Za odnesenie nákupu v igelitovej taške pôjdeš v Keni podľa nového zákona do väzenia

  • Našla u teba polícia igelitovú tašku? V tom prípade ti hrozí pokuta 40-tisíc dolárov alebo 4 roky za mrežami. V Keni je od tohto týždňa ilegálne vyrábať, dovážať alebo používať plastové tašky a vrecúška. Ide pritom o najtvrdší zákaz na svete.
plast
pinterest.com
  • Našla u teba polícia igelitovú tašku? V tom prípade ti hrozí pokuta 40-tisíc dolárov alebo 4 roky za mrežami. V Keni je od tohto týždňa ilegálne vyrábať, dovážať alebo používať plastové tašky a vrecúška. Ide pritom o najtvrdší zákaz na svete.

Keňa sa týmto krokom pripojila k 12-tim africkým krajinám, ktoré sa snažia plastové obaly zakázať a raz a navždy sa ich zbaviť. Dôvodom je najmä ich deštruktívny vplyv na životné prostredie. Nielen, že znečisťujú pôdu, či vodu, ale ich všadeprítomná záplava už zničila nejedno turistické miesto.

Len v samotnej Keni sa podľa odhadov  spotrebuje 24 miliónov plastových tašiek za mesiac. Veľké množstvo tašiek končí v oceáne, kde môžu napríklad delfínom a veľrybám zaplniť žalúdky, čo má za následok ich vyhladovanie a následnú smrť.

„Ak budeme takto pokračovať, v roku 2050 budeme mať v oceáne viac plastov ako rýb,“ uviedol Habib El-Habr pre reuters.com, expert na znečistenie morí, ktorý pracuje v programe OSN pre životné prostredie.

Plastové tašky, ktoré sa podľa El-Habra rozložia za 500 až 1 000 rokov sa pritom dostávajú aj do ľudských jedálničkov cez ryby a iné zvieratá. Pracovníci na jatkách v Nairobi našli až 20 plastových tašiek v žalúdkoch niektorých kráv.

„Ide o niečo, čo pred 10-timi rokmi nejestvovalo a teraz sa s tým stretávame takmer každodenne,“ uviedol veterinár Mbuthi Kinyanjui pre reuters.com. Nový zákon umožňuje keňskej polícii zadržať človeka, ktorý len plastovú tašku nesie. Keňské ministerstvo životného prostredia by malo zákon vynucovať predovšetkým u výrobcov a dodávateľoch tašiek. Obyčajný človek by tak nemal byť poškodený.

Podľa kritikov je nová environmentálna politika keňskej vlády nereálna – primárne preto, že obchodníci netušia, akou alternatívou výpadok plastov nahradiť. A to je predovšetkým problém v ekonomike, ktorá stojí na každodennom predaji malého množstva úžitkových vecí dennej spotreby. Plastové vrecko je stále najlacnejšou možnosťou, ktorej sa len ťažko vzdáva.

 

 

Nie každý je fanúšikom tohto tvrdého, no zmyselného zákona. Podľa Samuela Matondy, hovorcu pre Keňskú asociáciu výrobcov, s novým zákonom zmizne 60-tisíc pracovných miest a zavrie sa 176 tovární.

Supermarkety v Keni, ako je napríklad Carrefour a Nakumatt, už začali zákazníkom ako alternatívu ponúkať plátené tašky.

zdroj:af.reuters.com

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Najnovšie videá

Trendové videá