Za rohom: Na Slovensku máme unikát strednej Európy aj diela uznávanej umelkyne. Pozri si miesta, ktoré by si mal hneď navštíviť

Bratislavský región nie je bohatý len na kultúru a krásnu prírodu, ale aj na umelecké zážitky, ktoré ponúkajú múzeá a galérie. V nich nie sú len história a umenie, ale aj moderné inštalácie. 

Každý návštevník si v nich preto nájde niečo, čo ho osloví – či už preferuje tradičnú históriu, moderné umenie alebo špecializované expozície. 

Startitup s podporou Bratislava Region Tourism spustil projekt Za rohom, v ktorom postupne predstaví to najlepšie, čo Región Bratislava a okolie ponúkajú.

Múzeá a galérie sú neoddeliteľnou súčasťou bratislavského regiónu a rozhodne majú návštevníkom čo ponúknuť. Táto časť Za rohom je venovaná práve múzeám a galériám bratislavského regiónu, ktoré by mal každý navštíviť. 

Bratislavský kraj má čo ponúknuť

Bratislava Region Tourism ako organizácia destinačného manažmentu vytvára podmienky a podporuje rozvoj cestovného ruchu na malom, ale pestrom území regiónu, ktorý okrem hlavného mesta zahŕňa aj prirodzené destinácie Malé Karpaty, Senec a Záhorie.

Spolu s portálom Startitup spustili projekt Za rohom, ktorý približuje krásy bratislavského regiónu. 

Chcem sa dozvedieť viac →

 

1. Výnimočná história | Hrad Devín

Návšteva hradu Devín je zážitkom, ktorý si treba dopriať – výnimočný je vďaka kombinácii jedinečných historických pamiatok, umiestneniu na sútoku riek Dunaja a Moravy a okolitej prírody, pričom patrí medzi unikáty nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe.

Hrad Devín sa nachádza v katastri mestskej časti Devín v hlavnom meste Bratislava. Pre návštevníkov a návštevníčky je okrem významných archeologických nálezov z viacerých historických období lákavý aj symbiózou s okolitou prírodou.

Hrad sa vypína na Devínskom brale a poskytuje fantastické výhľady na okolité prostredie. Zo severu vidno horský masív Malých Karpát s najvyšším vrchom Devínska Kobyla. 

Z juhu a západu ho obtekajú rieky Dunaj a Morava. Návštevu hradu je možné jednoducho spojiť s cykloturistikou po Ceste železnej opony pozdĺž rieky Morava alebo s lodným výletom po Dunaji.

Ako sa tam dostať: Z centra mesta sa dá na Hrad Devín dostať verejnou dopravou pohodlne za menej než pol hodiny. Lístky a konkrétne trasy je najlepšie si naplánovať prostredníctvom aplikácie IDS BK

Ďalšie múzeá a galérie v Bratislave, ktoré sa oplatí navštíviť:

  • Galéria Nedbalka: Galéria má vo svojej zbierke viac než 500 diel slovenských výtvarných velikánov. Na prízemí sa organizujú krátkodobé výstavy súčasných slovenských umelcov.
  • Danubiana Meulensteen Art Museum: Samotné múzeum moderného umenia je umiestnené v pôsobivej budove, ktorá má pripomínať tvar rímskej galéry uviaznutej na riečnej plytčine. Konajú sa tu výstavy popredných medzinárodných umelcov, ktoré sa striedajú vo veľkej hale na prvom poschodí.
  • Dom U Dobrého pastiera: Farebne a architektonicky výrazne pôsobí ako rozprávkový dom postavený v rokoch 1760 – 1765 a ponúka jedinečnú expozíciu historických hodín.

devin
zdroj: Hrad Devín – Pre návštevníkov a návštevníčky je okrem významných archeologických nálezov lákavý aj symbiózou s okolitou prírodou.

2. Múzeum 21. storočia | Malokarpatské múzeum v Pezinku

Toto múzeum sa primárne špecializuje na starobylú kultúru vinohradníctva a vinárstva v prostredí Malých Karpát. Reprezentuje viac ako päťdesiatpäťročnú tradíciu zbierania, skúmania, ochrany a sprístupňovania predmetov. 

Okrem toho múzeum spravuje najväčšiu zbierku vinohradníckych lisov v Európe. Malokarpatské múzeum v Pezinku bolo založené v roku 1960, no budova aj expozície odvtedy prešli niekoľkými prestavbami. 

Dnes verejnosti ponúka prezentáciu našej histórie v modernom prevedení aj prostredníctvom zážitku – expozícia využíva interaktívne prvky, ako napríklad virtuálnu realitu, holograficú expozíciu, simulátor stavu promile, arómabar, štupľovačku fliaš či strúhací stolec.

Múzeum organizuje aj množstvo kultúrnych, spoločenských, edukačných a umeleckých aktivít pre viaceré cieľové skupiny. V súčasnosti ponúka dve stále zážitkové expozície.

Ako sa tam dostať: Najrýchlejším spôsobom, ako sa dostať do Pezinka z Bratislavy, je vlaková doprava. Cesta trvá približne 20 minút a vlak, prípadne autobus, z Bratislavy chodí každú chvíľu.

