné zatváranie dverí vozidla je v krajine zakázané. Za takéto konanie ti môže hroziť pokuta až do výšky 80 eur.
Aj keď síce ide v Nemecku o priestupok, v praxi je dokazovanie, kto a kedy zabuchol dvere príliš hlasno, pravdepodobne náročné.
Na Slovensku takto špeciálne zadefinovaný priestupok, ktorý by riešil hlučné trieskanie dverami od auta, nemáme. Zákon o priestupkoch ale ustanovuje, že ak niekto poruší nočný kľud, dopustí sa priestupku a hrozí mu sankcia vo výške desiatok eur.
Ako uvádza portál Ficek.sk, tento daný zákon neurčuje presne nočný kľud, ale v iných slovenských právnych predpisoch je definovaný ako obdobie od 22:00 do 6:00 hodiny ráno.
Nešoféruj bez trička
S ráznym krokom pre motoristov prišlo aj Španielsko. Ako sme ťa nedávno informovali, Španieli varujú dovolenkárov, že za bežnú chybu počas jazdy, a teda šoférovanie bez trička, im hrozí pokuta vo výške až 200 eur.
Ak teda v aute nemáš klímu a vonku je „na skapanie“ v Španielsku ani neuvažuj o tom, že by si si vyzliekol počas šoférovania tričko.
Obmedzenie sa nevzťahuje len na šoférovanie bez trička, ale aj na nevhodnú obuv či odev šoféra.
„Španielska dopravná polícia považuje jazdu bez trička za hrozbu pre bezpečnosť a schopnosť šoférovať,“ povedal pre portál Andrew Jervis, generálny riaditeľ spoločnosti ClickMechanic.
Podľa Jervisa je šoférovanie bez trička nebezpečné najmä preto, že ak je šofér pripútaný bezpečnostným pásom, môže to viesť k spáleniu sa či iným zraneniam.
„Musíme si uvedomiť, že zákony v iných krajinách nie sú vždy rovnaké, a vyzývam ľudí, aby si boli vedomí toho, čo je legálne a čo je nelegálne, keď si sadnú za volant v novom prostredí,“ uviedol.
Španielsky zákon hovorí, že je potrebné vyhnúť sa akémukoľvek konaniu, ktoré by mohlo rozptýliť vodiča či cestujúceho, a teda aj jazde bez trička či šoférovanie v žabkách.
Trest sa môže líšiť v závislosti od policajta, no pohybuje sa od 80 do 200 eur, plus tri trestné body.
Maximálna rýchlosť v Chorvátsku
Každá krajina má svoje predpisy a za ich prekročenie hrozia mastné pokuty. Výnimkou a ospravedlnením teda nie je ani to, či si na dovolenke v Chorvátsku alebo v Španielsku.
Chorvátske dopravné predpisy sa od tých našich veľmi nelíšia. V obci je povolená maximálna rýchlosť 50 km/h, mimo obce, rovnako ako u nás, 90 km/h, na rýchlostnej ceste je vrchný limit nastavený na 110 km/h a na diaľniciach opäť platí 130 km/h.
Chorvátsko je pri alkohole za volantom o niečo tolerantnejšie ako Slovensko, uvádza denník Pravda. V Chorvátsku je povolených 0,5 promile alkoholu, no pokúšať šťastie nie je rozumné, pretože ak nafúkaš nad 0,5, pokuta ťa neminie – pohybuje sa od 390 do 660 eur.
Za rýchlu jazdu v obci, teda ak ide o prekročenie o 20 či 30 km/h, zaplatíš 130 eur, ak je to nad 30 km/h, pokuta je vo výške minimálne 390 eur. Ak sa v obci pohybuješ rýchlejšie, môže sa to vyšplhať aj na 2 600 eur.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Topspeed.sk, Ficek.sk, Archív SIU, Pravda