Zábavný priemysel v troskách. 7 mesiacov pandémie, státisíce ľudí v neistote a ani cent od štátu

  • Státisíce ľudí sú vo finančnej neistote, kultúra a šport sú stále bez dostatočnej finančnej injekcie
  • Ticketové spoločnosti vyzývajú na uvoľnenie opatrení alebo na dôkladnú pomoc firmám podľa individuálnych potrieb
  • Podľa Mareka Juska z predpredaj.sk neexistujú dáta o šírení koronavírusu na eventoch
pohodamonochrome
  • Státisíce ľudí sú vo finančnej neistote, kultúra a šport sú stále bez dostatočnej finančnej injekcie
  • Ticketové spoločnosti vyzývajú na uvoľnenie opatrení alebo na dôkladnú pomoc firmám podľa individuálnych potrieb
  • Podľa Mareka Juska z predpredaj.sk neexistujú dáta o šírení koronavírusu na eventoch

V automobilovom priemysle nepriamo pracuje 250 000 ľudí – právom sme tak považovaní za automobilovú veľmoc. Rovnaký počet ľudí pritom podľa spoločnosti predpredaj.sk pracuje aj v zábavnom a športovom priemysle.

Zatiaľ čo autá sa aspoň sčasti predávajú, eventy dostávajú červenú.

Športové zápasy, divadlá, koncertné haly, nočné kluby, vzdelávacie prednášky, inšpiratívne workshopy, profesionálne školenia. To všetko dnes nefunguje vôbec alebo len vo veľmi obmedzenom a neudržateľnom režime.

Žiadne podujatia, žiadne príjmy, žiadne výplaty

Čísla vyššie ukazujú, že počas leta klesol počet nahlásených podujatí na približne jednu stotinu – a aj tá prebiehala za prísnych podmienok.

Výsledok sa samozrejme pretavuje na firmách, ktoré kultúrno-športovo-zábavným priemyslom živia. Príjmy za uskutočnené podujatia klesli na približne desatinu, z čoho dostatočnú maržu skrátka nie je možné vytvoriť. Nasleduje prepúšťanie či znižovanie miezd.

Divadlo, šport aj koncerty v ohrození

Reč však nie je len o korporátoch či štátnych divadlách, no o rodinných firmách, hudobníkoch, divadelníkoch, športovcoch a desiatkách ďalších profesií, ktoré sa po začiatku pandémie ocitli v úzkych. Predstaviteľov niektorých zásadných segmentov zábavného priemyslu sme sa preto pýtali, ako nešťastnú situáciu zvládajú po 7 mesiacoch.

Divadlá

V Štúdiu L+S dodržiavame všetky opatrenia a nemáme vedomosť, že by u nás došlo k nejakému problému – mimochodom, neviem o žiadnom divadle, že by bolo zdrojom nákazy. Ako s.r.o. existujeme od roku 1991 a vždy sme si vedeli poradiť. Situácia, v ktorej sme od marca, však presahuje všetky naše možnosti. Ak máme prežiť, potrebujeme rýchlu a razantnú pomoc,“ vysvetľuje nepríjemnú situáciu Pavol Danišovič, výkonný riaditeľ Štúdia L+S.

Šport

Na basketbale dodržiavajú zatiaľ kluby manuál SBA, ktorý sme poslali už 31.8.2020 na schválenie na MSVVaS SR aj na ÚVZ SR. Zatiaľ sme bez odpovede. Ak sa nebude môcť hrať aspoň s 50% divákov, navrhujeme dotácie 100-tisíc eur pre družstvo SBL a 50-tisíc eur pre družstvo EXZ,“ navrhuje prezident Slovenskej basketbalovej asociácie Miloš Drgoň.

Hudba

Pôsobím v skupine Inekafe a na rok 2020 sme mali naplánovaných a dohodnutých vyše 80 koncertov. Popri hraní v kapele som aj organizátorom rôznych kultúrnych akcií a môžem povedať, že tu naozaj zvažujem, či vôbec budem pokračovať. Nedá sa fungovať v takejto neistote,“ smúti Dodo z kapely Inekafe.

zdroj: Michal Augustini/Pohoda

Dajú sa eventy robiť aj bezpečne?

Je jasné, prečo sú eventy obmedzené. Prvoradá je bezpečnosť, uprednostniť treba v prvom rade kolektívne zdravie. A 500 ľudí na jednom mieste skrátka nepôsobí bezpečne.

Akékoľvek opatrenie navyše však negatívne vplýva na finančnú situáciu desiatok firiem a desaťtisícov zamestnancov – sťažuje už tak nesmierne ťažkú situáciu – upozorňujú ticketové spoločnosti.

Všetky opatrenia, od vetrania, pravidelnej dezinfekcie priestorov, povinnosti nosenia rúšok, dvojmetrových odstupov atď., sa na podujatiach dodržiavajú, ale napriek tomu sú organizátori neustále bičovaní,“ znepokojuje sa šéf Predpredaj.sk Marek Jusko.

Do úvahy však treba brať aj zábavu, kde sa povinnosť rúšok prakticky ignoruje. Koncerty či párty v klube sú miesta, kde sú rúška skôr zriedkavé.

Chýbajú námatkové kontroly či individuálne povolenia, ktoré by spoľahlivé a profesionálne eventy oddelili od potenciálnych liahnisk nových prípadov.

zdroj: TASR/Jakub Kotian

Má vôbec štát dostupné informácie?

Eventy, ktoré šírenie koronavírusu nepodporujú, by mali byť obmedzeniami zaťažené menej. To sa aktuálne nedeje a poctivé eventy, ktoré koronavírusu nedávajú zvýšenú šancu na prenos, trpia rovnako ako tie, kde sa rúška ani len nekontrolujú.

Najväčší problém je však inde – štát sa podľa Juska z predpredaj.sk nerozhoduje podľa overených a prehľadných dát, ale emócií. Jusko upozorňuje, že aktuálne nie sú dostupné alebo vôbec neexistujú štátne dáta o šírení koronavírusu na podujatiach. Ani jedna z možností podľa neho nepatrí do modernej európskej krajiny.

Podľa Juska tak neexistuje jediný dôkaz o tom, že eventy nemôžu fungovať aj pod mierne slabšími opatreniami. To však nevieme vyhodnotiť, keďže štát k obmedzeniam pristupuje pocitovo, od oka, nie na základe dát. 250 000 ľudí tak bojuje o zamestnanie – a možno bezdôvodne.

zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Riešenie pre štvrť milióna ľudí

Riešením by bola dostatočná pomoc od štátu, šéf Predpredaj.sk Marek Jusko však varuje, že to nie je také jednoduché. „Hráči v zábavnom priemysle sú veľmi rôznorodí. Relevantné ministerstvá by preto mali vyjednať záchranný balíček s každou profesnou organizáciou separátne.“

To však nie je v pláne 40-miliónovej investície do kultúry a športu, o ktorej sa začalo hovoriť v septembri.

Umelci a športovci dostanú od Remišovej desiatky miliónov eur

Zopakovať sa tiež môže scenár prvých pomocí po začiatku pandémie. Komplikované, neprehľadné formuláre a tabuľkové príspevky však športu a kultúre pomôžu neefektívne a peniaze môžu skončiť na zlých miestach.

Aj to je však lepšie, ako nula na účte. Koronavírus na Slovensku zúri už siedmy mesiac a kultúra, šport i zábava sú presne tam, kde boli aj začiatkom marca.

Najnovšie videá

Trendové videá