„Zabudnuté“ príspevky, o ktorých Slováci ani netušia. Dosahujú stovky eur, niektoré sú bizarné

  • Ministerstvo práce mesačne rozdá tisíce príspevkov
  • Startitup sa pozrel na bizarné prídavky
  • Prezradíme ti, kto na ne má nárok
peniaze
Štát rozdáva podivné príspevky v hodnote tisícoch eur TASR - Jaroslav Novák Unsplash/ Omid Armin Unsplash/ Ibrahim Boran
  • Ministerstvo práce mesačne rozdá tisíce príspevkov
  • Startitup sa pozrel na bizarné prídavky
  • Prezradíme ti, kto na ne má nárok

Štát cez ministerstvo sociálnych vecí a okresné úrady každý mesiac rozdá milióny cez sociálne dávky ľuďom v núdzi. Okrem tejto  klasickej finančnej pomoci, na ktorú majú nárok desiatky tisíc ľudí, ministerstvo rozdáva aj bizarnejšie dávky. Startitup sa pozrel na dve zvláštne sociálne dávky a jednu nepeňažnú pomoc, ktorú môžeš získať od štátu.

Pohrebný príspevok

Príspevok na pohreb je štátna sociálna dávka, ktorou štát prispieva ľuďom v núdzi pri zabezpečení adekvátnej rozlúčky so zosnulým. Ako ministerstvo píše na svojej stránke, podmienky na získanie dávky na pohreb sú – zabezpečenie pohrebu oprávnenou osobou, trvalý alebo prechodný pobyt na Slovensku a zároveň pochovanie zomretého na území Slovenska.

Konkrétna výška príspevku na pohreb je 79,67 €, pričom zo zákona vyplýva, že je možné o ňu požiadať podaním písomnej žiadosti na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta posledného trvalého pobytu alebo prechodného pobytu zomretého.

Samotnú žiadosť neposudzuje len úrad, ale aj pohrebná služba, ktorá zastrešuje služby spojené so zabezpečením pohrebu.

„Oprávnená osoba, ktorá uplatňuje nárok na príspevok, je povinná preukázať splnenie podmienok nároku na príspevok a jeho výplatu,“ píše sa v zákone. Ide o malý príspevok, ale každé euro sa aj v smutných časoch počíta.

bana
zdroj: Unsplash/ Pedro Henrique Santos

Banícky kompenzačný príspevok

V prípade, že človek pracoval roky ako baník, no z dôvodu útlmu práce už nepracuje v tomto odvetví, má nárok na kompenzačný príspevok.

Ministerstvo podmienky stavilo tak, že je ho možné získať, len ak pracovný pomer trval najmenej tri roky. No zároveň si musíš dávať pozor, nárok na dávku totiž nevzniká každému, kto spĺňa tento bod. Na osoby, ktoré dostali osobitný príspevok, starobný dôchodok či predčasný starobný dôchodok alebo výsluhový dôchodok sa kompenzačný príspevok nevzťahuje.

Okrem toho naň nárok nemajú ani baníci, ktorým je priznaný „invalidný dôchodok, úrazová renta, invalidný výsluhový dôchodok či náhrada za stratu na služobnom plate alebo náhrada za stratu na výsluhovom dôchodku, ak ich suma je rovnaká alebo vyššia ako suma kompenzačného príspevku, na poberanie ktorého by mala oprávnená osoba nárok, ak by jej nebola priznaná táto dávka“, uvádza ministerstvo

Nárok na tento príspevok vzniká mesiac po ukončení zamestnania. Jeho výška a dĺžka doby vyplácania závisí od odpracovaných rokov v podzemí.

Pozri si tabuľku príspevkov na druhej strane >>>

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: MPSVR SR, Ústredie práce sociálnych vecí a rodiny

Najnovšie videá

Trendové videá