Za obľúbenú potravinu si poriadne priplatíš. Jej cena atakuje 26-ročné maximum
- Dosahuje vo svojich cenách nové rekordy
- V septembri sa vyšplhali na 8 900 dolárov za tonu
- Na vine je extrémne suché počasie
- Dosahuje vo svojich cenách nové rekordy
- V septembri sa vyšplhali na 8 900 dolárov za tonu
- Na vine je extrémne suché počasie
Olivový olej sa po novom stal takmer nedosiahnuteľnou potravinou. Jeho cena totiž vyskočila na nové rekordy, keďže veľké suchá v hlavných producentských krajinách obmedzujú zásoby. Daný fakt sa dostal na pretras už v auguste.
Novinkou však je, že sa zvyšujú krádeže daného produktu. Približne 50 000 litrov extra panenského olivového oleja údajne odcudzili z jednej zo španielskych lisovní na olej ešte koncom augusta. V prepočte na čísla ide o viac ako 420 000 eur.
Podľa nedávnej správy Ministerstva poľnohospodárstva Spojených štátov amerických vzrástli globálne ceny olivového oleja v septembri na 8 900 dolárov za tonu. Danú situáciu vraj spôsobilo extrémne suché počasie v Stredozemnom mori.
„Už teraz bola priemerná cena v auguste o 130 % vyššia v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Nevykazovala ani žiadne známky uvoľnenia,“ uviedlo ministerstvo.
CNBC uviedlo, že Španielsko, jeden z najväčších producentov a vývozcov olivového oleja, už dlho zápasí s extrémnym suchom.
Olive Oil Times píše, že zlé počasie a dlhotrvajúce sucho naďalej tlačia pôvodné ceny španielskeho olivového oleja na najvyššie úrovne za posledných 26 rokov. Odborníci predpovedajú, že rekordne vysoké ceny budú pokračovať aj v dohľadnej budúcnosti.
Podľa údajov spoločnosti Mintec, ktorá poskytuje informácie o komoditnom trhu, produkcia olivového oleja v Španielsku v poslednej sezóne klesla na približne 610 000 ton. To predstavuje pokles o viac ako 50 % v porovnaní so zvyčajnými 1,3 až 1,5 milióna ton.
„K zložitosti situácie prispievajú aj obavy zo zníženej produkcie v iných hlavných európskych krajinách produkujúcich olivový olej vrátane Talianska a Grécka. Prevládajú tam podmienky sucha,“ povedal pre CNBC analytik olejnatých semien a rastlinných olejov spoločnosti Mintec Kyle Holland.
Napríklad také Grécko a Taliansko sú podľa Medzinárodnej rady pre olivy, medzivládnej organizácie zloženej z členov, ktorí tvoria viac ako 98 % celosvetovej produkcie olív, druhým a tretím najväčším producentom olivového oleja.
Spolu so Španielskom, ktoré je zodpovedné za takmer polovicu svetovej produkcie olivového oleja v ktoromkoľvek danom roku, malo trvalé sucho za následok slabú úrodu v celej oblasti Stredozemného mora, čo spôsobilo vysoké ceny olivového oleja.
Olivový olej ako predmet krádeží
Vysoká cena za túto pochutinu si zrejme vyberá svoju daň. Asi 50 000 litrov extra panenského olivového oleja v jednej zo španielskych lisovní na olej, Marin Serrano El Lagar, bolo 30. augusta v skorých ranných hodinách odcudzených.
Rodinná firma tak prišla o viac ako 420 000 eur. Doposiaľ nedošlo k žiadnemu zatknutiu.
Krátko predtým však zlodeji ukradli 6 000 litrov extra panenského olivového oleja v hodnote 50 000 eur z olejárne Terraverne, informovali španielske noviny El Mundo. Počas lúpeže boli údajne vyrabované aj firemné počítače, stoly, ventilátory a stoličky.
Súčasná trhová situácia s olivovým olejom tak skoro pravdepodobne neskončí. „Ďalšou komplikáciou je rozhodnutie Turecka pozastaviť hromadný vývoz olivového oleja,“ dodáva analytik. „Pozastavenie zhoršilo už aj tak obmedzené objemy v Španielsku.“
Turecko zatiaľ vývoz pozastavilo do 1. novembra. Uvedené rozhodnutie predstavuje výsledok globálneho nárastu cien.
Mimo Stredozemného mora bojuje s klimatickými zmenami aj Kalifornia. Podobne ako v Španielsku nie je zatiaľ v dohľade žiadna „úľava“.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: USDA, CNBC, Archív Startitup, Mintec, International Olive Council, El Mundo, Olive Oil Times, YouTube/ Insider Business