Zabudni na prebdené noci: Experti odporúčajú na kvalitný spánok 2 prírodné látky

  • Nemôžeš zaspať alebo sa nonstop prebúdzaš?
  • Skúsiť môžeš prírodných pomocníkov melatonín a ashwagandhu
  • Zisti, čo ti viac pomôže a ako sa správne užívajú
spánok
Freepik
  • Nemôžeš zaspať alebo sa nonstop prebúdzaš?
  • Skúsiť môžeš prírodných pomocníkov melatonín a ashwagandhu
  • Zisti, čo ti viac pomôže a ako sa správne užívajú

Melatonín aj ashwagandha podľa rôznych štúdií pomáhajú pri nespavosti. Ak zvažuješ, či je lepši melatonín alebo ashwagandha, mal by si si najprv položiť otázku, či máš problém len so zaspávaním alebo aj so spánkom samotným.

Predtým, než vyskúšaš jedno alebo druhé, pozri sa, aký rozdiel medzi nimi v skutočnosti je.

Čo je melatonín?

Melatonín je definovaný ako hormón, v ľudskom organizme sa tvorí bežne. Telo ho produkuje ako odpoveď na tmu. Nepôsobí len na nespavosť, niektoré štúdie tvrdia, že ovplyvňuje aj procesy starnutia.

V medicínskej praxi sa využíva pri rôznych diagnózach, ktoré je potrebné konzultovať s lekárom. Ale platí, že melatonín zlepšuje spánkový rytmus, uľahčuje zaspávanie a zabraňuje nočnému prebúdzaniu. Avšak tieto účinky sú stále predmetom skúmania a neodporúča sa testovať melatonín každému.

Čo je ashwagandha a kto ju nemôže užívať?

Ashwagandha je bylina prezývaná aj ako Indický šafran. Je jednou z najznámejších bylín tradičného prírodného liečiteľstva, informuje portál Zdravoteka.

Popularitu získala nie vďaka boju proti nespavosti, ale najmä pre priaznivé vplyvy na mužskú plodnosť. Vyskytuje sa v Indii a tropických krajinách Ázie, Afriky i Európy. Má malé kvety aj oranžový plod vo forme bobule.

ashwagandha
zdroj: Getty images

Slovensky je nazývaná ako Vitánia snodárná. Vplýva priaznivo na imunitný systém aj psychické zdravie. Ideálna denná dávka na základe oficiálnych ustanovení alebo súčasných klinických štúdií nie je stanovená. Podobne ako melatonín, ani ashwagandhu by nemali užívať všetci. Najmä pacienti s ochorením štítnej žľazy a tehotné či dojčiace ženy.

Je lepší melatonín alebo ashwagandha? 

Pre ľudí, ktorí majú problémy so zaspávaním, sa odporúča melatonín, konkrétne 5 mg, uvádza Fortune. Ak ti má ashwagandha pomôcť so spánkom, mala by mať aspoň 5 % účinnosť. K týmto faktom pre Fortune doktor Jacob Teitelbaum dodáva, že obe veci môžu spolu dobre vychádzať.

Podľa slov odborníka platí, že ak je problémom nespavosť, môžeš siahnuť po melatoníne, a ak je prítomná aj silná denná únava, podáva sa vysoko-účinná ashwagandha. Odporúča sa užívať 8 týždňov.

Ako predísť nespavosti aj bez melatonínu či ashwagandhy?

Podľa expertov môžeš napríklad vytvoriť spánkový plán, ktorý však neporušíš hneď na druhý deň. Spánok by si nemal vynechávať ani vtedy, keď sa vraciaš ráno domov z párty a musíš ísť hneď do práce.

Platí, že stratený spánok už nedobehneš. Popoludňajší spánok tiež nie je ideálny, ak trpíš nespavosťou. Potom sa ti pravdepodobne v noci nebude chcieť spať vôbec. Vyhýbať by si sa mal spánku po 16.00 hod. Pomôcť ti môže aj čítanie či ľahký strečing pred spaním. 

Ak nevieš zaspať, vstaň z postele, radia odborníci

Stresu sa pripisuje každá zdravotná vada. Inak to nie je ani pri nespavosti. Vyhnúť sa mu však nevie nikto, no dá sa ho potlačiť. Napríklad pitím bylinkových čajov, ako je medovka lekárska, valeriána lekárska, levanduľa, ľubovník bodkovaný alebo chmeľ otáčavý, informuje portál vasalekaren.sk.

Odborníci ľuďom, ktorí sa v noci prebudia a už nemôžu zaspať, odporučili vstať z postele. „Váš mozog si tak nebude spájať posteľ s bdelosťou a unavíte sa ľahšie. Ak nezaspíte do 20 minút, je dôležité vstať, kým sa nebudete cítiť ospalo,“ vysvetlili pre TASR.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Fortune.com, zdravoteka.sk, vasalekaren.sk

Najnovšie videá

Trendové videá