Za peniaze nekúpiš všetko. Bezosova nová jachta za 500 miliónov opustila lodenicu „svinským krokom“
- Hodnota jachty je odhadovaná na 500 miliónov dolárov
- Spoločnosť, ktorá za ňou stojí, žiadala o demontáž mosta, aby jachta mohla prejsť
- Hodnota jachty je odhadovaná na 500 miliónov dolárov
- Spoločnosť, ktorá za ňou stojí, žiadala o demontáž mosta, aby jachta mohla prejsť
Megajachta Jeffa Bezosa opustila holandskú lodenicu, v ktorej bola postavená. Za plavidlom známym ako Y721, ktorého hodnota je približne 500 miliónov dolárov, stojí lodiarska spoločnosť Oceanco. Jachta bola postavená v lodenici v Alblasserdame v Holandsku.
Podľa nemeckého portálu Der Spiegel však bola jachta v utorok v nočných hodinách odtiahnutá do lodenice Greenport v Rotterdame. Kontroverzia okolo jachty sa začala vo februári 2022, kedy spoločnosť Oceanco požiadala mesto Rotterdam, aby demontovalo most Koningshaven.
Demontáž mostu bola potrebná, aby plavidlo mohlo preplávať mestom. Žiadosť spoločnosti pobúrila občanov mesta natoľko, že naplánovali akciu hádzania vajec na jachtu miliardára. Na to starosta mesta uviedol, že nebolo prijaté žiadne rozhodnutie, na základe ktorého by mal byť most demontovaný.
Upozornil tiež na to, že ak by sa to stalo, účet za demontáž by mal zaplatiť miliardár Bezos alebo spoločnosť Oceanco. V dôsledku protestov stiahla spoločnosť Oceanco svoju žiadosť.
Premiestnenie jachty zaznamenal miestny nadšenec jachtingu z jachtárskeho fanklubu Dutch Yachting Hanco Bol. Ako píše Business Insider, video bolo publikované na YouTube s tým, že presun jachty začal približne o 1 hodine, jachta mala odísť o dve hodiny neskôr.
Podľa Bola bol presun jachty tajomný, pretože plavidlo išlo po trase, ktorá bola dlhšia, než bolo potrebné. Jachta sa údajne vyhýbala prechodu cez centrum mesta.
Jachta, ktorá nevedela opustiť prístav
O jachte sme ťa informovali už skôr.
Začiatkom februára sa objavili správy o tom, že Y721 nie je iba nesmierne dlhá, ale taktiež vysoká. Dosahuje dokonca až takú výšku, že sa nemôže odplaviť z holandského mesta Rotterdam. Bráni jej v tom totiž historický oceľový most Koningshavenbrug, nazývaný aj „De Hef“, pod ktorý sa jednoducho nezmestí.
Bezosovu jachtu v tamojšej lodenici totiž skonštruovali, no na more nevyplávala. Miliardár teda sám ponúkol, že zaplatí za odstránenie strednej časti historického mosta Koningshavenbrug, ktorý bol v roku 1993 vyradený z prevádzky.
Protesty historikov
Rotterdamčania s dekonštrukciou mosta nesúhlasili už od začiatku. Vo februári, kedy o tomto probléme informovala aj TASR, vyjadril svoj nesúhlas predstaviteľ miestnej historickej spoločnosti Historisch Genootschap Roterodamum.
„Pracovné miesta sú dôležité, ale existujú limity v tom, čo sa smie a čo by sa malo robiť s naším priemyselným dedičstvom,“ podotkol Ton Wesselink.
Svoju nespokojnosť vyjadrili aj ľudia prostredníctvom online petície, ktorú „podpísali“ tisíce. V petícii sa uvádza, že De Hef zrekonštruovali až v roku 2017 a v tom čase „samospráva Rotterdamu sľúbila, že most už nikdy nebude demontovaný“.
Rotterdamské skupiny historikov v rámci petícií obyvateľov vyzývali, aby jachtu počas jej prevozu na otvorené more obhadzovali vajcami.
„Vyzývame všetkých Rotterdamčanov: vezmite si so sebou škatuľu skazených vajec a poďme ich hromadne hodiť na Jeffovu superjachtu, keď sa bude plaviť popod De Hef,“ napísal organizátor podujatia Pablo Strörmann na sociálnej sieti.
Bezos sa síce zaviazal uhradiť náklady spojené s demontážou a prestavbou mosta, no to organizátorovi petície nestačilo. Podľa Strörmanna tieto plány vysielajú správu, že „pokiaľ ste dostatočne bohatí, neexistujú pre vás už žiadne obmedzenia. Pamiatky sa dajú upraviť a pravidlá – ktoré platia pre každého – zrušiť.“
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Insider, Der Spiegel, TASR