Zabudni na Černobyľ, navštív Niklovku v Seredi. Kvôli záhadnej hojdačke ju navštevujú ľudia z celého Slovenska
- Mnoho ľudí pritiahla hojdačka na najvyššom poschodí objektu v Seredi
- Niklova huta je však úzko spätá so skládkou, ktorá predstavuje obrovkú ekologickú záťaž
- Mnoho ľudí pritiahla hojdačka na najvyššom poschodí objektu v Seredi
- Niklova huta je však úzko spätá so skládkou, ktorá predstavuje obrovkú ekologickú záťaž
Niklová huta v Seredi bola dlhú dobu štátnym podnikom. Aj napriek tomu, že dnes predstavuje obrovský environmentálny problém, v minulosti poskytovala približne 1 500 pracovných miest.
Od spustenia výroby v roku 1962 sa biznis začal postupne rozbiehať, a následne ročne vyrábala 1 700 až 3 200 ton niklu. Udržať chod podobnej výroby bol energeticky náročný. Zároveň prestal v roku 1991 štát túto firmu dotovať, a postupne začala upadať.
Dnes z nej ostala len obrovská, chátrajúca budova, vedľa ktorej sa na poli nachádza obrovská kopa lúženca – jednoducho povedané odpadu, ktorý vznikal pri výrobe.
Predpokladá sa, že váži až 6,5 milióna ton, a výška skládky v niektorých miestach dosahuje až 40 metrov. Aj napriek tomu, že je v lete polievaná vodou, do ovzdušia sa z nej ročne dostáva niekoľko desiatok ton prachu.
Okrem toho, že je to obrovskou záťažou pre životné prostredie, je nutné spomenúť, že môže byť aj príčinou vzniku rôznych chorôb. Nie nadarmo sa teda obyvatelia miest, ktorí v blízkosti skládky žijú, obávali vzniku astmy a iných závažných chorôb.
Ako dlho bude skládka znečisťovať ovzdušie?
Aby sa štát zbavil zodpovednosti a s ňou súvisiacich ekologických problémov, skládku v roku 1994 predal, a halda lúženca dnes už patrí niekoľkému majiteľovi v poradí.
Projekt Čierne diery, ktorý venuje pozornosť podobným budovám, na svojom portáli uvádza, že aktuálny vlastník časti tejto skládky predáva ako surovinu, z ktorej je možné ťažiť železo. Kopa odpadu teda postupne ubúda. Nie sú však dostupné údaje o tom, akým tempom.
Ak by boli pravdivé informácie, ktoré hovoria o odstránení 50 tisíc ton ročne, mohla by jej likvidácia trvať niekoľko stoviek rokov. Prvý majiteľ, ktorý skládku prebral, sa vraj zaviazal, že ju odstráni do 15 rokov. Pri pohľade na kopu odpadu je však každému jasné, či sľub dodržal. Halda teda predstavuje obrovskú environmentálnu záťaž naďalej.
Obyvatelia sa rozhodli konať
Ľudí, ktorých sa problém bezprostredne týkal, už nebavilo čakať, kedy sa problém so skládkou začne aktívne riešiť. Iniciatívu teda vzali do svojich rúk a vytvorili petíciu, ktorou chcú upozorniť na negatíva súvisiace so spomínanou haldou v blízkosti huty.
Ako sami uvádzajú, negatíva, ktoré so sebou nesie, sa netýkajú len obyvateľov Serede a jej blízkeho okolia. Prítomnosť skládky má dopad aj na Bratislavu, Trnavu, Hlohovec, Piešťany a iné mestá.
Počas veterných dní totiž škodlivý prach padá aj na tieto územia. Vyzývajú teda obyvateľov všetkých miest, aby sa pod petíciu podpísali. Ako sami uvádzajú, nemáme nijakú planétu B, a o tú našu sa musíme starať.
Hojdačka pritiahla pozornosť okolia
Pre mnohých Niklova huta a halda odpadu nachádzajúceho sa v jej blízkosti predstavujú obrovský problém. Iní zas v tomto schátranom objekte vidia plány na víkendový výlet.
Po tom, ako v budove na najvyššom poschodí vznikla hojdačka, sem prúdia ľudia z rôznych okresov. Dôvodom sú fotografie, alebo chcú jednoducho len tak prebádať staré miestnosti.
Spomínané miesto navštívila aj fotografka Adriána, ktorá nám povedala: ,,Na webe som čítala, že objekt má stále svojho strážnika. Neviem, či to bola zhoda okolností, no keď sme tam išli my, nikto pred vstupom nestrážil. Priestory sú teda podľa môjho názoru bežne prístupné.“
Hojdačka je zavesená na veľkých trámoch, a nakoľko sa nachádza na najvyššom poschodí, výhľad máš na celé okolie.
Zdroje: ciernediery.sk, seredsity.sk, zciernejnazelenu.sk