Za „suvenír“ z dovolenky ti v perle Stredomoria hrozí tvrdý trest. Môže ťa vyjsť až 3 000 eur

  • Taliansko je obľúbenou destináciou mnohých Slovákov
  • Sardínia zakročila proti neprispôsobivým turistom
Sardínia, Za „suvenír“ z dovolenky ti v perle Stredomoria hrozí tvrdý trest. Môže ťa vyjsť až 3 000 eur
Za „suvenír“ z dovolenky ti v perle Stredomoria hrozí tvrdý trest. Môže ťa vyjsť až 3 000 eur Ilustračné foto: Unsplash/Massimo Virgilio
  • Taliansko je obľúbenou destináciou mnohých Slovákov
  • Sardínia zakročila proti neprispôsobivým turistom

Dovolenková sezóna pomaly klope na dvere. Mnohí turisti si z dovoleniek zvyknú nosiť ako „suvenír“ piesok z pláží či mušle, avšak v talianskej Sardínii ťa takáto činnosť môže vyjsť poriadne draho.

Mastná pokuta

Sardínia, nazývaná aj perla Stredomoria patrí k idylickým ostrovom, ktoré mnohí dovolenkári považujú za raj na Zemi s bielymi piesočnatými plážami či slnečným pobrežím. Ak sa však rozhodneš navštíviť tieto pláže, rozhodne by si z nich nemal odnášať piesok či iné prírodné suveníry.

V opačnom prípade ti hrozí pokuta až do výšky 3 000 eur, v tých najhorších prípadoch dokonca väzenie. Informuje o tom portál TimeOut. Výška pokuty sa môže zdať vysoká, avšak región už s podobnými problémami bojuje roky a stále sa nájde niekto, kto nerešpektuje miestne nariadenia.

Minulý rok sme ťa napríklad informovali o tom, že polícia zatkla francúzskeho turistu po tom, čo ukradol z pláže na Sardínii 41 kilogramov kamienkov a kameňov. Ako informoval portál Euronews, išlo o chránenú sardínsku pláž, z ktorej je prísne zakázané čokoľvek brať.  

Polícia objavila ukradnuté kamienky a väčšie kamene z nedotknutej pláže Lampianu v kufri mužovho auta. Polícia zatkla Francúza, keď sa pokúšal nalodiť na trajekt z Porto Torres do francúzskeho prístavu Nice. Aj keď sú pláže s bielym pieskom na Sardínii svetoznáme, zbieranie, držanie alebo predaj piesku, kameňov, kamienkov alebo mušlí z mora a pobrežia je trestné a môže viesť k pokute až do výšky 3 000 eur. 

V mnohých prípadoch môžu turistom, ktorí sa o to pokúsia, hroziť dokonca aj väzenie. Ak ich polícia usvedčí z krádeže s priťažujúcou okolnosťou, že ukradli verejnoprospešný majetok, môžu čeliť vážnym právnym následkom.

Vážne ekologické následky

Podobný incident sa stal aj v roku 2019, keď si francúzsky pár odniesol z pláže 14 plastových fliaš naplnených pieskom, ktorý vážil celkovo 40 kilogramov. Krádež piesku a kamienkov z pláží môže mať vážne ekologické dôsledky. Po incidente v roku 2019 environmentálny vedec Pierluigi Cocco vysvetlil, aké škody môžu turisti spôsobiť.

„Len zlomok turistov, ktorí navštívia Sardíniu, trávi čas kopaním až 40 kg piesku,“ povedal Cocco. „Ak však polovicu tohto množstva vynásobíte 5 percentami z jedného milióna turistov ročne, o niekoľko rokov by to výrazne prispelo k zníženiu počtu pláží.“

V roku 2021 odhadla kampaňová skupina „Vykradnutá a vydrancovaná Sardínia“ („Sardegna rubata e depredata“), že z pláží ostrova bolo do polovice augusta odvezených najmenej šesť ton piesku.

„Väčšina ľudí v skutočnosti nemá motív,“ napísal na svojom Facebooku aktivista kampane Vykradnutá a vydrancovaná Sardínia. „Možno vzbudiť závisť priateľov a príbuzných alebo dokonca iba vyzdobiť akvárium,“ dodal.

Zdroje: TimeOut, Archív Startitup, Euronews

Najnovšie videá

Trendové videá