Za útok na VšZP vraj môžu Rusi: Poskytovateľ služieb má infraštruktúru v Petrohrade
- Za útok na Všeobecnú zdravotnú poisťovňu môžu údajne Rusi
- Poskytovateľ služieb prevádzkuje svoju infraštruktúru v Petrohrade
- Za útok na Všeobecnú zdravotnú poisťovňu môžu údajne Rusi
- Poskytovateľ služieb prevádzkuje svoju infraštruktúru v Petrohrade
V našom staršom článku sme informovali o kybernetickom útoku na Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, ktorý prebehol na Slovensku 24. januára 2025.
V súčasnosti portál domov.sme.sk informoval, že phishingový útok na poisťovňu prišiel z Ruska. Podľa denníka boli IT systémy VšZP napadnuté prostredníctvom ruského poskytovateľa služieb Prospero, ktorého infraštruktúra sa nachádza v Petrohrade a Turkmenistane. Informoval o tom aj portál Denníka N, ktorý odkazuje na denník Sme.
Podľa portálu domov.sme.sk je však možné, že súčasne s phishingovou kampaňou prebiehal aj iný kybernetický útok. V súčasnosti však tieto informácie nie je možné preskúmať, pretože minister zdravotníctva, poisťovňa ani relevantné inštitúcie neposkytli bližšie informácie.
„Naopak, informovanie verejnosti bolo zmätočné a netransparentné, čo poisťovni na sociálnych sieťach vyčítali aj viacerí IT odborníci. Možné sú preto viaceré scenáre udalostí,“ píše portál.
Kybernetický útok na VšZP
Premiér Robert Fico na tlačovej konferencii 24. januára 2025 informoval, že prebieha kybernetický útok na Všeobecnú zdravotnú poisťovňu. Uviedol, že ak by bol útok úspešný, mohlo by to viesť k narušeniu zabezpečenia zdravotnej starostlivosti na Slovensku.
„Útok spočíval v obrovskom množstve pokusov získavať z informačných zdrojov VšZP citlivé informácie, ktoré sa týkali všetkých osobných údajov, a čo je najpodstatnejšie, týkali sa všetkých diagnóz vrátane už pripravovaných alebo už zrealizovaných zákrokov, ktoré pacient absolvoval.“
Hackerom sa nepodarilo získať žiadne citlivé informácie. Minister Šaško oznámil, že okolo 12.00 hodiny ho generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne upozornil na útok na ochranné systémy poisťovne. Všetky príslušné orgány, vrátane Úradu vlády, boli o situácii rýchlo informované. Okamžite sa podnikli kroky na zastavenie útoku.
„To, že kybernetický útok prebiehal, je fakt, či sa to niekomu páči alebo nie. Okamžite sme zakročili. Okamžite sme to od prvej minúty začali riadiť v spolupráci s tými inštitúciami, ktorých sa to týka,“ informoval v tom čase minister.
Premiér v prejave spomenul aj opozíciu
Pred samotným poskytnutím informácií o útoku, premiér Robert Fico hovoril aj o opozícii. Tvrdil, že tento kybernetický útok je ukážkovým príkladom toho, „ako sa likvidujú neposlušné vlády“.
„Vlády, ktoré majú na niektoré veci iný názor. Vlády, ktoré nemajú problém povedať ukrajinskému prezidentovi, že sa nenecháme z jeho strany vydierať, že sme pripravení prijať recipročné opatrenia,“ povedal premiér.
„Na základe klamstiev sa vyvoláva emócia, v tomto prípade klamstiev, že niekto pripravuje vystúpenie z Európskej únie. Nikto nikdy takéto niečo nepovedal a tisíckrát sme zdôraznili, že členstvo v Európskej únii a NATO je náš životný priestor,“ dodal
Útok na kataster
Ako sme spomínali začiatkom januára 2025, Slovensko zažilo jeden z najväčších kybernetických útokov. Terčom bol v tom čase kataster. V piatok 10. januára 2025 zasadla bezpečnostná rada, na ktorej minister Takáč ubezpečil občanov, že sa ničoho nemusia báť.
„Ide o najväčší kybernetický útok na našu infraštruktúru, ktorý sme zaznamenali. (…) Obdobný útok bol realizovaný včera/predvčerom v Ruskej federácii na takúto istú infraštruktúru. Sú podozrenia, že útoky išli zo strany Ukrajiny,“ poznamenal v tom čase minister Takáč.
„Chcem ubezpečiť, že žiaden občan, žiadna právnická osoba nepríde o žiadne majetky, nič sa nebude prepisovať,“ dodal minister Takáč.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: Startitup , domov.sme.sk, Denník N