Za zakázanou aplikáciou Parler stojí kontroverzná milionárka s povesťou čudáčky. Peniaze nalievala aj do Trumpa

  • Sociálna sieť Parler je offline. Spoločnosť Amazon jej znemožnila prevádzku na svojich serveroch
  • Učinila tak po tlaku verejnosti. Parler mal umožňovať podporu príspevkov, ktoré podnecujú k násiliu
  • Sociálna sieť sa stala obľúbená v USA v konzervatívnych až extrémistických kruhoch
  • Účet na nej majú aj prezidentovi synovia, a to nie je jediná vec, ktorá ho s Parlerom spája
trump3
SITA/AP/Twiter/Parler, Alex Brandon, Strength & Honor
  • Sociálna sieť Parler je offline. Spoločnosť Amazon jej znemožnila prevádzku na svojich serveroch
  • Učinila tak po tlaku verejnosti. Parler mal umožňovať podporu príspevkov, ktoré podnecujú k násiliu
  • Sociálna sieť sa stala obľúbená v USA v konzervatívnych až extrémistických kruhoch
  • Účet na nej majú aj prezidentovi synovia, a to nie je jediná vec, ktorá ho s Parlerom spája

Aplikácia Parler v posledných dňoch vzbudila nevídanú pozornosť. Pomerne neznáma sociálna sieť zažila boom nových používateľov. Parler, ktorý sa pýši „absolútnou slobodou“  prejavu je zároveň spájaný s násilnosťami v Kapitole a ďalšími násilím, ktoré mali užívatelia len plánovať. Z tohto dôvodu ju zablokoval Amazon, Apple aj Google.

Sociálnu sieť vo veľkej miere používali priaznivci prezidenta Donalda Trump. Účty na nej mali aj jeho synovia a niektorí republikánski politici. Aplikácia, ale lákala i radikálov z krajne pravicových organizácií ako Proud Boys.

zdroj: TASR/AP, Patrick Semansky

 

Trumpa s aplikáciou okrem synov a podporovateľov, spája aj spoluvlastníčka sociálnej siete. Za Parlerom stojí kontroverzná podnikateľka, ktorá je označovaná za čudáčku. V minulosti nalievala peniaze do Trumpovej kampane, dodala mu aj kľúčových ľudí a firmu Cambridge Analytica, ktorú tiež vlastnila. Doteraz čelí podozreniu, že firma zneužila súkromné dáta z Facebooku a pomocou nich ovplyvňovala nerozhodných voličov, čo mohlo pomôcť Trumpovi k víťazstvu v 2016.

Parler je offline

Sociálna sieť Parler je offline. Spoločnosť Amazon jej znemožnila prevádzku na svojich serveroch. Aplikácia je závislá od cloudovej služby Amazon Web Services (AWS).

Hovorca Amazonu pre CNBC potvrdil odoslanie emailu riaditeľovi Parler John Matzeovi, ktorého informoval o tom, že mu prestane poskytovať cloudové služby. Matze vo svojom vyjadrení uviedol, že aplikácia bude vypnutá dlhšie ako sa očakávalo, pretože bude ťažké nájsť cloudového poskytovateľa, ktorý by službu dokázal poskytovať v takom rozsahu ako Amazon. Matze uviedol, že plánuje Amazon zažalovať. 

Tlak na odvolanie Trumpa silnie, ten ostáva sám. Členovia jeho administratívy odstupujú jeden za druhým

Pred Amazonom aj Google a Apple

Parler svojím vzhľadom aj funkciami pripomína Twitter, ale na rozdiel od Twitteru má rozvoľnené pravidlá, kde platí „absolútna“ sloboda prejavu.

Amazon tak učinil po stupňujúcom tlaku verejnosti, ktorá poukazovala na to, že sociálna sieť nie je regulovaná ako ostatné sociálne siete. Používatelia sociálnej siete sa mali dohodnúť aj na obsadení Kapitolu alebo na ďalších násilnostiach. Obavy vyvoláva aj inaugurácia zvoleného prezidenta Joe Bidena a indície, že aj na tento termín sa plánuje zhromaždenie Trumpových priaznivcov vo Washingtone D.C..

Amazon tak zopakoval kroky spoločností Apple a Google, ktoré mobilnú aplikáciu odstránili zo svojich obchodov App Store a Google Play, tiež na základe obáv z násilnosti a neschopnosti regulovať obsah.

98 príkladov príspevkov, podnecujúcich násilie 

Sociálna sieť môže odstrániť obsah z dôvodu porušenia pravidiel Parler. Ak je obsah nahlásený, odošle sa na „portál poroty“ na kontrolu členmi komunity. Porotu tvoria „dobrovoľní overení parleyeri“, ktorí sa zúčastňujú pravidelných školení. Ľudia sú varovaní prostredníctvom oznámenia, keď dostanú hlásenie, a dostanú jeden „bod porušenia“. Ak osoba získa za 90 dní viac ako 20 bodov priestupku, bude z platformy odstránená.

Matze hovorí o cenzúre a porušovaní slobody prejavu a obviňuje technické spoločnosti, že si chcú udržať monopol. 

AWS uviedla spoločnosti Parler v e-maili, že našla 98 príkladov príspevkov, ktoré „jasne povzbudzujú a podnecujú násilie“. V príspevkoch sa používatelia tejto platformy okrem iných skupín tiež vyhrážali násilnými útokmi zameranými na „liberálnych vodcov, liberálnych aktivistov vodcov a podporovateľov BLM“. V ďalších príspevkoch, hovorili o príprave násilností 20. januára, keď sa má uskutočniť inaugurácia.

„Twitter“ konzervatívcov

Aplikácia Parler, ktorá dostala pomenovanie „Twitter konzervatívcov“ síce funguje od roku 2018, ale do podvedomia ľudí sa začala dostávať tesne po novembrových prezidentských voľbách v Spojených štátoch. Potom ako začalo byť jasné, že šance úradujúceho prezidenta Donalda Trumpa na výhru sa zmenšujú, vyrukoval s obvineniami o rozsiahlych volebných podvodoch. Obvinenia dodnes nepodložil žiadnymi dôkazmi a väčšinu jeho súdnych žalôb súdy odmietli ako nedôvodné.

Sociálne siete začali Trumpove tvrdenia o volebných označovať štítkom, ktorý mal používateľov informovať, že ide o nepravdivé alebo zavádzajúce informácie. Podobne končili aj príspevky Trumpových spolupracovníkov alebo podporovateľov.

zdroj: Twitter/Parler

Popularitu začal zaznamenávať po voľbách 

Práve dôsledkom rozhodnutí sociálnych sieti, ktoré označovali prezidentove príspevky sa vo veľkom začali prezidentovi priaznivci premiestňovať z Facebooku a Twitteru na Parler. Užívatelia hovorili o cenzúre na týchto platformách a ich zaujatiu voči pravici a konzervatívci.

Kritici sociálnych sieti naopak od začiatku tvrdia, že Facebook a Twitter svojou neschopnosťou moderovať obsah nahrávajú pravici a častokrát aj extrémnej, po celom svete. Ako príklad uvádzali Donalda Trumpa, ktorý za časť svojho úspechu vďačí práve jeho „megafónu“ ako ho sám nazval účte na Twitteri. 

Podobný prechod publika podľa New York Times zaznamenala televízia Fox News, ktorej časť divákov prešla ku konkurenčnej Newsmax.

Denník Guardian uvádza, že po voľbách v USA sa dostal na prvé miesto v rebríčku najpopulárnejších aplikácií spoločnosti Apple. Od 7. novembra do 9. novembra stúpol počet stiahnutí o 2 000%, zo 172 000 denne na 428 700 denne. Len 9. novembra počet stiahnutí prekročil 500 000 užívateľov, ktorí zároveň častokrát opúšťali aj svoje účty na Twitteri, čo označovali ako Twexit.

Proud Boys aj Trumpovi synovia 

Aplikáciu využíva množstvo konzervatívcov medzi nimi aj veľa vysoko postavených konzervatívcov. Propagoval ju senátor Ted Cruz (Texas), ktorý bol strojcom námietok voči hlasovaniu zboru voliteľov. Okrem neho sú tam republikánski politici Jim Jordan, Elise Stefanik, Rand Paul a Nikki Haley. Moderátori Fox News Maria Bartimoro, Sean Hannity alebo jedna z najznámejších tvári televízie Tucker Carlson.

