Za zelenú si zaplatíš. A ak nie, potopím tvoju firmu. Potravinový semafor podľa Linharta mieri do parlamentu

  • Do parlamentu mieri projekt Potravinového semafora
  • Stojí za nim poslanec, ktorý je známy ako potravinový kritik
  • Jeho kariéra je však pretkaná kontroverznými praktikami
kollar , linhart , semafor
TASR/Pavol Zachar/Jakub Kotian, Facebook/Nakupovanie s Potravinovým Kritikom
  • Do parlamentu mieri projekt Potravinového semafora
  • Stojí za nim poslanec, ktorý je známy ako potravinový kritik
  • Jeho kariéra je však pretkaná kontroverznými praktikami

Poslanci parlamentu budú na najbližšej schôdzi rokovať aj o tzv. Potravinovom semafore. Ten má byť súčasťou zákona o potravinách. Predkladá ho poslanec Sme Rodina Patrick Linhart. Ten rozbehol projekt potravinového semafora ešte ako potravinový kritik.

Patrick Linhart však má na rováši niekoľko škandálov, ktoré by mohli vzbudiť podozrenie, že nový potravinový semafor vytvorí priestor na korupciu.

Úplatky a hanba

So semaforom sú spojené viaceré nezrovnalosti. Slovenskí výrobcovia a distribútori potravín hovoria, že ak Linhartovi nezaplatili, na zelený zoznam v semafore sa nedostali. Naopak, postaral sa im o negatívnu publicitu. To sa dialo ešte v čase, kedy Linhart nebol poslancom NRSR.

Pán Linhart oslovoval spoločnosti, aby sa podieľali na jeho potravinovom semafore. V tom čase bolo otázne, na akej báze by prebiehalo hodnotenie výrobkov, kto by rozhodoval o tom, ktorý výrobok by dostal zelenú a ktorý červenú,“ komunikoval pre Startitup Farmfoods v stanovisku.

V minulosti pod jeho značkou „Patrick Linhart odporúča“ propagoval výrobcov, s ktorými sa dohodol na spolupráci,“ dodáva Farmfoods.

Farmfoods nie sú jediným projektom, ktorý Linhart oslovil na spoluprácu a keď sa nechceli podvoliť, roznosil ich na virtuálnych kopytách na Facebooku. Známy príklad vojny s predajcom farmárskych potravín je napríklad obchod Sladučké Ovocie.

Čo je potravinový semafor

Nový semafor zakotvený v zákone má zelenou farbou označovať výrobky, ktoré splnia kritériá transparentnosti. Výrobca si môže, ale nemusí výrobok označiť. „Zelené“ výrobky budú také slovenské výrobky a potraviny, ktorých pôvod sa dá na 100 % dohľadať. Pre spotrebiteľa to má byť signál, že kupuje domáce.

Ľudia v hodnoteniach rozhodli: Najlepšie hovädzie burgre na Slovensku ti pripravia v týchto podnikoch

Časom má pribudnúť aplikácia, ktorá nakupujúcemu danú potravinu hneď vyhodnotí. Je už len na spotrebiteľovi, či sa nakoniec pre kúpu rozhodne. „Nastane plná digitalizácia Potravinového Semaforu (zavedenie aplikácie) a povinnosť používania nielen pre reťazce a trhoviská, ale zavedenie semaforu aj pre reštaurácie, školské jedálne a nemocnice.

V druhej fáze sa Potravinový Semafor stane aj Katalógom kvalitných a zdravých potravín pre výber a nákup hlavne slovenských produktov, a to ako obchodnými reťazcami, tak aj jednotkami spoločného stravovania,“ informuje na Facebooku Linhart. Katalóg potravín už rezort pôdohospodárstva skúšal. Školy a ďalší zákazníci však záujem oň neprejavili a tak projekt skončil.

Semafor dnes

Dnešný potravinový semafor má s tým štátnym spoločného autora. Viaceré slovenské firmy a malí výrobcovia uvádzajú, že za miesto na zelenom zozname si museli zaplatiť. Otvorene však o tom hovorí len hŕstka z nich. Pomerne otvorenú vojnu s Linhartom zvádza Sladučké ovocie. 

Patrick Linhart o e-shope s domácimi výrobkami a čerstvými plodinami napísal, že majiteľ obchodu Dalibor Cvopa je „prebaľovač“, teda že zahraničné potraviny vydáva za slovenské. Viaceré kontroly však ukázali, že to nie je pravda. Cvopa však odmietol zaplatiť Linhartovej firme za to, že ho bude propagovať.

Podobne obstáli aj potraviny Farmfoods. Koncept je založený na predaji výrobkov priamo z malých fariem, od lokálnych producentov a vysokej transparentnosti. Zákazník si môže hneď overiť, odkiaľ pochádza zelenina či mäso s nálepkou Farmfoods. Linhartovi a jeho firme to zrejme nepostačuje.

Pán Linhart našej spoločnosti a konceptu Farmfoods už dlhšiu dobu na sociálnych sieťach pod svojím autorskými stránkami a profilmi robil „negatívnu reklamu”, avšak po období našej internej dohody, že ho budeme ignorovať a po rezignácii na jeho útoky, sa po včerajšom videoútoku a poškodzovaní nášho obchodného mena konatelia rozhodli zakročiť,“ uvádza Farmfoods. Firma sa ešte začiatkom tohto roka rozhodla podať na Patricka Linharta trestné oznámenie.

Kto je Linhart

Patrick Linhart sám seba označuje za potravinového kritika, no nemá ani potravinárske, ani iné príbuzné vzdelanie, bakalársky titul má z marketingu.

Faktom je, že niektoré recenzie Potravinového kritika sú prinajmenšom zvláštne. V niektorých prípadoch sú „éčka“ v poriadku, inde sú mimoriadne škodlivé a ide podľa neho o „otraviny“. Poukázala na to stránka Nekŕmte nás odpadom, a to niekoľkokrát. Linhart totiž pomerne pravidelne ukazuje svoju nekompetentnosť a nedostatok vedomostí o potravinách a legislatíve s nimi spojenej. 

Zdieľal aj hoax o fosfátoch v mäse z obchodného reťazca. Šlo však o absces, ktorý sa niekedy vo svalovine vytvorí, no nie je výsledkom „vpichovania fosfátov“.

Linhart taktiež nikdy neotvoril tému prebaľovania kureniec, hoci slovenskí hydinári pravidelne upozorňujú na to, že veľká časť kuracieho mäsa, ktorá sa u nás predáva ako slovenská, od nás nepochádza a len sa tu balí. Likvidačnými pokutami sa však vyhrážal predajcom zeleniny na trhovisku Miletička.

S médiami hlavného prúdu sa poslanec príliš nekamaráti, zato mal vlastnú reláciu na Slobodnom Vysielači, ktorý je známou konšpiračnou stanicou. Zmienky o semafore a kritike potravín sa objavujú aj na mnohých ezoterických weboch.

Na záver už len perlička zo života poslanca Linharta z čias jeho štúdií a práce v Írsku.

Najnovšie videá

Trendové videá