„Zabudnutá“ infekcia z 19. storočia zúri vo svete. Ročne zabije 1,8 milióna ľudí

  • Každý rok pribudne približne 10,4 milióna nových prípadov tohto ochorenia
  • Na Slovensku počet diagnostikovaných pacientov klesá
Chrípka 1918, žena, kašeľ
Ilustračné fotografie Unsplash/Annie Spratt, TASR/Edward A. "Doc" Rogers/Library of Congress via AP
  • Každý rok pribudne približne 10,4 milióna nových prípadov tohto ochorenia
  • Na Slovensku počet diagnostikovaných pacientov klesá

Aj napriek tomu, že sa už niekoľko desiatok rokov dokážeme očkovať proti tuberkulóze, naďalej je hlavnou príčinou úmrtí na infekčné ochorenia, informuje portál National Library of Medicine.

Ako sme písali v našom článku, povinné očkovanie proti tuberkulóze na našom území začalo už v roku 1953.

Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že každý rok pribudne približne 10,4 milióna nových prípadov, pričom až jedna tretina zostáva neznáma a v mnohých prípadoch nedostáva správnu liečbu, dodáva National Library of Medicine. Okrem toho ročne pribudne na dané ochorenie až 1,8 milióna úmrtí.

Riziko ochorenia sa dramaticky zvyšuje u osôb infikovaných HIV, AIDS či inými chorobami ohrozujúcimi imunitu. Odborníci tvrdia, že po boji proti Covidu sa tuberkulóza opäť stala najväčším svetovým zabijakom, pokiaľ ide o infekčné choroby, píše portál ScienceAlert.

Podľa údajov NCZI však na Slovensku počet diagnostikovaných prípadov tuberkulózy klesá. V roku 2021 bolo do Národného registra tuberkulózy nahlásených 137 osôb, pričom išlo o 21 prípadov menej než v predošlom roku. Z hľadiska regiónov bol najvyšší výskyt ochorenia zaznamenaný v Prešovskom a Košickom kraji.

Ostrejšia než Covid

Prezident neziskovej organizácie TB Alliance Mel Spigelman ocenil rýchly kroky sveta na zvládnutie covidovej pandémie, predovšetkým rýchly nástup vakcín či testov, ktoré boli vyvinuté v priebehu dvoch rokov. Ale ak hovoríme o tuberkulóze, ide o veľký kontrast.

Práve daná nezisková organizácia, ktorá pracuje na vývoji a dodávaní rýchlejšie pôsobiacich a cenovo dostupnejších liekov proti tuberkulóze, poukazuje na skutočnosť, že na základe ročnej úmrtnosti toto nemilosrdné ochorenie zabije až 4 109 ľudí denne. Avšak aj cez to je záujem o liečbu malý či dokonca až klesá.

Veci prispievajúce prevencii
zdroj: Pexels/ Polina Tankilevitch

Nárast úmrtí sa v roku 2020 prvýkrát za desaťročie zvýšil aj pre Covid, v dôsledku čoho boli mnohé oddelenia reprofilizované na covidové. Okrem toho pandémia zabránila mnohým pacientom prísť na lekárske vyšetrenie, ktoré by mohlo iné ochorenie diagnostikovať.

Lieková revolúcia

Približne 5 % ľudí, ktorí sa každý rok nakazia tuberkulózou, je odolných voči bežne predpisovaným antibiotikám. Aj tento faktor dokáže negatívne ovplyvniť liečbu.

Podľa Spigelmana bola ešte donedávna situácia s liekmi na tuberkulózu priam hrozná. Pacienti museli denne užívať päť až osem piluliek, pričom mnohí sa nevyhli ani dennej injekcii po dobu až dvoch rokov. Tento proces liečby mal veľmi zlé negatívne účinky, v dôsledku čoho bola miera vyliečenia len 20 až 30 %.

Človek vyberajúci si liek
zdroj: Pexels/Polina Tankilevitch

Avšak nový liekový režim BPaL prichádza s radikálnym riešením. Pozostáva iba z troch piluliek denne po dobu šiestich mesiacoch. Okrem toho sa spája s oveľa menším množstvom vedľajších účinkov a miera vyliečenia siaha až na 90 %.

„Myslím, že to bude naozaj úžasná zmena hry,“ dodal Spigelman.

Nedostatok financií

Spigelman ďalej poukazuje na to, že na zavedenie nového režimu pre pacientov sú potrebné zdroje. Pokiaľ ide o tuberkulózu, vždy ide o nedostatok zdrojov.

Dané ochorenie sa v mnohých prípadoch často nazýva aj ako choroba chudobných. „Keby to dostávali bohatí ľudia na celom svete, myslím, že by sme videli úplne inú odpoveď,“ tvrdí Spigelman.

V súčasnosti sa spoločnosť stretáva aj s nedostatkom vakcín proti tomuto ochoreniu. K dispozícii však nie sú ani finančné prostriedky, ktoré by zabezpečili ich vývoj. Ďalším otáznikom sú aj jednoduché testy, podobné, aké boli vyvinuté aj pre ochorenie Covid-19.

Koronavírus zastavil svet, jeho dôsledky cítime dodnes

Zdravotné systémy sú kľúčové

National Library of Medicine uvádza, že kľúčové sú predovšetkým zdravotné systémy. Rovnako ako aj pri iných ochoreniach je úspech liečby a kontroly tuberkulózy v krajine v častých prípadoch určený podľa sily spomínaného faktora.

Pokiaľ ide o toto ochorenie, ohrozené sú všetky sociálne a ekonomické vrstvy. Tvrdenie, že ide o ochorenie chudobných je zavadzajúce a vedie len k ďalšej stigmatizácii choroby. Dôkazy naznačujú aj to, že HIV a AIDS sú často rozšírenejšie u lepšie situovaných populácií v Afrike, ktoré trpia taktiež vysokou mierou tuberkulózy.

Zdroje: National Library of Medicine, NCZI, ScienceAlert, Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá