Zabudnuté poklady prírody: 7 slovenských byliniek, ktoré chránia srdce a liečia zápal aj hormóny
- Žihľava účinne znemožňuje delenie rakovinové bunky viacerých typov
- Orelánik znižuje cholesterol a chráni tvoje srdce
- Alchemilka ako ženská supersila

- Žihľava účinne znemožňuje delenie rakovinové bunky viacerých typov
- Orelánik znižuje cholesterol a chráni tvoje srdce
- Alchemilka ako ženská supersila
Liečivé rastliny sprevádzajú ľudstvo od nepamäti a dnes sa k nim mnohí opäť vracajú napriek dostupnosti syntetických liečiv. Niektoré bylinky si určite pamätáš aj z babičkinej záhrady či z lesných prechádzok. Stačí sa len lepšie pozrieť okolo seba a objavíš prírodné bohatstvo, ktoré ti pomôže pri mnohých zdravotných problémoch.
Poďme spolu preskúmať fascinujúci svet liečivých rastlín, ktoré rastú priamo na Slovensku a získavajú vo svete čoraz väčšie uznanie. Najnovšie vedecké štúdie potvrdzujú to, čo naši predkovia vedeli už stáročia – príroda ponúka množstvo účinných prostriedkov na podporu zdravia. Stará ľudová múdrosť hovorí pravdu: „Na každú chorobu vyrástla bylina.“
Informujú o tom weby Pravda a Obec Uhrovec.
Žihľava dvojdomá – kráľovná slovenských byliniek
Najväčšou hviezdou medzi domácimi bylinkami je žihľava (Urtica dioica), ktorú mnohí považujú len za nepríjemnú burinu. Najnovšie vedecké štúdie odhaľujú jej mimoriadny potenciál v liečbe mnohých ochorení.
Komplexný prehľad z PubMed Central ukazuje, že žihľava má selektívne chemopreventívne účinky proti viacerým druhom rakoviny vrátane prostaty, prsníka, leukémie a hrubého čreva. Jej schopnosť vyvolať apoptózu a zastaviť delenie rakovinových buniek ju stavia do popredia moderného výskumu.
Žihľava ponúka aj ďalšie pôsobivé vlastnosti. Ľudové liečiteľstvo ju využíva už od antických čias. Obsahuje vysoké množstvo vitamínu C, stimuluje krvný obeh, podporuje tvorbu červených krviniek a znižuje hladinu cukru v krvi. Pomáha pri problémoch s močovými cestami, dýchacími ťažkosťami a pri jarnom prečistení organizmu.
Ako ju môžeš využiť? Najčastejšie vo forme čaju, ktorý prinesie úľavu pri cukrovke a problémoch so žalúdkom, žlčníkom či pečeňou. Čaj z pŕhľavy významne podporuje aj odbúravanie tukov.
„Dve čajové lyžičky rozdrvených alebo čerstvých listov zalej 250 ml vriacej vody. Nechaj lúhovať 5 – 7 minút a preceď,“ radí tradičný recept. Pri problémoch s prostatou ti pomôže aj čaj zo sušených koreňov pŕhľavy.
Alchemilka žltozelená – rastlina špeciálne pre ženy
V rebríčku prírodných zázrakov nesmie chýbať alchemilka žltozelená (Alchemilla xanthochlora), ktorú ľudové liečiteľstvo nazýva aj „ženský plášť“ alebo „plášť Panenky Márie“. Už jej ľudové mená napovedajú, že táto rastlina zaujíma špeciálne miesto v oblasti ženského zdravia.
Alchemilka podporuje funkciu maternice, zvyšuje pravdepodobnosť otehotnenia a donosenia plodu. Po pôrode zlepšuje kvalitu materského mlieka, jeho tvorbu a vylučovanie. Pomáha pri poruchách trávenia, hnačkách, silnej menštruácii, zápaloch ústnej dutiny a hrdla.
Z alchemilky si pripravíš účinný čaj na mnohé problémy spojené s menštruačným cyklom: „Jednu čajovú lyžičku sušenej alchemilky zalej 250 ml vriacej vody. Čaj nechaj lúhovať 13 minút, preceď a pi teplý. Zápar zo 4 lyžičiek bylinky na 250 ml vriacej vody účinkuje 10 dní pred menštruáciou.“
Protizápalové účinky alchemilky využiješ aj pri zápaloch vaječníkov a kvasinkových ochoreniach vo forme sedacích kúpeľov. Jej odvar poslúži aj na výplach v*gíny a genitálií či kúpele rúk a nôh.
Orelánik farbiarsky – farebný pomocník z prírody
Medzi pozoruhodné rastliny patrí orelánik farbiarsky (Bixa orellana) zo Strednej a Južnej Ameriky. Túto exotickú rastlinu poznáme najmä pre jej žiarivé semienka používané ako prírodné farbivo, no moderná veda odhaľuje aj jej významné zdravotné benefity.