Prezident Trump si nestihol účet založiť, ale na platforme boli aktívny jeho synovia Donald Jr. a Eric. Platforma umožnila fungovanie účtov aj pravicovým organizáciám, ktoré preukázateľne pôsobia na extrémistickej scéne napríklad Proud Boys. Organizácia Proud Boys má na Twittere aj Facebooku zablokované účty kvôli prejavom neznášanlivosti alebo vyzývania k násiliu. Na Parlery funguje jej účet tak isto ako účty jej členov bez obmedzení.

„Milujeme vás, ste špeciálni,“ povedal Trump útočníkom 

Ďalšiu vlnu nárastu zaznamenala aplikácia práve po útokoch na Kapitol a potom, čo bol obsah dosluhujúceho prezidenta odstránený a neskôr bol jeho účet na Twitteri trvalo zablokovaný. Podobný krok učinil Facebook, ale zatiaľ ide o dočasné blokovanie, najmenej do doby inaugurácie Joea Bidena.

Prezident napríklad vo vymazanom príspevku, síce žiadal účastníkov napadnutia Kapitolu aby šli domov ale uviedol, že voľby boli zmanipulované „viem ako sa cítite.“ A na ďalšom mieste videu útočníkom vraví, „milujeme vás, ste špeciálni.“

trump
zdroj: TASR/AP/Alex Brandon

Na druhý deň zverejnil, ďalšie video, v ktorom, tvrdil, že ho násilie „šokovalo“ a následne ho odsúdil.  Následne zas tweetoval, že jeho priaznivcov nebude nik urážať.

Komentátori sa poväčšine zhodli, že video, na ktorom odsudzuje násilie bolo skutočne určené jeho poradcom, ktorí ho k tomto kroku nútili. Prezident celé prehlásenie čítal z čítačky a bolo na ňom viditeľné, že sa necíti dobre.

Twitter zablokoval účty aj ďalším prezidentovým podporovateľom, ktorí tvrdili, že voľby sú zmanipulované, a to právničke Sydney Powell, ktorá prišla s rozsiahlými konšpiráčnimi teóriami a bývalému poradcovi pre národnú bezpečnosť Michaelovi Flynnovi. Powell má tiež účet na Parlere. 

Podľa portálu Techcrunch sa po zablokovaní Trumpovho účtu Twitterom a Facebookom sa stala aplikácia najsťahovanejšou v obchode Apple. Len 8. januára si ju inštalovalo 182-tisíc užívateľov.

Podľa analytikov mohla mať sieť približne 10 miliónov užívateľov z nich asi 8 miliónov z USA, aktívnych používateľov mohlo byť 4 milióny.

Parler spoluvlastní milionárka Mercer 

Trumpa okrem používateľov Parlera, ktorí sú prevažne jeho podporovatelia a dokonca jeho vlastní synovia alebo členovia Republikánskej strany spája aj ďalšia spojitosť, a tou je spolumajiteľka Parleru. Podľa zistenia the Wall Street Journal investorka sociálnej siete je milionárka a pravidelná podporovateľka konzervatívcov Rebekah Mercer. Samotná Mercer to podľa CNN priznala práve v príspevku na Parlere, ktorý je momentálne nedostupný.

Milionárka je známa osoba v konzervatívnych kruhoch. Ona a jej otec Bob Mercer sú označovaní ako podivíni.

Bob Mecer je finančník, ktorý zbohatol na zostavovaní investičných algoritmov a ako jeden z výkonných riaditeľov Renaissance Technologies. Otec s dcérou mali iniciovať a finančne podporovať hnutie Tea Party, ktoré združuje radikálov v Republikánskej strane.

Mercer podporovala Trumpovu kampaň, dodala aj ľudí

Pri republikánskych primárkach v roku 2016 spočiatku podporovali Teda Cruza, neskôr sa rozhodli pre podporu Donalda Trumpa, ktorému pomáhali finančne aj strategicky. Keď bola Trumpova prezidentská kampaň v troskách dosadili do nej svojich ľudí Kellyane Conway a Steva Bannona.