Ďalšie múzeá a galérie v Pezinku, ktoré sa oplatí navštíviť: 

  • Mestské múzeum v Pezinku: Stála expozícia Mestského múzea v Pezinku pod názvom Zo zeme približuje dejiny Pezinka a jeho bezprostredného okolia prostredníctvom archeologických nálezov.
  • Šimák Zámok Pezinok: Celoživotná vášeň pre umenie majiteľa zámku Štefana Šimáka st. sa naplnila v expozícii umeleckého skla svetového významu. Neopakovateľná krehká krása jednotlivých tvarov je farebná, jemná i monumentálna zároveň.

malokarpatské pezinok
zdroj: Múzeum Pezinok – Malokarpatské múzeum v Pezinku spravuje najväčšiu zbierku vinohradníckych lisov v Európe.

3. Macedónska umelkyňa na Slovensku | Zoya Museum v Modre

Zoya Museum v Modre je súkromná inštitúcia, ktorá bola otvorená 30. októbra v roku 2009. Nachádza sa vo wine parku a jeho hlavnou náplňou je zberateľská a výstavná činnosť. 

V Zoya Museum návštevníci aktuálne nájdu výstavu od macedónskej umelkyne Elitsy Ristovej The Cosmic Moon. Múzeum sa ďalej sústredí na slovenské umenie po druhej polovici 20. storočia, ale aj na umenie zo zahraničia.

Súčasťou sú aj krátkodobé výstavy, na ktorých sa v múzeách prezentovali diela sochárov a maliarov, medzi nimi boli napríklad aj Jozef Kostka, Peter Bartoš či Stano Filko. 

Ako sa tam dostať: Do Modry sa dá pohodlne dostať autobusom, cesta trvá asi hodinu. Cestu je najlepšie si naplánovať prostredníctvom aplikácie IDS BK, v ktorej sa dá zakúpiť lístok na viacero spojov.

Ďalšie múzeá a galérie v Modre, ktoré sa oplatí navštíviť: 

  • Galéria Ignáca Bizmayera: Galéria prezentuje reprezentatívny výber z diel Ignáca Bizmayera. Podstatnú časť vystavených diel tvorí najmä jeho vrcholová figurálna tvorba a keramická plastika vychádzajúca z ľudového umenia. Od roku 1994 sídli v historickej rotundovej bašte.
  • Múzeum slovenskej keramickej plastiky: Múzeum slovenskej keramickej plastiky sa nachádza v blízkosti Galérie Ignáca Bizmayera. Je v ňom umiestnená stála expozícia „Z dejín modranskej keramiky“. Expozícia modranskej keramickej výroby zachytáva tradičné mestské remeslo od obdobia prvých písomných prameňov.

zoya43
zdroj: Zoya Museum – Na aktuálnej výstave nájdu návštevníci diela macedónskej umelkyne.

4. Ľudová architektúra | Habánsky dom vo Veľkých Levároch

Hábansky dvor je jednou z dominánt obce Veľké Leváre – ide o pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. Tvorí ju 22 pôvodných viacpodlažných stavieb, ktoré boli vybudované v 17. – 19. storočí. 

Okrem unikátnych stavieb môžu návštevníci vidieť aj znovuotvorené múzeum, ktoré sa nachádza v Iszerovom dome. Pôvodné múzeum bolo v tomto dome do roku 1989, neskôr bola jeho expozícia prevezená do Záhorského múzea v Skalici.

Do roku 2000 Iszerov dom rekonštruovali. Múzeum bolo znovu otvorené 30. 11. 2006 ako stála expozícia Záhorského múzea v Skalici.

Ako sa tam dostať: Najrýchlejším a najjednoduchším spôsobom, ako sa dostať do Veľkých Levár z Bratislavy, je vlaková doprava. Cesta trvá necelú hodinu. 

Ďalšie múzeá a galérie v okolí, ktoré sa oplatí navštíviť: 

  • Záhorské múzeum v Skalici: Súčasťou Záhorského múzea je aj stála expozícia múzea vo Veľkých Levároch. Záhorské múzeum sídli v priestoroch tzv. Mittákovského domu. Pripravená je stála expozícia, ktorá má niekoľko častí, pričom najznámejšia je blahovská izba, ktorá je venovaná zakladateľovi múzea Dr. Pavlovi Blahovi. 
  • Rotunda sv. Juraja: V Skalici sa nachádza aj Rotunda sv. Juraja – pôvodne románska stavba z prelomu 12. a 13. storočia. Z gotického obdobia sa v interiéri zachovali fragmenty nástenných malieb zobrazujúce motív z legendy o sv. Jurajovi bojujúceho s drakom.
  • Múzeum Senica: Necelých 42 km od Veľkých Levár sa nachádza mesto Senica – v ňom je múzeum o dejinách Senice. Tri stále expozície prevedú návštevníkov od najstarších čias senického praveku cez obdobie, keď na českej ceste vznikla Senica, až po život v meste v 19. storočí a prvej polovici 20. storočia.

Habánske múzeum
zdroj: Habánsky dvor – Múzeum sa nachádza v Iszerovom dome.

 

Projekt Za rohom

Bratislava Region Tourism ako organizácia destinačného manažmentu vytvára podmienky a podporuje rozvoj cestovného ruchu na malom, ale pestrom území regiónu, ktorý okrem hlavného mesta zahŕňa aj prirodzené destinácie Malé Karpaty, Senec a Záhorie.

V spolupráci s portálom Startitup spustili projekt Za rohom, ktorý približuje krásy bratislavského regiónu. Rozdelený je na viac častí, v ktorých sa postupne predstavia miesta, ktoré sa oplatí navštíviť. 

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky. 

BRT2