Za popieranie holokaustu ti hrozí rok v base. Prejavy extrémizmu odmieta európska krajina tolerovať
- Holandská vláda navrhuje trestať popieranie holokaustu
- Vláda svoju reakciu opiera aj o prieskum americkej výskumnej skupiny
- Holandská vláda navrhuje trestať popieranie holokaustu
- Vláda svoju reakciu opiera aj o prieskum americkej výskumnej skupiny
Holandská vláda rozhodla, že zákon upravujúci zákaz prejavov rasizmu a diskriminácie sa má rozšíriť tak, aby špecificky pokrýval aj popieranie holokaustu a iných vojnových zločinov. S odkazom na pondelňajšiu správu portálu DutchNews.nl to uvádza spravodajca TASR.
Ministerka spravodlivosti Dilan Yešilgözová v tejto súvislosti spresnila, že legislatíva sa bude meniť a dopĺňať, pretože „popieranie tohto druhu ohavných zločinov je bohužiaľ na dennom poriadku“.
Hrozivé výsledky prieskumu
„Antisemitské monštrum dvíha hlavu a to ma znepokojuje. Nesmieme to nechať bez odpovede, pretože holokaust nie je iba lekciou z histórie,“ uviedla Yešilgözová v správe pre médiá.
Táto zmena je podľa nej v súlade s právnymi predpismi EÚ a bude sa výslovne vzťahovať na popieranie a bagatelizovanie genocídy, zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov.
DutchNews.nl upozornil, že obvineným z týchto činov hrozí trest odňatia slobody až na jeden rok.
Vláda svoju reakciu opiera aj o prieskum americkej výskumnej skupiny zo začiatku tohto roka, ktorý ukázal, že približne 12 percent dospelých Holanďanov verí, že holokaust je iba mýtus, alebo že bol počet zabitých Židov zámerne zveličený. Ďalších deväť percent opýtaných sa vyjadrilo, že si nie sú istí ohľadom udalostí spojených s holokaustom.
Počas druhej svetovej vojny bolo viac než 70 percent holandskej židovskej populácie deportovaných do koncentračných táborov. Aj napriek týmto známym faktom 53 percent respondentov prieskumu a 60 percent opýtaných mladších ako 40 rokov neuviedlo Holandsko ako krajinu, ktorej sa týkal holokaust.
Dvadsaťsedem percent opýtaných napríklad nevedelo, že mladé židovské dievča Anna Franková, ktorá zanechala svetu svoj známy denník, taktiež zomrela v koncentračnom tábore.
Podľa vyjadrenia Yešilgözovej zistenia tohto prieskumu sú „šokujúce a mimoriadne vážne“ a aj z tohto dôvodu treba čo najrýchlejšie prijať konkrétne právne opatrenia.
Nárast antisemitských incidentov
Antisemitizmus nevymizol ani dodnes a za posledné roky rastie počet antisemitských incidentov. Židovské modlitebné, spoločenské a pietne miesta stále potrebujú zvýšenú ochranu. Upozornila na to prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová na železničnej stanici v Poprade, kde sa konala pietna spomienka na obete prvého transportu Židov zo Slovenska. Transportom odštartovali masové deportácie Židov do koncentračných a vyhladzovacích táborov na území okupovaného Poľska.
Prezidentka nedávno poukázala aj na vinu Slovenského štátu, ktorý podľa jej slov dal svoj podpis pod jednu z najväčších tragédií v dejinách ľudstva. Urobil tak podľa nej aj napriek tomu, že niektorí iní spojenci nacistického Nemecka či niektoré okupované krajiny odmietli deportácie do koncentračných táborov.
Prezidentka po kladení vencov k pamätníku na popradskej stanici pripomenula, že Židov netreba vnímať ako pasívne obete historických dejov, keďže mnohí bránili seba, svoje rodiny, bojovali proti fašizmu či organizovali pomoc pre iných, pričom väčšina z nich bola zavraždená.
„Prejavom antisemitizmu je aj popieranie historických faktov a bagatelizácia zločinov, napríklad aj v podobe cynického zdôvodnenia agresie Ruska voči Ukrajine takzvanou denacifikáciou,“ poznamenala Čaputová.
Aj predseda Židovských náboženských obcí Richard Duda poukázal na novú realitu, keď sa povojnová generácia podľa jeho slov obáva, či naozaj prežije úplne celý život bez vojny na území, kde žije.
„Agresor sa zmenil. Dnes sme vďační nemeckým vojakom strážiacim naše nebo pred útokom z východu, čo svedčí o tom, že v žiadnom národe nedrieme gén zla,“ poznamenal.
Zlo jednotlivcov sa podľa jeho slov presadí vtedy, keď mu to umožní pasivita, zbabelosť, či vypočítavosť väčšiny. „Preto s obavami vnímam hlasy, že aktívna pomoc obetiam agresie je neprípustná. Vyhodnocujem to ako alibizmus či vrcholný prejav egoizmu a tieto vlastnosti už na Slovensku v minulosti zabíjali, o čom svedčí toto miesto,“ povedal pri pamätníku v Poprade.
Zdroje: TASR, SITA