Za ignorovanie dôležitej povinnosti ti hrozí zabavenie dokladov. Kedy vymeniť pneumatiky za nové? (PREHĽAD)

  • Každý vodič by mal vedieť, kedy vymeniť staré pneumatiky za nové
  • Ignorovanie tejto povinnosti môže mať vážne následky
Muž mení pneumatiky na aute a policajti kontrolujú premávku.
Ilustračné foto Freepik/@senivpetro, TASR/Jaroslav Novák
  • Každý vodič by mal vedieť, kedy vymeniť staré pneumatiky za nové
  • Ignorovanie tejto povinnosti môže mať vážne následky

Každý skúsený vodič vie, že pneumatiky sú jedným z najdôležitejších bezpečnostných prvkov automobilu. Ich význam mnohí z nich často podceňujú, a to až do chvíle, keď ich zradia v najnepriaznivejšej situácii.

Vieš, kedy vymeniť staré pneumatiky za nové? Aj keď na veku nezáleží, na technickom stave áno. Ako informuje portál Autoviny.sk, ak nie je vyhovujúci, policajt môže zadržať doklady od vozidla. 

V tomto prípade by ťa tak už neminula ani poriadne mastná pokuta. Zisti, podľa čoho určiť životnosť pneumatík a na čo si dávať pozor. 

Sleduj počet najazdených kilometrov

Presný termín, kedy treba staré pneumatiky vymeniť za nové, neexistuje. Závisí to však od mnohých faktorov. Celkový stav ovplyvňuje konštrukcia pneumatík, ale napríklad aj osobitný štýl jazdy každého vodiča. 

Pri osobných autách sa celková životnosť pneumatík pohybuje okolo 5 rokov. 

Postupne sa však pneumatiky opotrebovávajú zvnútra aj zvonku, aj keď si majiteľ vozidla zjavné poškodenia nemusí na povrchu všimnúť. Práve preto je výmena po spomínaných 5 rokoch od výroby bezpečnejšia.

Okrem toho sa môže majiteľ vozidla riadiť napríklad aj počtom najazdených kilometrov. Výmena pneumatík sa v tomto prípade odporúča po približne 50 000 kilometroch.

Ako správne skontrolovať stav pneumatík?

Dôležité je predovšetkým pravidelne kontrolovať stav pneumatík.

Majiteľ vozidla by mal skontrolovať:
  • Rovnaký tlak vo všetkých pneumatikách a sledovať, či pneumatiky priebežne nestrácajú tlak.
  • Poškodenia, ako sú vydutiny, škrabance, rezy, trhliny a iné viditeľné známky na pneumatikách.
  • Hĺbku dezénu, ktorá by mala byť väčšia ako 0,5 cm na správnu trakciu.
  • Rovnomerné opotrebenie dezénu na oboch stranách a v strede pneumatík.
  • Dátum výroby označený symbolom „DOT“ na boku pneumatiky. Posledné štyri číslice uvádzajú týždeň a rok výroby (napríklad 2219 znamená 22. týždeň roku 2019).

Životnosť pneumatík závisí od viacerých faktorov

Životnosť pneumatík sa môže líšiť v závislosti od rôznych okolností. To zahŕňa počasie a typ cesty, po ktorej sa s autom pravidelne jazdí.

Faktory, ktoré ovplyvňujú životnosť pneumatík:
  • Starnutie pneumatík: Nech už sa o pneumatiky staráš akokoľvek dôkladne, s pribúdajúcim časom sa ich kvalita nevyhnutne znižuje. Časom sa zvyšuje vplyv opotrebovaných pneumatík na výkonnosť auta a rastie aj pravdepodobnosť vážnych porúch alebo dopravných nehôd.
  • Poškodenie pneumatiky: Keď dôjde k poškodeniu pneumatiky, jej celková životnosť sa skracuje, aj keby bola neskôr opravená. Aj drobné poškodenia môžu zapríčiniť zrýchlené opotrebovanie, čo má za následok skrátenie doby použiteľnosti pneumatiky.
  • Stav cesty a klimatické vplyvy: Stav ciest a podmienky počasia hrajú kľúčovú úlohu v tom, ako dlho vydržia pneumatiky v dobrom stave.
  • Neodborné používanie pneumatík: Aby pneumatiky slúžili čo najdlhšie, je dôležité dodržiavať overené metódy ich používania, ktoré by mali byť súčasťou každodennej praxe všetkých vodičov. Ignorovanie týchto zásad môže spôsobiť ich poškodenie a skrátenie ich životnosti.
  • Vodičské návyky: Spôsob, akým šoféruješ, tiež významne ovplyvňuje, ako dlho ti budú pneumatiky slúžiť. Príliš rýchla jazda, náhle brzdenie alebo prudké štarty môžu pneumatiky rýchlo opotrebúvať a poškodiť.

Zadržanie dokladov a nakoniec aj pokuta

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Autoviny.sk, Slov-lex.sk

Najnovšie videá

Trendové videá