Za kúrenie v krbe ti hrozí pokuta až 5 000 eur. Páliť nesmieš hocičo

  • Každý majiteľ domu by mal vedieť, že kúriť nemožno hocičím
  • Znečisťovateľom hrozí mastná pokuta
Dom v lese, z ktorého komínu sa dymí.
Ilustračné foto Unsplash/@vessilli
  • Každý majiteľ domu by mal vedieť, že kúriť nemožno hocičím
  • Znečisťovateľom hrozí mastná pokuta

V kotloch a kachliach, ktoré má takmer každý doma, by sa nemali spaľovať ľubovoľné horiace materiály, ktorých sa chce človek zbaviť. Zákaz platí predovšetkým napríklad pre spaľovanie odpadu a paliva z neho vyrobeného. Neplatí to však pre povolené druhy druhotných palív. 

V zariadeniach, ktoré majú maximálny tepelný výkon do 0,3 megawattu, sa nesmie páliť energetické hnedé uhlie, lignit, uhoľné kaly, uhoľný prach, zvyšky z plastov a druhotné palivá. Tento zákaz sa nevzťahuje na biopalivá a obnoviteľné plyny ako bioplyn a vodík, tie môžeš spaľovať bez obmedzenia.

Okrem toho má od 1. januára 2024 platiť aj zákaz spaľovania tuhých druhotných palív. Výnimka sa vzťahuje na druhotné palivo z odpadového dreva, ktoré bude zodpovedať potrebným kvalitatívnym požiadavkám podľa príslušnej vyhlášky. 

Šanca na nápravu

Ak máš pocit, že tvoj sused používa niektoré zo spomínaných zakázaných palív alebo porušuje pri vykurovaní domácnosti iné povinnosti stanovené zákonom o ochrane ovzdušia, pomôcť by ti mala tvoja obec.

Tá má podľa právnych predpisov na starosti riešenie sťažností, ktoré sa zakladajú na oprávnených podozreniach, že majiteľ malého spaľovacieho zariadenia (s tepelným výkonom do 0,3 MW) na pevné alebo kvapalné palivo robí niečo protizákonne.

Ak obec dostane takúto žiadosť, kontrolu na mieste zvyčajne vykoná Slovenská inšpekcia životného prostredia alebo iný odborne kvalifikovaný technik, ktorý je na to určený.  

Ak sa kontrola malého spaľovacieho zariadenia bude konať v dome alebo byte, ktorý slúži na trvalé alebo dočasné bývanie, vyšetrenie sťažnosti bude prebiehať v dvoch fázach.

1) Ak obec obdrží prvotnú sťažnosť týkajúcu sa prevádzky spaľovacieho zariadenia, do piatich dní zareaguje tak, že poskytovateľovi služby zašle písomné varovanie. Toto varovanie ho informuje o podozreniach z neplnenia jeho povinností stanovených zákonom o ochrane ovzdušia.

Zároveň mu bude oznámené, že v prípade ďalšej sťažnosti bude v jeho zariadení vykonaná kontrola. Okrem toho obec poskytne prevádzkovateľovi detailné informácie o negatívnych vplyvoch škodlivých emisií na zdravie ľudí a na životné prostredie.

2) V prípade druhej sťažnosti obec kontaktuje Slovenskú inšpekciu životného prostredia s požiadavkou na uskutočnenie kontroly na mieste, a to čo najrýchlejšie. O tomto kroku zároveň informuje aj prevádzkovateľa spaľovacieho zariadenia.

* Ak sa nepodarí identifikovať osobu, ktorá je zodpovedná za prevádzku spaľovacieho zariadenia, predpokladá sa, že prevádzkovateľom je vlastník daného objektu.

Aké vysoké sankcie hrozia znečisťovateľom?

Ak by sa naozaj preukázalo po kontrole, že tvoj sused kúril niektorým z uvedených druhov zakázaných palív, tento priestupok ho môže stáť tisícky eur. Potrestaný môže byť peňažnou pokutou až do výšky 5 000 eur.

V prípade, že niekto spáli hnedé uhlie energetické, lignit, uhoľné kaly, uhoľný prach, preplástky alebo druhotné palivá v spaľovacom zariadení s výkonom do 0,3 megawattov, môže dostať pokutu až do výšky 500 eur. Pokuty až do sumy 1 000 eur je možné rýchlo vybaviť v rámci blokového postupu.

Ak ale nechceš riešiť tento problém poslaním kontroly, môžeš podať tzv. susedskú žalobu na civilný súd. Tento spôsob je možné uplatniť napríklad aj vtedy, keď sa nedá dokázať, že sused porušil určité pravidlá, ale jeho činnosť je stále možné považovať za nadmerne obťažujúcu vzhľadom na dané okolnosti.

Nižšie ceny za palivové drevo

Ceny palivového dreva sa v tomto roku znížili a pred nadchádzajúcim zimným obdobím by sa nemali významne zmeniť. Potvrdil to pre TASR štátny podnik Lesy Slovenskej republiky, ako aj neštátne lesné podniky.

„Lesy Slovenskej republiky v roku 2023 zaznamenávajú pokles ceny palivového dreva. V porovnaní s januárom tohto roka klesla jeho cena o 29 %. Predpokladáme, že sa jeho cena bez výraznejších zmien udrží na aktuálnej úrovni,“ uviedla vedúca odboru komunikácie štátneho podniku Daša Makanová.

Ceny palivového dreva sa v rámci jednotlivých závodov štátnych lesov mierne líšia, no najžiadanejšie tvrdé listnaté drevo sa dá kúpiť za približne 70 eur za meter kubický (m3) vrátane dane z pridanej hodnoty (DPH). Začiatkom roka ale štátni lesníci toto drevo predávali aj za viac ako 100 eur/m3 s DPH.

Zdroje: Peniaze.sk, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá