Zabudni na kancelárie a mítingy. Najspokojnejší zamestnanci pracujú v nečakanom odvetví

  • Rozsiahla analýza odhalila, v ktorom odvetví nájdeš najšťastnejších pracovníkov
  • Je ním stavebníctvo
  • Zamestnancom sa pozdáva mnoho benefitov
robotník
Unsplash/Valerie V
  • Rozsiahla analýza odhalila, v ktorom odvetví nájdeš najšťastnejších pracovníkov
  • Je ním stavebníctvo
  • Zamestnancom sa pozdáva mnoho benefitov

V dnešnej dobe je len málokoho snom pracovať v úplne „bežnej“ práci. Ľudia hľadajúci kariéru túžia po nablýskaných kanceláriách, firemných autách a mnohých iných benefitoch. Ak sa však pozeráme čisto len na spokojnosť so zamestnaním, rebríčku dominuje práca z úplne iného súdka.

Aspoň to naznačuje nová analýza HR spoločnosti BambooHR, o ktorej ďalej informuje portál CNBC. Tých najšťastnejších zamestnancov nájdeme v stavebníckom odvetví.

Pracovníci v stavebníctve majú najvyššiu úroveň spokojnosti zo všetkých hlavných priemyselných kategórií. Analýza sa zamerala na údaje od viac ako 57 000 zamestnancov vo viac ako 1 600 spoločnostiach na celom svete v období od januára 2020 do júna 2023. Výsledky sú pritom založené na reportoch o spokojnosti od samotných zamestnancov.

Dlhodobo spokojní

Zatiaľ čo spokojnosť zamestnancov celkovo v ostatných odvetviach za posledné tri roky kolísala, skóre spokojnosti stavebných robotníkov zostalo trvalo vysoké. Je to pravdepodobne spôsobené viacerými faktormi vrátane rastúcich miezd a množstva pracovných príležitostí.

Pandémia covidu tiež podnietila nový dopyt po renovácii domov a obytných budov, čo ešte viac podporilo stavebný priemysel. Okrem finančných výhod prisudzujú stavební robotníci svoju spokojnosť s prácou aj medziľudskému prvku práce.

Ľudia v tomto odvetví si často vytvárajú silné väzby so svojimi kolegami a majú tiež prístup k širokému spektru profesijných organizácií, ktoré im môžu pomôcť so školením zručností a učňovskou prípravou.

stavbari
zdroj: Unsplash/Scott Blake

K spokojnosti zamestnancov v stavebnom odvetví prispieva aj fakt, že dokážu vidieť výsledky svojej práce v reálnom čase, na rozdiel od mnohých iných zamestnaní. Keď niečo postavia, môžu vidieť, aký pozitívny vplyv má ich práca na ostatných a na okolie. Tento pocit zadosťučinenia môže prispieť k spokojnosti a šťastiu v práci.

Slovensko čaká kríza

V rámci Slovenska však nie je práca v stavebníctve príliš vyhľadávaná. Ministerstvo hospodárstva SR dokonca varuje, že krajina sa bude v budúcnosti potýkať s nedostatkom zamestnancov vo všetkých odvetviach. Predovšetkým však pôjde o odvetvia stavebníctva a priemyselnej výroby. Informuje o tom agentúra TASR.

„V priemyselnej výrobe a stavebníctve vznikne najvyšší nedostatok pracovnej sily na základe predpokladaného zvýšenia počtu zamestnancov v odvetví a predpokladanom počte potrebných pracovníkov (približne 70 000 osôb). Hneď za tým nasleduje odvetvie veľkoobchodu, maloobchodu a opráv a odvetvie vzdelávania, v ktorých sa dokonca odhaduje pokles počtu zamestnancov už do roku 2025,“ priblížil rezort hospodárstva.

MH SR zdôraznilo, že jednou z ciest, ako tento trend zvrátiť, je vyvinúť maximálne úsilie na aktivovanie a integrovanie ľudí z radov uchádzačov o zamestnanie zo znevýhodneného prostredia s dôrazom na osoby z prostredia MRK.

Situácia na trhu práce a nutnosť okamžitého riešenia nedostatku pracovnej sily primárne v priemyselnej výrobe a stavebníctve vytvorili podľa MH SR kľúčový impulz na vznik medzirezortnej pracovnej skupiny zaoberajúcej sa témou zvýšenia zamestnanosti osôb zo znevýhodneného prostredia s dôrazom na marginalizované rómske komunity.

Rezort hospodárstva dodal, že demografický vývoj donedávna napomáhal vývoju na trhu práce. Prognóza vývoja populácie na Slovensku však už poukazuje na pokles absolútneho počtu obyvateľstva v produktívnom veku – pokles do roku 2040 o viac ako 330 000 obyvateľov v produktívnom veku oproti roku 2023.

„Nedostatok pracovných síl v rozličných sektoroch slovenskej ekonomiky je stále evidentnejší a urgentnejší. Skúsenosti niektorých slovenských firiem, ktoré sa úspešne pustili do zamestnávania Rómov, boli pre nás silnou inšpiráciou iniciovať v partnerskej spolupráci s rezortmi práce a školstva a Úradom splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity iniciatívu, ako ich zamestnávanie podporiť aj systémovo,“ doplnil na brífingu štátny tajomník MH SR Peter Švec.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: CNBC, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá