Za posmešky žene letela facka, Will Smith rozpútal diskusiu o násilí a humore (NEWSLETTER)
- Will Smith rozprúdil diskusiu, hovorí sa o hraniciach humoru ale aj o násilí
- Proti obliehaniu Mariupola protestujú aj babičky a deduškovia, ktorí prežili obliehanie Leningradu
- Egyptská vláda buduje nové hypermoderné hlavné mesto, nebude však pre obyčajných ľudí
- Will Smith rozprúdil diskusiu, hovorí sa o hraniciach humoru ale aj o násilí
- Proti obliehaniu Mariupola protestujú aj babičky a deduškovia, ktorí prežili obliehanie Leningradu
- Egyptská vláda buduje nové hypermoderné hlavné mesto, nebude však pre obyčajných ľudí
V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.
Vybrali sme tri hlavné témy:
- „Predstavenie“ Willa Smitha počas odovzdávania Oscarov rozdelilo ľudí na dva tábory. Ťažko povedať, či šlo o dobre narafičený ťah na prilákanie sledovanosti, alebo o nezvládnuté emócie.
- Prežili Hitlerovo obliehanie Leningradu počas druhej svetovej vojny. Dnes babičky, vojnové veteránky, bojujú proti Putinovmu obliehaniu Mariupola.
- Egyptská vláda buduje nové hypermoderné hlavné mesto, dokončiť ho majú do roku 2050. Bežní Egypťania si nebudú môcť dovoliť v ňom žiť.
Nezvládnuté emócie na odovzdávaní Oscarov
Jedna facka, dva tábory. Herec Will Smith sa na tohtoročných Oscaroch rozhodol brániť svoju manželku pred vtipkovaním komika Chrisa Rocka poriadne svojsky. Kolegovi totiž jednu strelil v priamom prenose.
Po ostro sledovanej facke sa doslova rozhorel internet a vybuchol Twitter, na ktorom celebrity zdieľali svoj názor na netradičný priebeh Oscarov. Pár minút po incidente sa na sociálnej sieti vyjadril aj 23-ročný syn Willa Smitha Jaden. „Takto sa to robí,“ napísal stručne.
Smithovi rupli nervy po tom, čo si Rock začal uťahovať z jeho manželky Jady Pinkett Smithovej. Počas vstupu, ktorý predchádzal odovzdávaniu ceny „Za najlepší dokumentárny film“, Rock utrúsil, že sa nevie dočkať, keď uvidí Smithovu manželku vo filme G.I. Jane 2.
Ide o narážku na film z vojenského prostredia z 90. rokov a fakt, že Jada Pinkett Smithová si nedávno vyholila hlavu. A to z dôvodu ochorenia tzv. alopécie, ktorá spôsobuje vypadávanie vlasov.
[siu-newsletter]
Herecká Legenda Mia Farrow si myslí, že zo strany Rocka išlo len o vtipy, ktoré robí bežne. „Tento bol ešte mierny,“ povedala. Komička a herečka Kathy Griffinová si zase myslí, že je naozaj smutné, ak sa stane trendom, že niekto príde za komikom na pódium a jednu mu vrazí. Televízna herečka Sophie Bushová v tom má taktiež jasno: „Násilie nie je oukej.“
Startitup k téme oslovil aj slovenského pedagóga a odborníka na popkultúru Juraja Malíčka. Ten nad oscarovým „divadielkom“ taktiež krúti hlavou. Spočiatku si ale myslel, že ide len o narafičenú reklamu.
„Najskôr som to bral ako hru, ako PR. V každom prípade ale, ak to nebolo vo vzťahu k Oscarovi takto vypointované, tak to je nehoráznosť. Je to absolútne zlyhanie, iný komentár k tomu nie je. Konflikt, zvlášť v tejto situácii, sa takto nerieši,“ povedal nám odborník. Viac o celej kauze sa dozvieš v tomto článku.
Ruské babičky, vojnové veteránky, odsudzujú Putinovo obliehanie Mariupola
Príbeh o obliehaní Leningradu počas druhej svetovej vojny poznáme všetci. Obliehanie trvalo 872 dní a zomrelo pri ňom približne milión ľudí — od hladu, chladu, ale aj následkom bojov.
Hitlerovou taktikou bolo nemíňať zdroje a radšej mesto nechať vyhladovať, aby sa maximálne do dvoch mesiacov vzdalo samo. Mesto bolo obkľúčené zo všetkých strán. Každý deň tak v dnešnom Petrohrade zomrelo viac ako 700 ľudí.
Anna Klementyeva má trpkú skúsenosť, jej matka spolu so sestrou boli zabité pri pokuse opustiť mesto. Otec jej zhynul pri bránení a ona tak ostala jediná z rodiny. Dnes len z hrôzou sleduje, že v rétorike boja proti fašizmu Rusko koná rovnaké zverstvá.
