„Zabudnutá“ vojna, ktorá otriasla svetom a viedla takmer k jadrovej katastrofe. „30 až 50 atómových bômb by urobilo viac než dosť“
- Tragické nastavenie sveta studenej vojny, politické dohody bez morálky
- Lídri severu a juhu boli proti sebe už pred vojnou
- Mrazivé príbehy amerických vojakov
- Tragické nastavenie sveta studenej vojny, politické dohody bez morálky
- Lídri severu a juhu boli proti sebe už pred vojnou
- Mrazivé príbehy amerických vojakov
Studená vojna, teda tá, počas ktorej nenastal konflikt globálnych rozmerov a nevyústila v armádny stret veľmocí, ktorý by znamenal začiatok tretej svetovej vojny.
Realita však bola pre väčšinu obyvateľov sveta úplne iná. Vojna pre nich nemohla byť „horúcejšia“ a ozveny hrôzy počuť z tejto strany sveta dodnes, či už sa pozeráme na krviprelievanie vo Vietname alebo Kambodži, masové vraždenie politických oponentov v Latinskej Amerike alebo na sovietsku okupáciu Afganistanu.
Ideologické zákopy vytvorili ideálne prostredie pre zahraničnú politiku realizmu, v ktorej zaniká akákoľvek morálka a prakticky bolo dovolené všetko v mene dosiahnutia svojho cieľa – ktorým bolo vyhrať.
Obe z veľmocí argumentovali rôzne, čo sa týka zasahovania do záležitostí iných štátov. Spojené štáty argumentovali šírením demokracie a bojom proti červenej hrozbe komunizmu, Sovieti zas bojom proti imperializmu a kapitalistickým vykorisťovateľom.
Teda takto aspoň bolo zasahovanie do iných štátov „ospravedlňované“, realita je omnoho komplikovanejšia tým, že každý zásah mal iný zámer naprieč históriou.
Trpké spomienky
Zásah (intervencia) na Kórejskom polostrove patril medzi najkrvavejšie zo všetkých počas studenej vojny. Medzi rokmi 1951 až 1953 v Kórei zahynuli na dôsledky vojny vyše 3 milióny ľudí.
Väčšina polostrova bola zrovnaná so zemou po masívnom bombardovaní americkým letectvom, ktoré zhodilo takmer 635 000 ton výbušnín a 32-tisíc ton napalmu, toto číslo prevyšuje tonáž bômb, ktoré boli zhodené počas celej vojny v pacifiku proti Japonsku.
Napriek tejto bezprecedentnej deštrukcii sa vojna často nazýva aj „zabudnutou“ vojnou, keďže nezasiahla americkú populáciu tak výrazne ako vojna vo Vietname.
Renomovaný historik a expert na studenú vojnu Odd Arne Westad opisuje kórejskú vojnu ako jednu z najtragickejších kapitol éry studenej vojny, ktorá zanechala hlbokú stopu na národe a jeho obyvateľoch. Jej pretrvávajúce dôsledky sa dodnes odrážajú v našom svete a budú sa ozývať aj v budúcnosti.
Prečo je konflikt taký citlivý?
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako fungovala logika superveľmocí počas studenej vojny
- Čo predchádzalo rozdeleniu Kórey a prečo vypukla občianska vojna
- Prečo sa do nej zapojili USA a Čína
- Aké dôsledky mala táto vojna pre obyvateľov Kórey
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity