Za obľúbenú potravinu si priplatíš. Cena tejto komodity dosiahla 46-ročné maximum

  • Zatiaľ čo väčšina vecí dnes spoločnosť polarizuje, existuje jedna, ktorá nás spája
  • Nie je ňou nič iné ako čokoláda
Ilustračné foto
Ilustračné foto Archív Canva
  • Zatiaľ čo väčšina vecí dnes spoločnosť polarizuje, existuje jedna, ktorá nás spája
  • Nie je ňou nič iné ako čokoláda

Pokiaľ ide o potraviny, našli by sme naozaj len absolútne minimum takých, pri ktorých môžeme povedať, že ich miluje takmer každý.

Jednou z takýchto lahôdok je celkom určite aj čokoláda. Ak si správny „čokoholik“ a rád si ju dopraješ, máme pre teba zlú správu. Hrozí, že jej ceny porastú. 

Čokoláda nad zlato?

Kakao, hlavná surovina čokolády, dosiahlo 30. júna na medzinárodnej burze v Londýne najvyššiu cenu za posledných 46 rokov. Cenovka sa vyšplhala o úctyhodných 40 % od októbra 2022 a s hodnotou 2 590 britských libier za metrickú tonu sa dostalo na svoju najvyššiu úroveň od roku 1977. 

Môžu za to Rusi?

Podobne ako boom extrémneho zvyšovania cien pšenice, paliva a kuchynského oleja v minulom roku, aj boom v kakaovej sfére je spojený s ruskou inváziou na Ukrajinu. 

Keď to všetko začalo, európski výrobcovia boli upozornení, že bez ruských dovozov paliva bude ich prevádzka sťažená. Očakávajúc najhoršie, európski čokolatéri začali objednávať čoraz menej a menej kakaa, tým pádom sa ho začalo aj menej pestovať. 

„Teraz si všetci náhle uvedomili, že ekonomika bude v poriadku, no jednoducho nemajú dostatok kakaových bôbov,“ hovorí Shawn Hackett, prezident spoločnosti Hackett Financial Advisors.

cokolada
zdroj: Unsplash/Egor Lyfar

Medzinárodná organizácia pre kakao (ICCO) pôvodne predpokladala deficit na úrovni približne 60 000 metrických ton, no toto, už aj tak hrozivé číslo, odvtedy zvýšila o približne 236 % na 142 000 metrických ton. 

Ako keby toho nebolo dosť, komerčné pestovanie kakaa tiež vyžaduje veľké množstvo hnojív, ďalší produkt postihnutý globálnym nedostatkom v dôsledku rusko-ukrajinskej krízy.

Neprispelo ani počasie

Do hry sa však pridáva ešte aj počasie. Tri štvrtiny svetovej zásoby kakaa pochádzajú z Pobrežia Slonoviny, Ghany, Nigérie a Kamerunu, ktoré sa všetky nachádzajú v západnej Afrike. V posledných rokoch bola práve táto oblasť tvrdo zasiahnutá suchom a hurikánmi. 

Oblasť tiež bojovala so striedajúcimi sa extrémami – buď bola vystavená nadmerným zrážkam alebo extrémnym suchám. Zabudnúť samozrejme nesmieme ani na škody spôsobené El Niñom. 

Iba Pobrežie Slonoviny je zodpovedné za 50 % zásob kakaa a jeho vývoz klesol približne o 5 % podľa objemu tejto sezóny. Kakaovníky v západnej Afrike tiež postihla nákaza vírusom, ktorý sa šíri po celom strome.

Ako v každom obchode, aj tu platí základný ekonomický princíp ponuky a dopytu. Komodity ako kakao sú obzvlášť náchylné na vplyvy počasia, ktoré môže ovplyvniť úrodu, a tým aj množstvo dostupnej ponuky – čo sa deje práve teraz.

Vplyv na cenu čokolády

Nechajme teraz ekonomiku a politiku stranou a spýtajme sa na to, čo nás všetkých zaujíma. Ako rast cien kakaa ovplyvní ceny našej obľúbenej pochúťky? Áno, aj tu platí pravidlo – čím vyššia cena suroviny, tým vyššia cena výsledného produktu. Ceny čokolády teda nevyhnutne pôjdu nahor. 

Potvrdil to už aj finančný riaditeľ známej „čokoládovej“ spoločnosti Hershey, Steven Voskuil. Predpovedá zvýšenie cien čokolády v rokoch 2023 a 2024, ktoré môže byť pre konečného spotrebiteľa veľmi citeľné. 

Súvisiaci vplyv na trh

Rovnako ako v iných oblastiach, aj v oblasti kakaa a čokolády môžeme očakávať, že rast cien povedie k zmenám na trhu. Tí, ktorí si čokoládu užijú len občas, sa možno rozhodnú obmedziť svoju konzumáciu. Na druhej strane, skutoční milovníci čokolády budú určite ochotní zaplatiť za svoje obľúbené pochúťky viac. 

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: Arabian Business, Testing Table

Najnovšie videá

Trendové videá