„Zabudnutý“ príspevok sa po takmer 20 rokoch môže zvýšiť o 120 eur. Pomôže mnohým Slovákom

  • Príspevok predstavuje v súčasnosti 79,67 eura
  • Jeho zvýšenie má pomôcť najmä sociálne slabším
pohreb, cintorin, peniaze
Ilustračné foto TASR/Radovan Stoklasa, Unsplash/Markus Spiske
  • Príspevok predstavuje v súčasnosti 79,67 eura
  • Jeho zvýšenie má pomôcť najmä sociálne slabším

Po 17 rokoch sa pravdepodobne zvýši štátny príspevok na pohreb. Zmena má pomôcť hlavne sociálne slabším. Poslanci o tom môžu rokovať už na júnovej schôdzi parlamentu.

Štát aktuálne poskytuje príspevok vo výške 79,67 eura. Od nového roka by to mohlo byť 200 eur.

„Tento príspevok bol naozaj skutočne malý. Dá sa povedať, že pomaly ani jeden veniec sa za to nedal kúpiť,“ ozrejmil predseda Asociácie pohrebných a kremačných služieb Ladislav Stríž.

V minulosti sa zvýšenie nepodarilo

Slovenská asociácia pohrebných služieb a krematórií dlhodobo žiada zvýšenie príspevku na pohreb. Predseda asociácie verí, že vyšší príspevok by pomohol sociálne slabším dôstojnejšie sa rozlúčiť so zosnulým.

„Kríže a všetky tieto veci okolo toho tiež zdraželi. Kedysi to stálo 90 eur, teraz to môže stáť 120 eur. Aj cenové relácie v rámci rakiev, tiež sa zdraželo,“ uviedol ďalej Stríž.

Ani bývalý minister práce, ktorý rezort viedol pred úradníckou vládou, nedokázal zvýšiť túto sociálnu dávku.

„Rokujeme s ministerstvom financií o tom, aby sme vedeli v rozpočte na budúci rok uplatniť túto požiadavku. Uvidíme, že či a v akej miere sa nám to podarí dohodnúť,“ informoval ešte v auguste 2022 exminister práce Milan Krajniak (Smer rodina). Nakoniec sa ale nedohodli.

„Ani ja som za tých osem rokov tento príspevok nedvíhal hore. No myslím si, že už dozrel čas, aby sme sa touto otázkou zaoberali. To nie sú nejaké obrovské náklady, ktoré by v značnej miere mohli pokriviť rozpočet ako taký,“ uviedol poslanec Ján Richter (Smer-SD).

S návrhom prišla SNS

Skupina poslancov za SNS navrhuje zvýšenie príspevku. Jeden z predkladateľov návrhu tvrdí, že vplyv na rozpočet bude minimálny aj v čase šetrenia.

„Stávalo sa to, že sociálne slabšie rodiny nemali ani len na základné potreby, ani len na tú najlacnejšiu truhlu, a končili tí ľudia pomaly vo vreciach,“ uviedol jeden z predkladateľov návrhu poslanec Rudolf Huliak (SNS).

„Je to nový návrh, počujeme ho verejne prvýkrát. Budeme o ňom určite diskutovať na koaličnej rade,“ priblížil súčasný minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD).

Pre porovnanie, v susednom Česku je pohrebné 5 000 korún, čo je asi 200 eur. V Poľsku dosahuje takmer 950 eur.

Upravený príspevok aj pre cirkev

Príspevok štátu pre cirkvi by sa mal upravovať podľa počtu ich veriacich a zároveň by sa nemal odvíjať od rastu minimálnej mzdy. Myslí si to občianske združenie (OZ) Ethos, združujúce neveriacich a sekulárnych veriacich. V tomto zmysle podáva v pondelok k navrhovanej novele zákona o financovaní cirkví a náboženských spoločností hromadnú pripomienku.

Ethos poukazuje na to, že počet veriacich kontinuálne klesá a tento trend možno očakávať aj do budúcnosti. Stavia sa preto proti podmienke, že príspevok cirkvám sa bude znižovať, len ak počet ich veriacich klesne v priebehu desiatich rokov o viac než desať percent.

„Navrhujeme, aby sa po každom zisťovaní počtu veriacich príspevok upravil zodpovedajúco tomu, ako klesol alebo stúpol počet veriacich,“ uviedol predseda rady OZ Andrej Lúčny.

Kritika zámeru automaticky zvyšovať príspevok podľa nárastu minimálnej mzdy zasa upozorňuje na účelovosť tohto kroku.

„Cirkvám má zaistiť čo najviac peňazí, keďže minimálna mzda na Slovensku je pomerne nízka a možno očakávať jej zásadné zvyšovanie,“ upozornil Lúčny. Je presvedčený, že legislatívne úpravy musia byť nadčasové, nie ušité na mieru aktuálnej situácii.

Ethos dlhodobo presadzuje myšlienku, aby cirkvi získavali od štátu dotácie len na konkrétne služby a projekty, ktoré sú prospešné pre celú spoločnosť. „Výdavky na platy a prevádzku majú byť výhradne zodpovednosťou členov jednotlivých cirkví,“ tvrdí zástupca OZ.

Výška príspevku štátu cirkvám by sa mala upravovať mierou rastu minimálnej mzdy. Upraviť by sa malo aj rozdelenie príspevku štátu medzi jednotlivé cirkvi. Zmeny, ktoré Ministerstvo kultúry (MK) SR navrhlo v rámci novely zákona, majú zvýšiť solidaritu s menšími cirkvami a zabezpečiť pri financovaní lepšiu predvídateľnosť a transparentnosť.

Zdroje: Správy RTVS, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá