Za neprimerané slová pokuta až 3 300 eur. Na letisku si radšej „zahryzni do jazyka“
- Na letisku sa žartovať veru neoplatí
- Za nevhodne zvolené slová môžeš schytať mastnú pokutu

- Na letisku sa žartovať veru neoplatí
- Za nevhodne zvolené slová môžeš schytať mastnú pokutu
Cestujúci si v dovolenkovej eufórii často neuvedomia, čo vypustia z úst. Pracovníci letiska a policajti sa často stretávajú s prípadmi, keď ľudia na letisku utrúsia nevhodné vtipy o granátoch, bombách či atentáte.
Ako uvádza portál Aktuality.sk, aj zdanlivo nevhodná poznámka môže spôsobiť obrovské problémy. Ak pracovníci letiska či polícia započujú niečo podozrivé, okamžite musia prijať opatrenia, akoby išlo o skutočnú hrozbu. Dávaj si preto pozor na slová, ktoré na letisku použiješ.
Za tieto slová hrozí pokuta v horibilnej sume
Za ohrozenie bezpečnosti leteckej dopravy sa považuje akékoľvek vyhlásenie osoby na letisku alebo cestujúceho, že má pri sebe bombu alebo že na letisku sa nachádza bomba.
„V takomto prípade sa okamžite zastaví celý vybavovací proces na letisku vrátane vybavovania na check-ine, pri nástupnej bráne či na bezpečnostnej kontrole a treba počítať aj s meškaním letu či viacerých letov,“ upozornila vtedajšia hovorkyňa Letiska M. R. Štefánika v Bratislave Veronika Ševčíková.
„Následne zasahujú policajné zložky, policajti so psami a pyrotechnici, ktoré môžu nariadiť aj evakuáciu terminálu, pretože musia skontrolovať priestory i batožinu,“ vysvetlil vtedajší viceprezident Policajného zboru plk. Ľubomír Ábel.
Stav opitosti ti nepomôže
Ak by cestujúci spomenul bombu na letisku v stave opitosti, neznamená to, že ide o poľahčujúcu okolnosť. Práve naopak, vtedy ide o dôvod na vylúčenie cestujúceho z prepravy bez akéhokoľvek nároku na vrátenie ceny za letenku.
Vo svojich prepravných podmienkach uvádzajú letecké spoločnosti, že intoxikovaných cestujúcich jednoducho neprepravujú.
Cestujúci musia počas prepravy na palube lietadla, ako aj pred letom a po ňom, dodržiavať potrebné pravidlá, aby neohrozili bezpečnosť a plynulosť leteckej dopravy.
Žiadne bomby, ani metaforicky
Letisko a policajný zbor cestujúcim odporúča, aby sa na letiskách vyhli akejkoľvek terminológii súvisiacej s bombami a nepoužívali ani vyjadrenia, ako napríklad „toto letisko je bomba“.
Práve takéto vyhlásenia považuje letisko a polícia za šírenie poplašnej správy a za činy protiprávneho zasahovania v civilnom letectve.
Takéto konanie je vyhodnotené len ako priestupok, no Dopravný úrad SR môže zaň uložiť pokutu až do 3 300 eur.
Na pláži si už nezapáliš
Mastná pokuta ti hrozí na dovolenke aj za „smradľavý zlozvyk“. Ako sme ťa informovali, pláže po celom Španielsku zavádzajú opatrenia proti fajčeniu pre svojich návštevníkov.
Niektoré z najobľúbenejších pláží Španielska, nachádzajúce sa na Baleárskych ostrovoch, sa stali zónami bez cigariet. Už predtým bol na 28 plážach vrátane Playa de Talamanca na Ibize, Platja Gran na Menorke a Sant Joan na Malorke zavedený tento zákaz.
Najnovšou plážou, ktorá sa stala zónou bez cigariet, je Caló des Moro v San Antoniu na ostrove Ibiza.
Miestne orgány uvádzajú, že cieľom tohto zákazu je chrániť zdravie ich obyvateľov a udržiavať piesky pláží čistejšie. Pokuty za porušenie tohto opatrenia sa môžu v jednotlivých obciach líšiť, no môžu dosiahnuť až 2 000 eur.
Minulé leto zaviedol turistický hotspot Barcelona na pevnine zákaz fajčenia na všetkých svojich 10 plážach.
Toto opatrenie je navrhnuté s cieľom chrániť životné prostredie a zabezpečiť právo občanov na čistý a neznečistený priestor bez dymu a ohorkov cigariet. Porušovatelia tohto zákazu môžu čeliť pokute vo výške 30 eur.
„Myslím si, že je fér udržiavať pláž čistú. Aj kvôli životnému prostrediu. Ale ovládať každého jedného človeka bude mimoriadne ťažké,“ uviedla Antonella Bellotti, talianska turistka.
Navrhla pritom, aby sa ponechal vyhradený priestor pre fajčiarov „s podnosmi na popol a ohorky cigariet, aby bolo všetko čisté“.
Čítajte viac z kategórie: Financie a kryptomeny
Zdroje: Aktuality.sk, Archív SIU