„S hrôzou chápem, aký živý je vírus fašizmu. Porazili sme ho, ale sami sme boli nakazení. Áno, robia to znova,“ píše vojnová veteránka. „Vojna sa začala a ja preklínam tých, ktorí ju začali. A viem, ako sa to skončí. Dievča, ktoré má teraz 9 rokov, zopakuje moje slová, keď bude mať 90. “
Rádiu Slobodná Európa sa ozvala aj ďalšia preživšia, ktorá sa v obliehanom meste narodila. Ani vyšší vek jej však nebráni, aby sa zúčastnila protestov. Už druhý deň vojny ju však na demonštrácii v Petrohrade zadržala polícia.
„Keď ma zadržali, požiadali ma o pas a ja som povedala: Pozrite sa, kedy a kde som sa narodila. Pozreli sa a boli trochu nervózni. Neskôr ma odviezli domov vlastným autom a dokonca prišli dnu na návštevu. Na druhý deň mi povedali, že ma nikdy nezadržali a že mi len ponúkli odvoz domov. Akoby sa nič nestalo,“ opisuje konfrontáciu s políciou dôchodkyňa.
Agentúra Reuters tiež priniesla rozhovor s jednou z preživších Leningradu – Margaritou Morozovou. V čase začiatku blokády mala sedem rokov. Teraz žije v Charkove, meste, ktoré čelí masívnemu bombardovaniu a ostreľovaniu ruskými jednotkami.
Vojnu označuje ako katastrofu pre obe strany, keďže ruskí vojaci podľa nej zomierajú kvôli ničomu. „Počas Veľkej vlasteneckej vojny bolo jasné, že sme bojovali s fašistami. Ale tu sú to priateľskí ľudia. Máme spoločné a blízke kultúry. Jazyky sú si blízke. Ako je možné, že sa stalo toto nešťastie?“ hovorí.
Dnes sa príbeh Leningradu spája často s takmer už zničeným prístavným mestom Mariupol, ktoré čelí humanitárnej katastrofe. Ľudia nemajú jedlo, vodu a ani kúrenie. Mŕtvych pochovávajú v masových hroboch a väčšina nemocníc je zbombardovaná. Celý príbeh si prečítaš v tomto článku.
Megalomanské projekty egyptskej vlády
O Káhire, hlavnom meste Egypta, sa už dávno hovorí, že dosiahla svoj limit. Je jedným z najľudnatejších miest planéty. Krajina si preto „vymyslela“ novú administratívnu metropolu.
Jej stavbu, veľmi ambiciózny projekt inteligentného mesta s 1 250 chrámami, 663 nemocnicami či kilometer vysokou vežou, ohlásili najvyšší predstavitelia krajiny pred 7 rokmi. Budúce sídlo egyptskej administratívy je však podľa viacerých zdrojov stále bez mena. Zatiaľ ho volajú proste New Administrative Capital.
Odkedy megalomanský projekt v roku 2015 predstavili, sa vládni činitelia predbiehajú vo vymýšľaní superlatívov naň. Podľa The Guardian to má byť inteligentné mesto, vôbec prvé v Egypte, s riadiacimi centrami, ktoré budú elektronicky monitorovať infraštruktúru a bezpečnosť.
Vo veľkom sa hovorí aj o udržateľnosti. Krajina má veľký problém so znečistením a výstavba mega mesta (na ktorú sa minie veľa zdrojov) s ním má pomôcť. CNN napríklad spomína 90 km2 solárnych fariem na výrobu elektrickej energie a hotové oázy zelene so stovkami rastlín.
Odlákať Egypťanov preč z preťaženej a chaotickej Káhiry mali nové mestá vybudované v púšti. Ako píše The Guardian, stavať ich začali už v 70. rokoch minulého storočia.
Na zlatých pieskoch Sahary, na území nikoho a ničoho, do roku 2019 stálo 22 kompletne či čiastočne hotových nových miest. Napriek tomu tu žije len o niečo viac ako milión obyvateľov. Do mnohých prázdnych domov sa preto snažia prilákať ľudí.
V praxi si však väčšina Egypťanov nemôže dovoliť presťahovať sa alebo tam žiť. Napriek tomu krajina ďalej zanedbáva existujúce mestá ako Káhira či Alexandria a pokračuje v budovaní betónových oáz v púšti.
Počuť názory, že nová metropola má pomôcť upevniť moc súčasnej vlády. Na čele krajiny stojí bývalý armádny generál, prezident Abdel Fattah el-Sisi. Vlády sa obyvateľstvo oveľa ťažšie zbaví. Jej sídla sa sťahujú do oázy v púšti, ktorú zabezpečili najmodernejšími elektronickými systémami.
Doteraz bolo domovom vládnych inštitúcií námestie Tahrir, ktoré má strategickú pozíciu. Hovorí sa, že kto ho kontroluje, kontroluje aj celý Egypt. O tom sa presvedčil aj Mubarakov režim. Ak ťa táto téma zaujala, prečítaj si celý článok.
Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:
- Jaroslav Haščák udrel na štát: Za väzbu žiada milióny, alebo ospravedlnenie
- Najmladší ukrajinský minister v dejinách: Musk môže Putina poslať na Jupiter
- Najdôležitejšie je obmedziť konzumáciu klobás, salám, párkov či paštét, hovorí nutričná terapeutka
- KVÍZ: Toto by mal zvládnuť aj stredoškolák. Zisti, či poznáš Slovensko tak, ako by si mal
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti