Záchranári majú utratiť stovky svojich rybičiek. Nad absurdným rozkazom ministerstva krútia hlavami
- Akváriá sú pre bratislavských záchranárov formou psychohygieny
- Musia ich však zrušiť kvôli energiám
- Téma zarezonovala, spoločnosť sa búri
- Akváriá sú pre bratislavských záchranárov formou psychohygieny
- Musia ich však zrušiť kvôli energiám
- Téma zarezonovala, spoločnosť sa búri
Práca záchranárov rozhodne nie je žiadna hračka. Denne sa musia vysporiadať s najrôznejšími skúškami, ktoré si pre nich svet pripraví. Pracujú v rýchlosti a akciách, kde ide o život.
Pri svojej práci potrebujú aj istú formu „psychohygieny“, respektíve relaxu. A ako prezradili príslušníci Záchrannej zdravotnej služby (ZZS) Bratislava, oddychom sú pre mnohých z nich akváriá, ktoré majú na skoro každej z 94 staníc.
Vzniká tu však problém, o ktorom na Facebooku informuje Sloboda zvierat. Ide o občianske združenie na ochranu zvierat a záchranári sa naňho obrátili s otázkou, „ako legálne utratiť akváriové rybičky“, ktorých sa potrebujú zbaviť. Vysvetľujú totiž, že kvôli potrebe šetrenia energií ministerstvo zdravotníctva staniciam nariadilo, aby svoje akváriá zrušili.
Startitup sa preto obrátil na zamestnancov ZZS Bratislava, ktorí našej redakcii vysvetlili, čo je vo veci. Dostali sa k nim informácie, že riaditeľ „Záchrannej zdravotnej služby Bratislava vydal pred Vianocami nariadenie v zmysle šetrenia energií“. „Presne rozpísané na plagáte s názvom: ‚Úspora energií – Základne opatrenia zamerané na šetrenie energií v našej záchranke‘,“ napísali nám záchranári.
Odstránenie akvárií
Bratislavskí záchranári vysvetľujú, že na staniciach dostali príkaz regulovať teplotu vykurovania. Maximálna teplota môže byť 19 až 20 stupňov. Zároveň však dostali i príkaz odstrániť svoje akváriá.
Okrem straty možnosti relaxovať vznikla aj otázka, čo urobiť s rybami či nádržami. Tie predsa v akváriách odpojených od elektriny neprežijú. Akvárií, ako aj živočíchov v nich je preto potrebné zbaviť sa.
Záchranári teda navrhli, že účty za energie súvisiace s prevádzkou akvárií uhradia z vlastného vrecka. Táto možnosť však vypočutá nebola a zamestnanci sa preto museli obrátiť na organizáciu Sloboda zvierat, vysvetlili pre Startitup.
„Ak sa príkaz (na zrušenie akvárií) neuposlúchne, budú odobrané osobné ohodnotenia, na stanici Antolská v Bratislave sa to malo týkať zhruba 25 ľudí. Stredný manažment mal byť riešený formou kárnych opatrení,“ uviedli záchranári.
Ministerstvo zdravotníctva zatiaľ na našu žiadosť o stanovisko nereagovalo.
Akvárií je príliš veľa, organizácia nemá dostatočnú kapacitu
Startitup sa taktiež obrátil na Slobodu zvierat a zisťoval, aké možnosti majú záchranári pri utratení rybičiek. Koordinátorka kampaní organizácie Silvia Čaňová nám vysvetlila, že ide o celú sieť ZZS. Predstavuje to teda desiatky akvárií a stovky rýb.
Konkrétne Záchranná zdravotná služba Bratislava prevádzkuje 94 staníc. Akvárium sa nachádza skoro na každej z nich. Napríklad na stanici Antolská, ktorej príslušníci sa obrátili na Slobodu zvierat, záchranári prevádzkujú jedno 700-litrové a jedno 200-litrové.
„Nevieme si celkom predstaviť náhradné riešenie v podobe darovania, odpredaja rýb či celých akvárií. Kto by mal kapacitu sa ich ujať?“ pýta sa koordinátorka.
„Rovnako považujeme za absurdné a nehumánne ryby usmrtiť, obzvlášť keď zamestnanci o akváriá veľmi stoja, pretože sú pre nich istou formou psychohygieny, dokonca sa ponúkli uhradiť náklady za energie, keďže dôvodom rušenia malo byť šetrenie,“ podotkla Čaňová.
Občianske združenie Sloboda zvierat o problematike informovalo verejnosť na sociálnych sieťach. Spoločnosť sa témy ujala a problematika sa bude riešiť aj v podobe televíznych reportáží. „Sme radi, že sme pomohli dať veci do pohybu a veríme v dobrý koniec,“ uviedla Čaňová.
Ak ťa práca záchranárov na Slovensku zaujíma, pripravili sme si pre teba rozhovor so zdravotníkom Jánom. Tento Slovák vždy sníval o tom, že raz bude zachraňovať ľudí v horách. V súčasnosti pracuje ako lekár na vrtuľníku. O jeho kariére sa dočítaš v tomto článku.
Zdroj: Facebook/Sloboda zvierat