Za plyn si Slováci zaplatia o desiatky percent viac: Analytici vypočítali ceny po skončení dotácií
- Dotácie na plyn končia
- Pomoc príde len pre tých, ktorí ju potrebujú
- Analytici odhadli ceny plynu na ďalší rok
- Je to menej, ako sa čakalo
- Dotácie na plyn končia
- Pomoc príde len pre tých, ktorí ju potrebujú
- Analytici odhadli ceny plynu na ďalší rok
- Je to menej, ako sa čakalo
To, že štát prestane od budúceho roka dotovať plyn, sa avizuje už dlho. Očakávalo sa, že v roku 2025 budeme za plyn platiť markantne viac. Analytici Úradu vlády SR však predpokladajú, že za komoditu budú slovenské domácnosti platiť výrazne menej.
Očakáva sa, že suma bude ešte nižšia ako suma, ktorú by Slováci platili bez dotácií tento rok. Môže za to očakávaný pokles burzových cien plynu.
Koniec dotáciám ako ozdravný plán
Ako sme ťa už informovali, dotácie na plyn od budúceho roka zrejme skončia, pričom dôvodom je potreba ozdravovať verejné financie. Súčasná vláda pokračuje v plošnej pomoci aj tento rok, od roku 2025 to však pravdepodobne bude minulosťou. Ministerka hospodárstva Denisa Saková avizovala koniec plošnej pomoci s energiami pre domácnosti už pred pár mesiacmi. Taktiež si myslí, že akákoľvek ďalšia pomoc bude už cielená.
„Aby sme v prípade potreby vedeli pomáhať už iba tým, ktorí to naozaj potrebujú, a nedotovali sme vykurovanie bazénov v bratislavských vilách,“ uviedla ministerka Saková. S takýmto krokom vtedy súhlasil aj analytik Ján Pišta. Podľa neho je cielená pomoc lacnejšia, efektívnejšia a mala by sa poskytovať v prípadoch, keď účty za energie presiahnu určité percento príjmov domácnosti.
„Typický účet za plyn pri vykurovaní staršieho domu s plynovým kúrením, ktorý obýva dôchodca alebo dôchodkyňa. Ak niekto nemá dostatok prostriedkov na živobytie, ide na sociálny úrad. Tak nech tam ide aj pre vysoký účet za energie,“ navrhol analytik.
Zaplatíme oveľa menej
Analytici z Inštitútu pre stratégie a analýzy sa pozreli na ceny plynu tento rok. Informujú, že ak by štát ceny plynu v posledných rokoch nedotoval, slovenské domácnosti by v roku 2024 platili približne dvojnásobné ceny. V roku 2023 dokonca 2,5-násobné ceny oproti súčasnosti. Dôvodom je podľa nich prudký rast ceny plynu na svetových burzách. Napríklad minulý rok vyskočila cena za megawatthodinu (MWh) na 93,47 eura.
Stabilita cien plynu pre slovenské domácnosti je v súčasnosti zabezpečená vďaka kompenzačným mechanizmom prijatým koncom roka 2022. Tieto opatrenia stanovili fixnú cenu 21,46 eura/MWh na obdobie 2022 – 2024, čo pôvodne bola cena určená len na rok 2022 na základe burzových cien pred nástupom inflačnej krízy. Bez týchto štátnych dotácií by spotrebitelia čelili výrazne vyšším nákladom na plyn.
Kľúčovým faktorom pri určovaní konečnej ceny plynu pre domácnosti je priemerná burzová cena za predchádzajúce obdobie. Na rok 2025 sa táto hodnota odhaduje na 37,33 eura/MWh. V prípade ukončenia vládnych dotácií možno v nasledujúcom roku očakávať nárast mesačných platieb za plyn v domácnostiach.
Analytici predpokladajú, že ak sa distribučné poplatky výrazne nezmenia, orientačné prepočty ISA naznačujú, že ceny by mohli vzrásť o 32 % pre tarifu D2, teda varenie a ohrev vody, 33 % pre tarifu D3 varenie, ohrev vody a kúrenie a 13 % pre najnižšiu tarifu D1, teda varenie. Tieto odhady poukazujú na potenciálny vplyv ukončenia dotácií na rôzne typy domácností v závislosti od ich spotreby plynu.
Čítajte viac z kategórie: Ekonomika
Zdroje: Inštút pre stratégie a analýzy, Archí SIU