Zabudni na „okukané“ pamiatky: 5 nepoznaných unikátov Slovenska, ktoré stoja za návštevu
- Slovensko má množstvo zákutí, o ktorých si možno ani nepočul
- Počas teplých víkendov si môžeš oddýchnuť aj v týchto lokalitách
- Slovensko má množstvo zákutí, o ktorých si možno ani nepočul
- Počas teplých víkendov si môžeš oddýchnuť aj v týchto lokalitách
Slovensko skrýva niekoľko miest, o ktorých si zrejme jakživ nepočul, no ich návšteva ťa priam naplní energiou a šťastím z toho, v akej krajine plnej pamiatok a svetových zákutí vlastne žiješ. Teplé dni už prekročili slovenský prah a my si ich môžeme užívať na plno.
Pred nami je hŕba víkendov, počas ktorých si budeš môcť aktívne oddýchnuť v prírode bez toho, aby ťa trápila zima, dážď či nebodaj mráz. Ako inšpirácia, kam vyraziť na oddychovú dovolenku, ti môžu poslúžiť aj tieto tipy na miesto, o ktorých si možno ani nevedel, že existujú.
Malebný kaštieľ v Borši
Rákociho kaštieľ v Borši patrí medzi stavby, ktoré sa človeku zapíšu do pamäte veľmi rýchlo. Ide o rodné sídlo Františka Rákocziho II., ktoré stojí do dnešných dní v obci Borša. V kaštieli sa v roku 1676 narodil, no v jeho priestoroch sa dlho nezdržal a väčšinu svojho detstva prežil na hrade Mukačeve.
František II. Rákoczi bol naozaj najslávnejším rebelantom v celých našich dejinách. Začiatkom 18. storočia viedol posledné a najväčšie z radu protihabsburských povstaní. Do tohto povstania sa mu podarilo zaangažovať ľudí zo všetkých kútov krajiny a zo všetkých spoločenských vrstiev.
Rákoczi v rámci svojho ťaženia ovládol celé Slovensko a Sedmohradsko. Vo veľkej bitke pri Trenčíne bol však cisárskymi vojskami porazený a ušiel do Turecka.
Tento renesančný kaštieľ na juhu Zemplína je najvýznamnejšou pamiatkou obce Borša. Sú tu dobovo zariadené pamätné izby, ktoré akoby boli vystrihnuté z dávnej doby. Tunajšie expozície približujú život a pôsobenie Františka Rákocziho II, históriu rodu Rákocziovcov, a tiež dejiny samotného kaštieľa.
Na bicykli k Sans Souci
Spiš je poznačený vplyvom rodu Csákyovcov. V minulosti sa prechádzali Hornádskou kotlinou. Ide o 6-kilometrovú trasu, ktorú si teraz môžeš prejsť aj na bicykli.
Trasa vedie zo Spišskej Novej Vsi pri spoločnosti Embraco do Harichoviec, centrálnej časti Hornádskej kotliny v údolí Levočského potoka, na mieste, kde sa doň vlieva Iliašovský potok. Oba tieto potoky ti poskytnú veľmi pekný pohľad na miestnu kotlinu.
Už v Harichovciach ležia na brehoch miestneho potoka kamene pôvodného obvodového muriva kostola. V roku 1763 bola v obci veľká povodeň, ktorá poškodila kostol a preto dali Anna Csákyová a Štefan Csáky ako patróni v rokoch postaviť dnešný kostol.
Po prekročení železničného priecestia ťa cyklotrasa dovedie k Iliašovskému potoku. Dostaneš sa tak popod Tisícročnú kaplnku Sans Souci.
Namieriť si to môžeš až do samotných Iliašoviec, obce v severozápadnej časti Hornádskej kotliny. Výhodou je, že táto cyklotrasa nevedie cez mesto alebo popri hlavnej ceste, ale prepája dva katastre popri lese.
Tipy v blízkosti kaplnky:
- približne 200 metrov od Sans Souci sa nachádza lesná prírodná sauna,
- v blízkosti areálu nájdeš Salaš pod tisícročnou kaplnkou, kde sa dajú kúpiť ovčie výrobky či žinčica,
- približne 700 metrov od areálu Sans Souci je novootvorená kaviarnička MK maringotka kaffe.
Kaštieľ grófa Csákyho
Kaštieľ v Žehre – Hodkovciach si spoločne s rezidenciou v neďalekých Bijacovciach vybudoval vplyvný uhorský rod Csákyovcov. Bolo to potom, ako kamenné múry jeho tradičného sídla Spišského hradu prestali spĺňať zvyšujúce sa nároky na komfort.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Vodopád, malebný kaštieľ či kaplnka, ktorú nám závidia aj zahraniční turisti
- Vyraz na dobrodružstvo po Slovensku
- Letné dni sú ako stvorené na kvalitný víkendový oddych
- Týchto päť miest ťa naplní novou energiou
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie