Za porušenie zákazu dovoleniek môžeš dostať mastnú pokutu, polícia ťa na letisku pred odchodom prísne preverí
- Za neopodstatnený výjazd do zahraničia môžeš dostať pokutu až do výšky 1 000 eur
- Ako bude polícia konkrétne kontrolovať všetky osoby opúšťajúce krajinu ešte nie je známe, bude to však vraj prísne
- Za neopodstatnený výjazd do zahraničia môžeš dostať pokutu až do výšky 1 000 eur
- Ako bude polícia konkrétne kontrolovať všetky osoby opúšťajúce krajinu ešte nie je známe, bude to však vraj prísne
Na dovolenku v zahraničí môžeš zabudnúť. Ak by si sa predsa rozhodol vycestovať, môže ťa to vyjsť draho. Rozhodnutie zákazu vycestovať do zahraničia s cieľom rekreácie prijala vláda SR, na základe odporúčania pandemickej komisie v stredu 17. marca. Opatrenie naberá platnosť od dňa predĺženia núdzového stavu.
Za vycestovanie do zahraničia s cieľom rekreácie hrozí bloková pokuta do výšky tisíc eur. Upozornila na to hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová. Dodala, že tento priestupok bude možné prejednať až do dvoch rokov od jeho spáchania, informuje SITA.
Cesty do zahraničia s cieľom rekreácie budú totiž od soboty 20. marca obmedzené. Vyplýva to z uznesenia vlády SR zo 17. marca, ktorým bolo predĺžené trvanie núdzového stavu. Policajný zbor bude podľa Bárdyovej dôsledne kontrolovať a preverovať účel vycestovania osôb do zahraničia. Ako bude polícia tieto priestupky kontrolovať, aby pokute nik neunikol, ešte zatiaľ nie je úplne jasné.
„Policajti budú kontroly vykonávať aj na letisku v Bratislave, Košiciach a Poprade, tiež na letiskách na celom území Slovenskej republiky, najmä pri letoch do obvyklých dovolenkových destinácií,“ priblížila Bárdyová.
Zároveň dodala, že preverovanie účelu cesty do zahraničia môže spôsobiť navýšenie čakacej doby vybavovacieho procesu. Z daného dôvodu by sa mali občania, ktorí odlietajú do zahraničia leteckou dopravou na iný účel ako na rekreáciu, dostaviť k odletu v dostatočnom časovom predstihu. K zrýchleniu procesu preverovania pomôže aj predloženie hodnoverných dokladov preukazujúcich účel cesty.
Kúpele a odškodnenie rodín zomrelých
Okrem zákazu vycestovania do zahraničia v rámci rekreácie schválila vláda aj ďalšie opatrenia, ako je kúpeľná liečba pre pacientov s postcovidovým syndrómom a vyplácanie rodín zomrelých zdravotníkov.
Vláda navrhla zavedenie inštitútu jednorazového odškodnenia pozostalých aj v rámci zdravotníckeho povolania. Príbuzní zdravotníkov, ktorí zomreli na Covid-19 po nakazení sa v práci, dostanú odškodné takmer 60-tisíc eur. Kabinet súčasne schválil návrh, aby sa parlament balíkom opatrení zaoberal v skrátenom legislatívnom konaní.
Kúpeľná liečba bude preplácaná v plnej výške všetkým pacientom s postcovidovým syndrómom, ktorí na to budú mať lekárske potvrdenie.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: SITA, Startitup