Zabijaci stresu, ktorých Slováci prehliadajú. Týchto 10 potravín ti zmení život od základov (ZOZNAM)
- Ak si často v strese, možno za to môže nesprávne stravovanie
- Tieto potraviny ti pomôžu k správnemu fungovaniu mozgu
- Ak si často v strese, možno za to môže nesprávne stravovanie
- Tieto potraviny ti pomôžu k správnemu fungovaniu mozgu
Mozog spotrebuje až 20 percent energie tela a u priemerného dospelého človeka predstavuje asi 2 percentá telesnej hmotnosti, informuje National Library of Medicine.
Pre zdravie mozgu je dôležitá správna strava. Vieš, ktoré potraviny sú najlepšie pre fungovanie nášho mozgu a čo treba jesť, aby si potlačil stres?
Týmito potravinami podporíš pamäť
Mozog si vyžaduje nielen stabilný prísun glukózy, ale aj iných špecifických živín. Nutričná špecialistka Markéta Gajdošová pre Czech Crunch vysvetlila, ako si vieš pomocou niektorých potravín zlepšiť kvalitu života. Nedostatok niektorých živín totiž môže dlhodobo viesť k zvýšenému riziku ochorení, ako je napríklad Alzheimerova choroba.
Ak sa nesprávne stravuješ, mozog ťažšie odoláva stresu a tvoja pamäť sa môže zhoršovať. Na podporu pamäte odborníci odporúčajú omega-3 mastné kyseliny. Tvoria totiž významnú časť membrán mozgových buniek. Podľa niektorých vedeckých výskumov, ak máš vyššiu hladinu omega-3 mastných kyselín, znižuješ si tak riziko depresií.
Zdroje omega-3 mastných kyselín nájdeš hlavne v rybách, ako je losos, sardinky, makrela, v mäse, ale aj v rastlinnej strave, napríklad v ľanových a chia semiačkach a tiež vo vlašských orechoch.
Čučoriedky a horká čokoláda pre správne fungovanie mozgu
Antioxidanty sú pre správnu funkciu mozgu kľúčové. Nájdeš ich napríklad v čučoriedkach alebo v horkej čokoláde. Tieto potraviny sú hlavne bohaté na flavonoidy, ktoré pomáhajú pri prekrvovaní mozgu. Potrebné živiny nájdeš aj v orechoch, ktoré obsahujú vitamín E a chránia bunky pred oxidačným stresom.
Úzkosti a stres vyrieši horčík. Nie síce úplne, ale definitívne s tým pomôže. Pre mozog sú dôležité aj neurotransmitery, ktoré sú dôležité pri regulácii nálady a celkovej psychickej pohody. Vitamíny skupiny B pomáhajú pri ich tvorbe. B6 nájdeš v kuracom mäse, rybách, zemiakoch alebo v banánoch. B12 zase nájdeš vo vajciach alebo mliečnych výrobkoch.
TOP 10 potravín, ktoré pomáhajú so stresom
- mastné ryby,
- fazuľa a šošovica,
- bobule,
- matcha,
- jablká, hrušky, banány,
- citrusové plody,
- listová zelenina,
- kakaové produkty,
- avokádo,
- kyslá kapusta.
Portál Health uvádza aj iné suroviny, napríklad ružičkový kel, brokolicu, kapustu či kefír. Vyvarovať by si sa mal kofeínu, nadmernému konzumovaniu alkoholu a rôznych umelých sladidiel.
Ako na lepšiu psychickú pohodu
Zinok je nevyhnutný pre správne fungovanie imunitného systému, pomáha telu bojovať proti infekciám a podporuje hojenie rán. Okrem toho je kľúčový pre rast a vývoj buniek, čo je obzvlášť dôležité počas detstva, dospievania a tehotenstva. Zinok tiež prispieva k zdraviu pokožky – je známy svojimi schopnosťami zmierňovať akné a urýchľovať regeneráciu pokožky.
Horčík zasa zohráva dôležitú úlohu pri regulácii svalových a nervových funkcií, pomáha udržiavať stabilný srdcový rytmus a podporuje zdravie kostí. Tento minerál je taktiež nevyhnutný pre produkciu energie, pretože sa podieľa na metabolizme sacharidov, tukov a bielkovín.
Horčík prispieva aj k správnej funkcii nervového systému a môže pomôcť zmierňovať stres a zlepšovať kvalitu spánku. Nedostatok horčíka môže viesť k svalovým kŕčom, únave, úzkosti a dokonca aj k srdečným problémom.
Spolu tieto minerály pomáhajú telu fungovať efektívne a udržiavať celkové zdravie. Dostatok zinku a horčíka je preto dôležitý nielen pre prevenciu rôznych ochorení, ale aj pre podporu každodenného fungovania organizmu.
Čo zo stravy vylúčiť
Dôležité pre fungovanie sú aj nenasýtené tuky omega-3 a omega-6. Tie sú priam nevyhnutné. No nasýtené tuky mozgu vedia aj uškodiť, avšak podľa odborníčky je dôležité ich nevyradiť, iba obmedziť.
Problematickejšie sú trans tuky, ktoré by si z jedálnička mal vynechať úplne. Trans tuky môžu spôsobiť zápal v mozgu, čo môže viesť k zhoršeniu kognitívnych funkcií, vrátane pamäte a schopnosti učiť sa. Vyskytujú sa hlavne v priemyselne spracovaných potravinách.
Odborníčka odporúča vynechať sladené nápoje, pretože vedú k rýchlym výkyvom hladiny krvného cukru. Vynechať by si mal aj alkohol, no ak si ho už dáš, mal by si súčasne piť aj vodu.
Zdroje: National Library of Medicine, Czech Crunch, Health, BMC Medicine