Za rohom: Pozri si TOP 7 hradov a zámkov, ktoré musíš vidieť ešte tento rok

Jeseň je ideálne obdobie na výlety či turistiku – vonku nie sú už také vysoké teploty a krajina sa mení na farebnú paletu rôznych odtieňov.

Keďže sa dni skracujú, jesenná turistika je vhodná aj na zlepšenie psychiky – je známe, že pobyt na čerstvom vzduchu prispieva k lepšej nálade a celkovej psychike.

Startitup s podporou Bratislava Region Tourism spustil projekt Za rohom, v ktorom postupne predstaví to najlepšie, čo Región Bratislava a okolie ponúka.

Táto časť je venovaná hradom a zámkom, ktoré sa oplatí vidieť. Väčšinu z nich je možné spojiť aj s príjemnou turistikou v okolí. Región sa svojou atraktivitou vyrovnáva aj top destináciám v Európe.

Bratislavský kraj má čo ponúknuť

Bratislava Region Tourism ako organizácia destinačného manažmentu vytvára podmienky a podporuje rozvoj cestovného ruchu na malom, ale pestrom území regiónu, ktorý okrem hlavného mesta zahŕňa aj prirodzené destinácie Malé Karpaty, Región Senec a Záhorie.

Spolu s portálom Startitup spustili projekt Za rohom, ktorý približuje krásy Regiónu Bratislava. Chcem sa dozvedieť viac →

 

1. Hrad Devín | Unikát strednej Európy

Jeden z najznámejších hradov v Bratislavskom kraji je hrad Devín alebo Devínsky hrad, ktorý je symbolom slovenských dejín.

Vďaka kombinácii jedinečných historických pamiatok, umiestnenia a okolitej prírody je unikátom nielen na Slovensku, ale aj v rámci strednej Európy.

Nachádza sa na sútoku riek Dunaj a Morava, kde bol strategickým bodom už v dobách Rímskej ríše. Pre návštevníkov a návštevníčky je okrem významných archeologických nálezov lákavý aj symbiózou s okolitou prírodou.

Z Devínskeho brala, na ktorom je stredoveký hrad postavený, sú výhľady na okolité prostredie. Vidno z neho aj na najvyšší vrch Malých Karpát Devínsku Kobylu. Pozri si viac →

Pod hradom sa nachádza Pamätník obetiam železnej opony, ktorý v roku 2008 odhalila kráľovná Alžbeta II. Pamätník stojí presne na mieste, kde kedysi stál železná opona. Nad pamätníkom sa nachádza aj Cyklomost slobody, ktorý spája Slovensko s Rakúskom a je ako stvorený na cyklovýlety, na ktorých sa dajú objavovať krásy dvoch krajín.

Popod Devín prechádza cesta EuroVelo 13 – Medzinárodná európska cykloturistická trasa, ktorá cykloturistov prevedie po stopách histórie Európy. Slovenskom prechádza takmer 90 kilometrov tejto trasy.

Návštevu hradu možno jednoducho spojiť aj s turistikou v Malých Karpatoch alebo s lodným výletom po Dunaji. Z hradu sa dá ľahko dostať na Sandberg – geologický unikát s náleziskami fosílií.

Otváracie hodiny: október: utorok – nedeľa od 10:00 do 17:00, november – február: od 10:00 do 16:00

Doprava: K hradu sa dá dostať pohodlne autobusom MHD, okrem toho sem však z centra Bratislavy vedie cyklotrasa po Devínskej ceste.

devin
zdroj: Múzeum mesta Bratislava/Ema Lančaričová – Hrad Devín je jeden z najznámejších hradov v Bratislavskom kraji.

 

 

2. Hrad Červený Kameň | Najlepšie zachovaný hrad na Slovensku

Hrad Červený Kameň sa nachádza neďaleko Modry nad obcou Častá. Ide o najlepšie zachovaný renesančný hrad, ktorý je známy svojimi rozsiahlymi podzemnými pivnicami. Tie kedysi slúžili ako sklad pre obchodníkov.

Červený Kameň je obklopený nádhernými záhradami a lesmi Malých Karpát, ktoré sú ideálne na prechádzky. Interiér hradu je bohatý na historický nábytok a umelecké diela, ktoré zaručene očaria každého návštevníka.

Hrad je zrekonštruovaný a nachádza sa v ňom pobočka Slovenského národného múzea. V Červenom Kameni sú stále expozície historického nábytku a dobového bývania šľachty, ako aj historických zbraní. Pozri si viac →

Otváracie hodiny: utorok – štvrtok od 09:30 do 15:30

Doprava: Z Bratislavy sa dá k hradu dostať regionálnymi autobusmi až do obce Častá, odkiaľ je hrad vzdialený len pár minút pešo.

Okrem prehliadky hradu si návštevníci môžu spraviť aj výlet po okolitých turistických chodníkoch. Odporúčame appku IDS BK.

Hrad-Cerveny-Kamen
zdroj: Hrad Červený Kameň – V hrade sa nachádzajú stále expozície, ktoré rozhodne stoja za návštevu.

 

 

3. Hrad Branč | Málo známy klenot na Myjave

Hrad Branč návštevníkov očarí svojou romantickou polohou na kopci nad obcou Podbranč. Jeho ruiny ponúkajú nádherný výhľad na kopcovitú krajinu Myjavskej pahorkatiny.

Okrem toho, hrad sa nachádza v blízkosti pamätníka Milana Rastislava Štefánika na Bradle, ktorý je ďalším miestom hodným návštevy. Prechádzka medzi týmito dvomi pamiatkami je príjemným spojením histórie a turistiky.

Zrúcanina je čiastočne zrekonštruovaná a celý areál hradu je starostlivo a pravidelne udržiavaný. Rozdelený je na dolný a stredný hrad. Obe stavby sú od seba oddelené suchou hlbokou priekopou. Pozri si viac →

Otváracie hodiny: nonstop

Doprava: Hrad je vzdialený 15 km od Myjavy, kam sa dá dostať verejnou dopravou. Z obce Podzámok to trvá pár minút po Náučnom chodníku Starý hrad – Branč. Vedie k nemu bezbariérová cesta a výlet je vhodný aj pre rodiny a deti.

Pre návštevníkov, ktorí chcú návštevu hradu spojiť s turistikou, je vhodná trasa Podbranč – Martišovci – Podzámok – Hrad Branč. Čas výstupu je do 45 minút a prevýšenie 208 m po modrej značke.

branc_hrad20210711_4795578
zdroj: TASR/Vladimír Miček – Hrad Branč nie je taký známy, no jeho návštevu by si nemal odkladať.

 

 

4. Pajštún | Hrad so záhadnou minulosťou

Vznik hradu Pajštún je dodnes zahalený rúškom tajomstva – nachádza sa na vrchole strmého kopca v Malých Karpatoch.

Ponúka jedinečné výhľady na okolitú krajinu – za dobrého počasia dovidieť až na Alpy. Okrem toho je z neho výhľad na Pezinské a Devínske Karpaty a Záhorskú nížinu.

Ruiny hradu sú obklopené prírodou a súčasťou Geoparku Malé Karpaty, čo robí z tohto miesta dokonalý cieľ pre turistiku. Pri návšteve Pajštúnu je možné využiť príležitosť a prejsť sa aj k Dračiemu hrádku, menšej zrúcanine, ktorá je relatívne blízko. Pozri si viac →

Otváracie hodiny: nonstop

Doprava: Pajštún je ľahko dostupný pešo z obce Borinka, kam sa dá dostať autobusom číslo 219 z Bratislavy – lístok odporúčame kúpiť cez IDS BK appku. Výlet je možné si spestriť piknikom na jednom z mnohých miest s nádherným výhľadom na Malé Karpaty.

10032018_pajstun_12506084
zdroj: TASR/Dano Veselský – Pajštún je obľúbeným turistickým bodom, kúsok od neho sa nachádza aj Dračí hrádok.

 

 

5. Plavecký hrad | Bezkonkurenčné výhľady

Rozhodne najkrajšie výhľady na Záhorskú nížinu ponúka Plavecký hrad. Situovaný je na vyvýšenine nad obcou Plavecké Podhradie a hoci je v ruinách, jeho mystická atmosféra dodáva návšteve jedinečný zážitok.

Okolie hradu je obklopené turistickými chodníkmi a je ideálne pre milovníkov prírody. Plavecký hrad je spomedzi malokarpatských hradov tým najznámejším a navštevovanejším.

Hrad bol postavený niekedy medzi rokmi 1256 – 1273 ako pohraničná pevnosť na výraznom vápencovom brale, ktoré zvýrazňuje jeho dominantnosť. Pozri si viac →

Otváracie hodiny: nonstop

Doprava: Do Plaveckého Podhradia ide autobus z Bratislavy a odtiaľ je to približne 1,5 km k Plaveckému hradu. Aj keď je obec ďaleko od Bratislavy, stále je medzi zónami Integrovaného dopravného systému a platí sem rovnaký lístok, ako v bratislavskej MHD. Trasa je vhodná aj pre rodiny s deťmi.

Plavecky_hrad_fullsize_9711060
zdroj: TASR/Michal Svítok – Plavecký hrad ponuka najkrajšie výhľady na Záhorskú nížinu.

 

 

História priamo v centre miest

Kým hrady spomínané vyššie sa dajú spojiť s turistikou, Bratislava Region Tourism si pripravil aj dva bonusy v podobe nádherne zrekonšruovaných historických objektov. Vhodné sú najmä pre tých, ktorí turistiku neobľubujú alebo ju absolvovať nemôžu.

Dostať sa k nim je jednoduché a nenáročné, keďže sú situované v mestách – to im však neuberá na príťažlivosti. Ich návštevu je možné spojiť aj s pobytom či romantickou večerou.

 

Zámok Šimák v Pezinku | Najlepšie obnovený historický zámok

Medzi rozhodne známe zámky patrí Zámok Šimák v Pezinku – ide o jeden z najlepšie obnovených historických zámkov na Slovensku. Hoci k nemu nevedie náročná turistická trasa, rozhodne stojí za návštevu.

Kombinuje prvky stredovekého hradu a renesančného paláca. Zámok je obklopený krásnymi záhradami a vinohradmi, ktoré sa dajú preskúmať pešo. Vo vnútri zámku sa nachádza múzeum s exponátmi, ktoré ponúkajú pohľad na šľachtickú kultúru minulých storočí.

Otváracie hodiny: Prehliadky zámku sú prístupné v pondelok o 11:00, v utorok o 13:00, stredu až nedeľu v časoch 11:00, 14:00 a 16:00 a cez sviatky v rovnakých časoch.

Doprava: Pezinok je dostupný vlakom alebo autobusom z Bratislavy. Na obidva varianty stačí rovnaký lístok, odporúčame si ho kúpiť cez appku IDS BK.

445798790_856044253223053_5434237764673687308_n
zdroj: FB/Šimák Zámok Pezinok – Je najlepšie obnovený historický zámok na Slovensku.

 

 

Kaštieľ Pálffy | Elegantný kaštieľ, v ktorom žila šľachta

Kaštieľ Pálffy v obci Svätý Jur je nádhernou ukážkou barokovej architektúry. Budova kaštieľa je obklopená krásnym parkom, ktorý je ideálny na pokojnú prechádzku.

Kaštieľ ponúka prehliadky, kde sa návštevníci dozvedia viac o živote šľachty, ktorá v kaštieli žila. Tento kaštieľ je očarujúci pre svoju eleganciu a atmosféru.

Pre návštevníkov je pripravený aj Salónik Habsburgovcov, ktorý je zdobený portrétmi významného rodu. Salónik zároveň slúži ako fine diningová reštaurácia.

Otváracie hodiny: sobota – nedeľa: 08:00 – 22:00

Doprava: Do Malaciek sa dá dostať vlakom alebo autobusom, pričom cesta z Bratislavy trvá len okolo 30 minút.

pl
zdroj: FB/Kaštieľ Pálffy – Návštevníci sa môžu najesť priamo v Salóniku Habsurgovcov.

 

Vyjadri svoj názor v ankete:

Ktorý hrad alebo zámok sa chystáš navštíviť?

 

Projekt Za rohom

Bratislava Region Tourism ako organizácia destinačného manažmentu vytvára podmienky a podporuje rozvoj cestovného ruchu na malom, ale pestrom území regiónu, ktorý okrem hlavného mesta zahŕňa aj prirodzené destinácie Malé Karpaty, Región Senec a Záhorie.

V spolupráci s portálom Startitup sputili projekt Za rohom, ktorý približuje krásy Regiónu Bratislava. Rozdelený je na viac častí, v ktorých sa postupne predstavia miesta, ktoré sa oplatí navštíviť. 

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky.

brtminsport