Za rozvod do väzenia: V KĽDR platia od začiatku roka nové pravidlá. Zakázaná je i konzumácia týchto jedál
- Kima pravdepodobne podnietil trojnásobný nárast rozvodov počas pandémie
- Do väzenia pôjdu nielen pri rozvode, ale aj pri konzumácií prozápadných jedál
- Kima pravdepodobne podnietil trojnásobný nárast rozvodov počas pandémie
- Do väzenia pôjdu nielen pri rozvode, ale aj pri konzumácií prozápadných jedál
V prípade prísneho režimu Kim Čong-una v Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (Severnej Kórei, respektíve KĽDR) sme si už zvykli na tie najrôznejšie opatrenia zásadným spôsobom obmedzujúce život bežných občanov tejto východoázijskej krajiny v rôznych oblastiach každodenného života.
Ako informuje britský portál Metro, tentokrát však 40-ročný kórejský diktátor zasiahol do jednej z najdôležitejšej veci každého človeka, ku ktorým manželstvo určite patrí. Za vlády komunistickej strany mali páry v Severnej Kórei v minulosti zakázané ukončiť manželstvo po vzájomnej dohode.
Rozvod mohol súd uznať len vtedy, ak bol presvedčený, že manželský partner „vážne zradil“ svojho druha, prípadne manželstvo nemohlo pokračovať z nejakého iného dôvodu. Veľmi pravdepodobne sa to neskôr zmenilo tak, že obe strany museli súhlasiť s rozvodom, aj keď jeden z nich bol fyzickým spôsobom týraný.
Spúšťačom bola pandémia Covidu-19
Radio Free Asia vysvetľuje, že ak sa v Severnej Kórei v súčasnosti niekto rozvedie, daný človek a jeho manželský partner budú poslaní na jeden až šesť mesiacov do pracovného tábora, aby tak odčinili svoje „zločiny“. Ženám dokonca môže hroziť až dlhší trest.
Nech už to pre tvoje oči a uši znie akokoľvek nerealistické, a ako zo zlého amerického science-fiction, rozvod sa považuje za protisocialistický akt. V KĽDR, teda komunistickej krajine, kde majú konfuciánske hodnoty stále hlboké korene, je vo všeobecnosti až do dnešných dní odmietaný. Na spracovanie rozvodov je potrebný súhlas oboch manželov a vlády.
Až doteraz to bývalo tak, že potrestaný bol len ten z manželov, ktorý žiadosť o rozvod podal, aj keď boli fyzicky týraní. Teraz však po rozvode budú obaja manželia čeliť väzeniu. Kim Čong-una údajne rozzúrila situácia počas pandémie Covidu-19, v rámci ktorej sa počet rozvodov strojnásobil. Mal obviniť ľudí, ktorí žiadali o rozvod, že „vnášajú chaos do spoločnosti a sú proti socialistickému životnému štýlu“.
Prečo na tom záleží?
Renomovaný portál Newsweek objasňuje, prečo je posielanie rozvedených párov do pracovných táborov dôležité. Na svete je totiž iba málo krajín, ktoré má tieto zariadenia s mimoriadne negatívnou reputáciou ešte zo stalinizmu stále v platnosti. Okrem toho, podrobnosti o tom, ako sú rozvedení väzni v týchto táboroch trestaní, nie sú známe.
Na dôvažok, zvýšené tresty pre tých, ktorí sa usilujú o rozvod, môžu taktiež v budúcnosti ľudí odrádzať od manželstva a následne by mohli viesť k zníženiu pôrodnosti v Severnej Kórei, ktorá už aj tak dosahuje iba 1,78 dieťaťa na ženu, čo je hlboko pod celosvetovým priemer, ktorý činí 2,3 dieťaťa na ženu, uvádza stránka Statista.com.
Existuje aj vzdelávanie pre ženy, ktorého cieľom je zamedzenie rozvodov
Newsweek zdôrazňuje, že keďže miera rozvodovosti vzrástla v dôsledku ekonomických problémov po vypuknutí pandémie COVIDu-19, zároveň s tým, respektíve v dôsledku toho, narástli aj úteky párov do Južnej Kórei. Minuloročná februárová správa juhokórejského ministerstva pre zjednotenie uviedla, že v prieskume medzi 2 432 ľuďmi bolo rozvedených 28,7 percenta žien a 15,2 percenta mužov.
Hoci údaje o rozvodovosti v Severnej Kórei nie sú k dispozícii, posledné celoštátne sčítanie ľudu v roku 2008 uviedlo, že podľa Radio Free Asia boli len tri percentá obyvateľstva klasifikované ako rozvedených.
Ako sme uviedli, ženy údajne dostávajú dlhšie tresty ako muži. Jedna z rozvedených žien, ktorá práve skončila tri mesiace v pracovnom tábore v provincii Južný Pchjongan, so svojimi skúsenosťami podelila s Radio Free Asia: „V okresnom pracovnom výcvikovom tábore je uväznených asi 80 žien a 40 mužov. Na základe rozvodových rozhodnutí bolo uväznených asi 30 mužov a žien, tresty pre ženy boli dlhšie,“ dodala.
„Išiel som na ľudový súd okresu Kimčongsuk, kde dvanásť ľudí dostalo rozhodnutie o rozvode. Ihneď po verdikte boli prevezení do okresného pracovného tábora. Až do minulého roka, keď sa pár rozviedol, bola do pracovného výcvikového tábora posielaná iba tá osoba, ktorá žiadosť o rozvod podala. Od tohto mesiaca sú do pracovných výcvikových táborov posielané všetky rozvedené páry,“ vyhlásil pre RFA v decembri ďalší obyvateľ severnej provincie Rjanggang.
Absurdnosť severokórejského režimu dosiahla až taký rozmer, že podľa nových zákonov, hrozí pobyt vo väzení aj ľuďom, ktorí jedia príliš prozápadné jedlá. Terčom nevôle severokórejských úradov sa stal budae-jjigae, hutný pokrm kombinujúci vývar, kimči, pastu z pálivých papričiek, párky, fazuľu, tofu, rezance a lančmít kvôli svojmu pôvodu, pretože tento „vojenský guláš“ je totiž fúziou kórejskej a americkej kuchyne.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Radio Free Asia, Newsweek , London Evening Standard, https://metro.co.uk/2024/12/29/couples-sent-labour-camps-getting-divorced-north-korea-22264492/, https://www.statista.com/statistics/805064/fertility-rate-worldwide/