Za „psičkársku“ povinnosť hrozí pokuta aj 3 000 eur. Dá sa jej legálne vyhnúť, pozri si výnimky

  • Poplatky za psa niektorí Slováci ignorujú
  • Je pravda, že mesto ich nemusí využiť práve v prospech psičkárov
  • Ak však neplatíš, riskuješ poriadne mastnú pokutu
Nešťastná žena, pokuta v eurách, eurá, pokuta za poplatky za psa
Ilustračný obrázok Archív Canva
  • Poplatky za psa niektorí Slováci ignorujú
  • Je pravda, že mesto ich nemusí využiť práve v prospech psičkárov
  • Ak však neplatíš, riskuješ poriadne mastnú pokutu

Ako sa píše na portáli Slovensko, daň za psa platí majiteľ alebo držiteľ, ak je jeho štvornohý priateľ starší ako 6 mesiacov. Výnimky platia pri psoch chovaných na vedecké a výskumné účely, zvieratách v útulku či psoch so špeciálnym výcvikom, ktoré vlastní alebo používa držiteľ preukazu ŤZP.

Daňová povinnosť vzniká prvým dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom sa pes stal predmetom dane. Zánik daňovej povinnosti sa viaže k poslednému dňu mesiaca, v ktorom si prestal byť jeho vlastníkom alebo držiteľom.

Ako vlastník, resp. držiteľ psa má každý Slovák povinnosť podať daňové priznanie na predpísanom tlačive do 30 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti.

Medzi dôvodmi pre oslobodenie od dane za psa môžeš nájsť: dosiahnutie určitého veku vlastníka psa, absolvovanie výcviku, nízky príjem či poberanie starobného alebo invalidného dôchodku, ak si zoberieš psa z útulku, ak máš psa z terapeutických dôvodov, informuje portál Peniaze.

Za psa minimálne s výcvikom základnej poslušnosti, ktorý je z útulku, s mikročipom, tetovaním, ktorý je sterilizovaný, zaplatí jeho vlastník v bratislavskom Starom Meste daň 20 eur. V iných prípadoch ide o 40 eur. Právnická osoba platí až 400 eur.

V Košiciach v bytovom dome zaplatíš 40 eur a v rodinnom dome len 10 eur. Žilina má veľmi podobné poplatky. V byte platíš 40 eur, v objekte na podnikanie 100 eur, v iných budovách, vrátane rodinného domu to je 5 eur.

V prípade, že si nesplníš povinnosť podať riadne a včas daňové priznanie, hrozí ti pokuta. Obec uloží pokutu najviac do výšky vyrubenej dane, nie však menej ako 5 eur a najviac 3 000 eur.

Zdroje: Slovensko, Peniaze.sk, Finsider

Najnovšie videá

Trendové videá