Semienka orelánika obsahujú bohaté množstvo tokofenolov a tokotrienolov, foriem vitamínu E s výraznými antioxidačnými účinkami. Tieto látky chránia bunky pred oxidačným stresom a znižujú riziko chronických ochorení. Výskumy potvrdili, že rastlina obsahuje zlúčeniny účinné proti rôznym patogénom, čo naznačuje jej potenciál v boji proti infekciám.
Orelánik pomáha aj pri podpore kardiovaskulárneho zdravia. Tokotrienoly v jeho semienkach znižujú hladinu cholesterolu, redukujú zápal a celkovo podporujú srdcovo-cievny systém.
Trúdnikovec pestrý – podpora imunity z lesa
V našom zozname liečivých zázrakov musíme spomenúť aj trúdnikovec pestrý (Trametes versicolor), hubu cenenú v tradičnej medicíne, ktorá dnes získava aj vedecké potvrdenie svojich účinkov.
Táto huba obsahuje polysacharidopeptidy PSK a PSP, ktoré preukázateľne posilňujú imunitný systém a zlepšujú schopnosť organizmu bojovať s chorobami. Výskumy ukazujú, že môže podporiť účinnosť tradičnej liečby rakoviny, najmä pri rakovine prsníka, pľúc a hrubého čreva.
Trúdnikovec vyniká aj svojimi prebiotickými vlastnosťami, ktoré podporujú rovnováhu črevnej mikroflóry. Táto vlastnosť zohráva kľúčovú úlohu nielen pre trávenie, ale aj pre celkové zdravie, keďže mnohé vedecké štúdie potvrdzujú spojenie medzi zdravím čriev a celkovým zdravotným stavom.
Liečivé íly – prastaré prírodné riešenie
Ľudia používajú íly na liečebné účely už tisíce rokov a súčasný výskum opäť potvrdzuje ich prínosy. Štúdia z The Times ukázala, že niektoré liečivé íly pozitívne ovplyvňujú črevné baktérie a podporujú zdravé trávenie.
Íly dokážu viazať toxíny a patogény v tráviacom trakte a napomáhať ich vylúčeniu, čím podporujú prirodzené čistenie organizmu. Tieto poznatky naznačujú, že zaradenie liečivých ílov do súčasných terapeutických postupov ponúka účinné a prírodné riešenie pre tráviace problémy a detoxikáciu.
Príprava čajov a odvarov z liečivých bylín
Väčšinu liečivých rastlín využijeme vo forme čajov, odvarov či tinktúr. Tieto prípravky ťažia z rozpustných aktívnych látok, ktoré sa uvoľňujú do tekutiny. Pri príprave bylinkových čajov dodržuj správny postup, aby si zachovali svoje liečivé vlastnosti.
Na čaj zvyčajne stačí zaliať sušené bylinky horúcou vodou a nechať lúhovať. Na odvary musíš bylinky variť, čo umožní extrakciu viacerých účinných látok. Tinktúry vznikajú lúhovaním bylín v alkohole, čo zabezpečí dlhšiu trvanlivosť a intenzívnejšie účinky.
Pamätaj však, že ani prírodné lieky neprichádzajú bez rizika. Niektoré bylinky môžu vyvolať vedľajšie účinky alebo interagovať s liekmi. Napríklad žihľava nie je vhodná pre tehotné ženy a deti do 12 rokov, pretože ovplyvňuje metabolizmus pohlavných hormónov. Ľubovník bodkovaný zase interaguje s psychiatrickými liekmi.
Prekvapivé využitie bylín z prírody
Z mnohých bylín si pripravíš aj rôzne obklady, masti či oleje. Napríklad ľubovníkový olej (jánsky olej) hojí a čistí hnisavé vredy. Pomáha nielen na otvorené rany a krvné výrony, ale aj pri bolestiach chrbtice a reumatizme.
Z levandule si pripravíš tinktúru s všestranným využitím. Pomáha pri liečbe lupín, nadmernom vypadávaní vlasov a ošetrení pleti. Zriedená s vodou poslúži ako voda po holení i ako pleťová voda.
Kostihoj lekársky urýchľuje regeneráciu tkanív a slizníc. Tradične pomáha pri poraneniach, boľavých svaloch, kĺboch a pri hojení zlomenín kostí. Najčastejšie ho použiješ ako obklad z čerstvého nastrúhaného koreňa.
Vedel si, že materina dúška lieči nielen dýchacie cesty, ale aj potláča príznaky zápalov hrdla, nosohltana a priedušiek? „Jednu čajovú lyžičku sušenej rozdrvenej bylinky zalej 250 ml vriacej vody. Bylinku nechaj lúhovať 10 minút, sceď a pi po malých dúškoch,“ odporúča tradičný recept.
Liečivé rastliny predstavujú neoceniteľný dar prírody, ktorý ti pomôže udržať zdravie a vitalitu. Ich využívanie spolu s modernou medicínou vytvára komplexný prístup k zdraviu, rešpektuje prírodné procesy a podporuje prirodzenú regeneráciu organizmu.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Uhrovec, Pravda, The Times, PubMed Central