Za nebezpečný manéver hrozí slovenským vodičom strata vodičáku. Tí šťastnejší stratia 150 eur

  • Jazda v protismere je obzvlášť nebezpečná
  • Môžeš za ňu skončiť bez papierov
Jazda v protismere, predbiehanie, nebezpečenstvo
Archív Canva
  • Jazda v protismere je obzvlášť nebezpečná
  • Môžeš za ňu skončiť bez papierov

Pravidlá cestnej premávky jasne určujú, ako by sa mali vodiči vo svojich vozidlách správať. Zabezpečujú plynulý chod na cestách a majú za úlohu minimalizovať riziká dopravných nehôd. Mnohí vodiči si však často ani neuvedomujú, že ich porušujú a riskujú pokuty. V mnohých ďalších prípadoch to však robia zámerne a jedným z príkladov môže byť jazda v protismere.

Či už sa šofér pokúša skrátiť si cestu cez porušenie prikázaného smeru alebo si neuvedomí, že prechádza do protismeru, riskuje skutočne veľa. Jednak ohrozuje bezpečnosť ostatných účastníkov cestnej premávky a zároveň aj seba samého. A ak ho pri takomto manévri pristihne polícia, vyjde ho draho.

Jazda v protismere nemusí byť lacnou záležitosťou vo viacerých prípadoch. Zo sadzobníka pokút vyplýva, že ak ťa polícia pristihne takýmto spôsobom v prehľadných alebo inak nebezpečných podmienkach, riskuješ pokutu vo výške 100 eur. Konkrétne to platí v zákrutách, na vrcholoch stúpania a podobne.

V ostatných prípadoch ťa jazda v protismere vyjde na 60 eur. Ak však takýmto spôsobom vodič ohrozí bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky, policajti mu môžu uložiť pokutu vo výške 150 eur.

Pozor aj na rýchlosť a parkovanie

Najväčší problém predstavuje vznik dopravnej nehody. Ak sa rozhodneš prejsť do protismeru, či už pri predbiehaní alebo z iného dôvodu, a spôsobíš dopravnú nehodu, nevyjdeš len s pokutou. Policajt v takomto prípade predloží správu o výsledku objasňovania
tvojho priestupku príslušnému správnemu orgánu.

To znamená, že okrem nemalej sumy ti hrozí aj zákaz šoférovania do dvoch rokov.

Rovnako s tebou polícia zatočí aj v prípade, keď si neustriehneš rýchlosť a vojdeš preto do protismeru, pričom dôjde k nehode.

Vodiči však môžu prejsť do nesprávneho pruhu z viacerých dôvodov. V niektorých prípadoch nesprávne odbočia, vojdú na cestu cez nesprávny výjazd či vjazd, nepoznajú miestne pravidlá alebo sa im počas šoférovania náhle zhorší zdravotný stav. Mnohokrát sa však za týmto manévrom skrýva zámerné rizikové správanie alebo vplyv alkoholu či drog na vodiča.

Jazda v protismere však nie je jediným manévrom tohto typu, za ktorý si môžeš vyslúžiť pokutu. Ak totiž zaparkuješ na ľavej strane vozovky, teda v protismere, môžeš dostať pokutu do 30 eur.

Pozor na nebezpečný manéver. Obľubujeme ho najmä na mestských cestách. Polícii stačí videozáznam a príde ti pokuta >>>

Ako sme ťa informovali v tomto článku, ďalším nebezpečným a bežným porušením pravidiel cestnej premávky môže byť prechádzanie z jedného pruhu do druhého. Platí to v prípade, keď si účastník premávky manévra poriadne neskontroluje spätné zrkadlá, nepoužije smerovku a ohrozí či obmedzí tým ľudí vo vozidle za ním.

Ide vtedy o priestupok, za ktorý ti policajti môžu odprezentovať pokutový blok s trojciferným číslom. V sadzobníku pokút sa to označuje za „nedanie prednosti v jazde vodičovi pri prechádzaní z jedného jazdného pruhu do druhého jazdného pruhu“. Ak toto pravidlo porušíš, hrozí ti pokuta vo výške od 50 do 100 eur.

Podľa informácií, ktoré pre našu redakciu poskytla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová, polícia môže pokutu udeľovať aj na základe videozáznamu od svedka alebo vodiča ohrozeného takýmto manévrom.

Táto osoba môže svoj videozáznam odovzdať na najbližšom policajnom oddelení.

„Dôležité je pri podaní oznámenia uviesť aj dátum, čas a miesto spáchania skutku. Policajt si následne páchateľa priestupku predvolá, aby sa k oznámeniu vyjadril. Každý prípad sa posudzuje individuálne a následne po doplnení potrebných informácií policajt rozhodne o ďalšom postupe, resp. o uložení sankcie,“ vysvetlila Bárdyová.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: Ministerstvo vnútra SR, Auto Bild

Najnovšie videá

Trendové videá