Za pivo pýtajú aj 10 eur. Dovolenka v Chorvátsku sa pekne predraží
- Zvyšovanie cien je reakciou na infláciu, no aj ďalšie faktory
- Koronakríza najviac zasiahla gastro, to muselo úder vrátiť
- Zvyšovanie cien je reakciou na infláciu, no aj ďalšie faktory
- Koronakríza najviac zasiahla gastro, to muselo úder vrátiť
Jednou z najobľúbenejších dovolenkových destinácií Európanov vrátane Slovákov je Chorvátsko. Tento rok však bude dovolenka v tejto krajine iná. Ako totiž upozorňuje portál TN, turisti sa budú musieť buchnúť po vrecku a priplatiť si.
Počas posledných dvoch rokov dostalo cestovaniu facku v podobe koronavírusu, no tento rok na turistov žiadne obmedzenia nečakajú, a tak sa na silnú sezónu pripravujú aj v Chorvátsku. Dokazuje to najmä vysoký záujem o dovolenku.
Keď sa však spojí vysoký záujem s infláciou a stratami z ostatných rokov, vychádza z toho iba jedna vec. Zdražovanie.
V dôsledku toho sa chorvátsky denník Dnevnik pozrel na ceny služieb v meste Split, ktoré sa každý rok zaplní turistami z celej Európy.
Pivo za desať eur
Podľa zistení stojí noc v apartmáne pre dve osoby 370 kún, čo je v prepočte približne 49 eur. Zvyšovanie cien v konkrétnom apartmáne potvrdila aj majiteľka hotela, ktorá uviedla, že ceny išli hore o 20 %. Dôvodom je to, že zdraželo úplne všetko a je nutné držať krok s vývojom súčasnej situácie.
Zdražovanie potvrdila tiež majiteľka reštaurácie. Tá skonštatovala, že tri chody s nápojmi stoja od 150 kún do 300 kún. Záleží však na tom, čo si hosť objedná. Ceny v reštauráciách sa tiež zvýšili kvôli neustále rastúcim nákladom.
Pivo v meste Split je v súčasnosti na úrovni 3 eur, obľúbený nápoj gin tonic na úrovni 7 eur. Je však potrebné dbať na to, kde si čo turista objednáva. V obľúbených podnikoch za pivo totiž zaplatí aj viac ako 10 eur.
Spravodajský portál Tportal píše, že Split sa premenil na mesto, v ktorom si ľudia naozaj musia priplatiť. Za rizoto alebo pizzu v niektorých podnikoch pýtajú aj 100 kún, čo je 13 eur. O niečo lacnejší je hamburger, za ten si obsluha vypýta približne 80 kún.
Majiteľ vyhlásenej reštaurácie v Splite konštatuje, že ceny v pohostinstvách išli v roku 2022 hore o 10 % až 20 %. Rýchlo však dodal, že pravdepodobne pôjdu ešte vyššie a to iným tempom než v iných krajinách.
Dá sa to aj lacnejšie
Hlavná sezóna v Chorvátsku je tiež synonymom vysokých cien. Tým sa však dá tiež predísť. Tráviť dovolenku v luxusných rezortoch je podľa mnohých ľudí zbytočné, keď majú na dosah číre more. Služby platformy Airbnb sú vo väčšine prípadov cenovo dostupné, čo však neznamená, že nie sú kvalitné.
Pre turistov je tiež lákavé ostať v centre mesta, no to sa spája s ďalšími výdavkami, ktorým je možné predísť. Je dôležité rozhodnúť sa, či sa človek obetuje a k moru sa prejde, alebo si priplatí a bude mať more na dosah ruky.
Skvelým príkladom je podľa Lonely Planet Dubrovník. Namiesto toho, aby si ostal v Starom Meste alebo tesne za mestskými hradbami, pozeraj sa ďalej smerom na Gruž alebo Babin Kuk. Tieto časti sú síce ďalej, no sú ľahko dostupné autobusmi.
V prípade, že ideš na dovolenku za turistikou a cestovaním, v dôsledku čoho ideš autom, nechaj ho zaparkované pri ubytovaní. Chorvátska národná železničná spoločnosť HŽPP je cenovo dostupný spôsob, ako sa prepravovať po častiach krajiny. Vlaky premávajú zo Záhrebu do Splitu a spiatočná cesta na tejto trase stojí 199 kún.
Balené vody sú zbytočne vyhodené peniaze
Po krajine sa dá pohybovať aj pomocou autobusu. Najlepšie je využiť ich na trasách pozdĺž pobrežia Jadranského mora. V Chorvátsku tiež pôsobí spoločnosť Arriva, ktorú už na Slovensku poznáme.
Pri autobusoch ešte ostaneme, pretože sú skvelým spôsobom mestskej dopravy. Lístky sú lacné, no oplatí sa ich kupovať v kioskoch. U vodiča sú totiž o niečo drahšie. V Záhrebe stojí cestovný lístok iba 4 kuny.
Výhodou Chorvátska je aj to, že voda z vodovodu je výborná. Nemusíš tak míňať peniaze na balené vody. Ďalším plusom tejto skutočnosti je, že ušetríš aj životné prostredie. Tento tip mnoho ľudí nevie, v dôsledku čoho míňa na vodu celý majland.
Posledný tip je určený pre študentov, ktorí sa môžu preukázať preukazom ISIC. Využiť ho môžeš napríklad na mestských hradbách v Dubrovníku. Bez preukazu by ťa vstup stál 200 kún, no s preukazom ti naúčtujú len 50 kún.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: TV Nova, Tportal, Dnevnik, Lonely Planet