Záborská poriadne prestrelila. Navrhla zákon, ktorý má ženy šikanovať intímnymi otázkami

  • Skupina poslancov okolo Anny Záborskej predkladá do parlamentu návrh zákona o pomoci tehotným ženám
  • Novým zákonom chcú zisťovať aj formu antikoncepcie
Anna Záborská a tehotná žena s ochranou v ruke
Anna Záborská, ilustračný obrázok TASR/Michal Svítok, Unsplash/@cdc
  • Skupina poslancov okolo Anny Záborskej predkladá do parlamentu návrh zákona o pomoci tehotným ženám
  • Novým zákonom chcú zisťovať aj formu antikoncepcie

Skupina poslancov okolo Anny Záborskej (Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti) predkladá do parlamentu návrh zákona o pomoci tehotným ženám. V prípade jeho schválenia budú musieť ženy, ktoré chcú podstúpiť interrupciu, vyplniť dotazník, kde uvedú dôvod. Návrh vymenúva konkrétne formy, z ktorých si môžu ženy vybrať.

Zároveň majú uviesť aj formu antikoncepcie, ktorou sa pred počatím chránili. Predkladatelia návrhu to zdôvodňujú štatistickým zisťovaním s cieľom pomôcť „zlepšeniu zdravotnej starostlivosti, informovanosti, prevencie a sociálnej pomoci“.

Informovaný súhlas

Návrh počíta s rozšírením povinnej čakacej doby 48 hodín aj na interrupciu zo zdravotných dôvodov. Lehota by nebola povinná len v prípade, ak by bola žena bezprostredne ohrozená na živote.

Žena má pred interrupciou podpisovať informovaný súhlas, kde sa dozvie „aktuálne a podrobné informácie o sociálnej politike štátu“. Ak sa žena rozhodne donosiť a porodiť dieťa so zdravotným znevýhodnením, dostala by po novom od štátu príspevok pri narodení dieťaťa vo výške 3 170,14 eur.

„Choroby alebo stavy, ktoré budú považované za zdravotné znevýhodnenie, budú ustanovené všeobecne záväzným právnym prepisom, ktorý vydá Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR,“ píše sa v návrhu, ktorý predkladá skupina 25 poslancov Národnej rady SR. Termín „umelé prerušenie tehotenstva“ navrhujú nahradiť termínom „umelé ukončenie tehotenstva“.

Predkladatelia to zdôvodňujú tým, že pri interrupcii tehotenstvo nie je prerušené, ale ukončené, pretože neexistuje žiadna objektívna možnosť jeho pokračovania. Návrh tiež dáva žene právo na druhý lekársky posudok, ak jeden lekár konštatuje, že sú splnené podmienky na vykonanie interrupcie zo zdravotných dôvodov.

Núdzové bývanie

Zákon má ďalej umožniť, aby žena, ktorá sa rozhodla pre utajený pôrod, mala vytvorené podmienky na donosenie dieťaťa. Navrhuje, aby v takomto prípade prináležalo žene nemocenské, a to už od 21. týždňa tehotenstva, teda od doby, keď na žene možno už vidieť známky tehotenstva.

Zariadenie núdzového bývania by v prípade schválenia zákona mohli využívať aj tehotné matky v čase tehotenstva a troch rokov od pôrodu, ak sa o dieťa osobne starajú. Predkladatelia ďalej navrhujú vyplácanie príspevku pri narodení dieťaťa v plnej výške aj v prípade štvrtého dieťaťa v poradí, doteraz to bolo tretieho.

Viacdetné rodiny chcú podporiť aj pri kúpe auta. Navrhujú znížiť registračný poplatok pri kúpe motorového vozidla v prípade, že kupujúci je rodič minimálne troch detí mladších ako 19 rokov a zároveň ide o vozidlo triedy M1 s objemom motora do 143kW vrátane. V prípade schválenia nadobudne zákon účinnosť 15. januára 2023.

Politická atmosféra je v posledných mesiacoch turbulentná

Plán na zastavenie

Hnutie Progresívne Slovensko (PS) chce obštrukciou na šesť mesiacov zabrániť Záborskej (OĽANO)) obmedzovať ženám prístup k interrupciám.

Do parlamentu predložilo na septembrovú schôdzu zákon o pomoci tehotným ženám, svoj návrh však z rokovania schôdze sťahuje. Pred troma dňami totiž návrh s touto témou podala aj poslankyňa Záborská.

„My sme našli v rokovacom poriadku nástroj, ako pani Záborskú zastaviť – v prípade stiahnutia návrhu predkladateľom platí, že návrh v tej istej veci nesmie byť šesť mesiacov zaradený na schôdzu parlamentu. Toto pravidlo je možné prelomiť len na návrh predsedu parlamentu, ktorý musí schváliť väčšina poslancov a poslankýň,” vysvetlila podpredsedníčka a kancelárka PS Lucia Plaváková.

Poslanci a poslankyne teraz podľa jej slov budú musieť ukázať, či chcú, aby sa na pôde parlamentu rokovalo o obmedzovaní práv žien.

Anna Záborská v parlamente
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Plaváková sa domnieva, že ak by Anne Záborskej išlo o socioekonomickú pomoc pre ženy, podporila by návrh PS. „Teraz však znovupodaním svojho už raz neschváleného návrhu odkryla svoj skutočný zámer, a síce, že jej ide a vždy šlo len o obmedzenie prístupu žien k bezpečným interrupciám,“ povedala Plaváková a dodala, že nedopustia, aby sa zo Slovenska stalo ďalšie Poľsko.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Trendové videá