Za kilo jahôd či čerešní dáš v reťazcoch aj 12 eur. V týchto samozberoch ich zoženieš za TOP cenu
- Samozbery jahôd a čerešní sú už v plnom prúde
- Ak si ich nazbieraš sám, môžeš mať ovocie za zlomok ceny
- Samozbery jahôd a čerešní sú už v plnom prúde
- Ak si ich nazbieraš sám, môžeš mať ovocie za zlomok ceny
Ceny jahôd aj čerešní tento rok lámu rekordy, za kilogram na pultoch reťazcov dáš aj 10 až 12 eur. Prvé letné ovocie si však lacnejšie môžeš kúpiť priamo u pestovateľov, píše Pravda. Za kilogram vlastnoručne pozbieraných jahôd zaplatíš menej ako tri eurá, pri čerešniach je to menej ako šesť eur.
Ako sme ťa už informovali, sezóna letných samozberov sa už tento rok začala, keďže prvé jahody dozreli už o minimálne dva týždne skôr. Pestovatelia už otvorili svoje sady, aby privítali zberačov. Spotrebitelia môžu populárne samozbery zažiť na viac ako 40 miestach Slovenska.
„Úroda je tohto roku v porovnaní s vlaňajškom zhruba o 30 percent nižšia, čo majú na svedomí práve mrazy. Napriek tomu priamo u pestovateľov nedošlo k zvýšeniu cien, a keď, tak len o 5 až 8 percent,“ uviedol prezident Únie ovocinárov Slovenska Marián Varga.
Záujem o samozbery rastie
Čerešňové sady postihli mrazy oveľa viac ako napríklad jahody, kde sa odhaduje výpadok na 40 až 50 %. Najviac sú pritom však poškodené marhuľové sady, kde sa očakáva len pätina obvyklej úrody. Mrazy zaútočili na prelome marca a apríla v niekoľkých vlnách. Veľa stromov zamrzlo, čo tiež zvyšuje počet ľudí, ktorí si chodia nazbierať ovocie sami.
Zároveň všeobecne stúpla cena potravín, a tak Slováci kalkujú, kde všade by mohli ušetriť. Na zber ovocia sa tak vydávajú aj celé rodiny. „Najsilnejší záujem je o zber ovocia v prvých sedem až desať dní. Potom sa situácia upokojuje a časť úrody v poslednej fáze zberu, či už je rok úrodný, alebo menej úrodný, dostáva od samozberačov košom,“ povedal Marián Varga.
Jahody by sa mali podľa neho na väčšine plantáží rodiť zhruba do 20. júna. Nemusíš sa teda ponáhľať a podliehať dojmu, že sa musíš vybrať na zber hneď na samom začiatku. Rad nedočkavých zákazníkov čakal pred otvorením jahodoviska aj pred rodinnou farmou AgroGombár z Bardoňova. Dnes o plantáži totiž podľa majiteľa Gombára vie celé okolie. Ľudia z okresov Nové Zámky a Levice prichádzajú vo veľkých počtoch.
„Zrejme aj preto, lebo čoraz viac sa spoliehajú práve na profesionálnych pestovateľov. Je to pre nich pohodlnejšie a celkovo výhodnejšie, pretože nenesú nijaké riziko spojené s pestovaním,“ myslí si Ivan Gombár.
Uviedol tiež, že ovocie by mohlo byť ešte lacnejšie, ak by štát znížil alebo úplne odpustil DPH pri predaji z fariem. Produkcia slovenského ovocia a zeleniny by to mohlo podľa neho oživiť.
V týchto oblastiach nazbieraš lacno
Na rodinnej ovocinárskej farme Sady Tekova v Tekovskej Breznici stojí kilo len 2,7 eura. Všimli si tam aj zaujímavý jav, keď pred piatimi rokmi oberali jahody hlavne starí rodičia s vnúčatami, teraz prevažujú mladé rodiny s deťmi. „Keď sme sa pýtali, kde zostali starí rodičia, odvetili nám, že doma spracúvajú mladými naoberané jahody,“ opísal situáciu ovocinár z tekovských sadov Marek Šály.
Pokiaľ ide o čerešne, stali sa vzácnym ovocím, keďže väčšine drobnopestovateľov úrodu zničil mráz. Ovocinár z Duloviec v okrese Komárno však situáciu zachránil. Čerešne dosahujú veľkosť 28 až 30 milimetrov sú šťavnaté a dajú sa kúpiť po 5,80 eura za kilogram. V reťazcoch za toto ovocie zaplatíš až desať eur za kilogram. Ľudia tak za nimi merajú cestu aj zo sto kilometrov. Szabo pestuje čerešne skoré aj neskoré. Ak plánuješ zavárať, vydaj sa tam zhruba po 20. júni.
V Sadoch Tekova zas vysadili marhule, ktoré by mali o rok priniesť prvú úrodu. Aj marhule sa stali tento rok na Slovensku vzácnosťou. Približne okolo 20. júna by však mali dozrievať aj marhule. Výnimkou sú Dulovce, v ktorých majú už teraz marhule nadštandardnú veľkosť. Rátaj s cenou od 4,5 do 5 eur za kilogram.
Zdroj: Pravda