Conway sa stala šéfkou kampane a neskôr pracovala Bielom dome ako poradkyňa prezidenta. Na svojom poste vydržala pomerne dlho, z Bieleho domu odišla až v polovici minulého roka, no aj potom ostala blízka Trumpovi. Teraz je podľa vlastných slov na Twitteri otrasená násilným v Kapitole, no ostatní užívatelia ju za tieto slová kritizovali, pretože podľa nich aj ona sa podieľala na polarizácii a radikalizácii spoločnosti. 

Steve Bannon je ešte kontroverznejšia osobnosť. Banon nejaký čas viedol pravicové konšpiračné médium Breitbart News. Následne sa pridal ku Trumpovej kampani a po výhre pracoval ako hlavný stratég a poradca Bieleho domu. Vo funkcii vydržal len polroka podľa knihy Oheň a síra Michaela Woolffa mal mať časté konflikty s Ivankou Trumpovou. Bannon sa vrátil k práci v médiách, po útoku na Kapitol mu Youtube zmazal podcaty, kde tvrdí, že voľby boli zmanipulované.

zdroj: SITA/AP, Alex Brandon, File. Na snímke Trump so Stevom Bannonom a Michaelom Flynnom

Zneužitie dát

Bannona, Trumpa a Mercerovcov spája aj spoločnosť Cambridge Analytica. Investori v spoločnosti mali byť práve Mercerovci, Bannon zastával funkciu vice prezidenta. Práve táto spoločnosť mala prostredníctvom užívateľských dát z Facebooku ovplyvňovať prezidentské voľby v roku 2016 v Trumpov prospech.

Spoločnosť mala použiť dáta až od 50 miliónov užívateľov Facebooku, a na základe ich analýzy s nimi mala útočiť a manipulovať nerozhodných voličov v nerozhodných štátov (swing states), čo mohlo byť kľúčom úspechu Trumpovej výhry. Po škandále so zneužívaním osobných dát podala spoločnosť návrh na konkurz.

Pence pôjde prvý, uviedol podporovateľ prezidenta 

Parler mohol zohrať aktívnu rolu aj v organizácii útoku na Kapitol. Denník Washington Post priniesol informácie, podľa ktorých sa používatelia platformy ale aj niektorí užívatelia na Facebooku a Twitteri mali plánovať „ozbrojené pochody na všetky hlavné mestá štátov“ a pripravujú aj ďalšie „protesty“ v čase inaugurácie.

Užívatelia platformy sú nahnevaní aj z viceprezidenta Mika Penca a jeho neochoty spochybniť hlasovanie zboru voliteľov, začo ho urážal a verejne napádal aj Trump. Niektorí politici sa vyjadrili, že panujú obavy zo zverejnených fotografií, na ktorých mal výtržník v Kapitole zo sebou aj takzvané elektrikárske pásky, ktoré používa aj polícia ako puta. Tie boli pomerné veľké takže, je možné, že výtržníci boli pripravení aj na rukojemníkov a existujú dohady, že mohli chcieť zajať práve Penca alebo niektorých demokratov.

„Pripravte palebné jednotky. Pence pôjde PRVÝ,“ napísal pro-trumpovský právnik Lin Wood podľa agentúry Mediate. Podľa Business Insider Parler už tento komentár zmazal. Na Twitteri sa objavili screenshoty príspevkov z Parleru, kde používatelia vyzývali k násiliu.

Podľa aktivistického účtu Sleeping Giants sa situácia na Parleri stupňovala aj s násilím v Kapitole. Jeden užívateľ napríklad napísal, že dúfa, že budú „policajti mučení a povraždení. To by bola jediná spravodlivosť.“ Ďalší používateľ mu odpovedal, že „tucet z nich má byť eliminovaný.“ Ďalší odpísal: „všetci.“

 

Zdroje: CNBC News, New York Times, Guardian , Techcrunch, Wall Street Journal, CNN, Washington Post, Mediate, Business Insider, Washington Post, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá