Za „myšičku“ prídeš až o 100 eur: V tomto cestnom pravidle existujú výnimky, no je ich len zopár
- Na zákaz jazdenia po krajnici si z autoškoly určite spomínaš
- Je tu však viacero výnimiek, ktoré musíš ovládať
- Ak tak neurobíš, hrozí ti mastná pokuta

- Na zákaz jazdenia po krajnici si z autoškoly určite spomínaš
- Je tu však viacero výnimiek, ktoré musíš ovládať
- Ak tak neurobíš, hrozí ti mastná pokuta
Niektorí ľudia prekročia rýchlosť, prípadne sú prichytení s niekoľko promile v krvi alebo jazdia bez vodičského preukazu „vo vrecku“. Výška pokút sa môže líšiť v závislosti od závažnosti priestupku, ale aj od toho, či ju zaplatíš priamo na mieste.
Mastnú pokutu však môžeš zinkasovať aj za jazdu po krajnici. Tá sa pohybuje v rozmedzí od 50 eur do 100 eur. Výnimka sa vzťahuje iba na zastavenie, státie alebo na obchádzanie a vyhýbanie sa prekážke.
Na krajnici smieš jazdiť iba vo výnimočných prípadoch
Podľa zákona o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov č. 8/2009 Z. z., ktorého celé znenie zverejnil web Zákony pre ľudí, sú pre teba podstatné tri hlavné body.
- 1. Vodič je povinný na vozovke alebo v jazdnom pruhu jazdiť vpravo pri pravom okraji vozovky alebo jazdného pruhu, čo neplatí pri obchádzaní, predchádzaní, otáčaní alebo odbočovaní.
- 2. Na krajnicu smie vodič motorového vozidla vojsť len pri zastavení a státí alebo pri obchádzaní a vyhýbaní sa prekážke cestnej premávky, pričom je povinný dbať na zvýšenú opatrnosť.
- 3. Vodič malého motocykla alebo bicykla smie jazdiť po pravej krajnici, len ak tým neohrozí a neobmedzí pohyb chodcov.
Zbytočná ohľaduplnosť voči pirátom či agresívnym vodičom sa teda nevypláca. Jazda na krajnici sa, v prípade, že nechceš zastaviť alebo sa prekážke nevyhýbaš, považuje za priestupok, ktorý ťa môže pripraviť až o 100 eur.
Prvý polrok tohto roka bol z hľadiska nehôd zlepšením
Ministerstvo vnútra SR na začiatku tohto leta na svojom webe informovalo o počte dopravných nehôd za prvých 6 mesiacov tohto roka. Počet dopravných nehôd bol v prvom polroku 2023 nižší ako vlani. Kým do 2. júla 2022 zaevidovala polícia 6 133 nehôd, za rovnaké obdobie tohto roka ich bolo 5 421.
Menej nehôd sa prejavilo aj na počtoch usmrtených a zranených. Zo 109 tohtoročných obetí dopravných nehôd bolo 12 motocyklistov, 32 chodcov a traja cyklisti. Vlani za prvých šesť mesiacov roka zahynulo 127 osôb. Ťažké zranenia utrpelo 378 ľudí oproti 404 osobám z minulého roka.
K najväčšiemu počtu nehôd dochádza v Prešovskom kraji (1 123), najmenej incidentov na cestách evidujú v Trenčianskom kraji (372). V 26. týždni pribudlo do štatistík 208 nehôd, pri ktorých zahynuli traja ľudia a ťažko sa zranilo 15 ľudí.
Prehľad pokút na Slovensku
Pokute sa vyhne len máloktorý Slovák. Niekedy za ňu môže naša nepozornosť, inokedy obyčajný omyl. Každá situácia je iná, a preto sa líšia aj výšky pokuty, ktorú ti môžu policajti napariť. Niektoré sú naozaj symbolické, iné ťa môžu stáť pokojne aj mesačnú výplatu.
Hoci policajnú hliadku pri ceste nevidí rád takmer nikto, treba si uvedomiť, akú dôležitú úlohu plnia. Po ceste sa totiž napriek početným hliadkam pohybujú šoféri bez vodičáku, ľudia pod vplyvom alkoholu alebo omamných látok. Ďalší zase prekračujú maximálnu povolenú rýchlosť a môžu tak ohroziť iných ľudí, ktorí sa po cestách pohybujú.
Pokút je na Slovensku množstvo a prehľad v nich má skutočne málokto. Môžeš byť ostrieľaným vodičom a na cestách tráviť viac času než doma, no stavíme sa, že ti niektorá pokuta z nášho zoznamu unikla. Preto sme pre teba v inom článku pripravili podrobný prehľad pokút, ktoré môžeš na slovenských cestách utŕžiť.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: Zákony pre ľudí, Ministerstvo vnútra SR, Startitup archív