Záchranári pátrajúci po ponorke zaznamenali zvuky. Pasažierom ostáva kyslík na menej ako 30 hodín
- Do pátrania sa tak zapojil ďalší sonar
- Plavidlo Titan približne po hodine a 45 minútach plavby prestalo komunikovať s výskumnou loďou
- Do pátrania sa tak zapojil ďalší sonar
- Plavidlo Titan približne po hodine a 45 minútach plavby prestalo komunikovať s výskumnou loďou
Záchranári pátrajúci pomocou sonaru po nezvestnej ponorke Titanic s piatimi ľuďmi na palube zaznamenali v severnom Atlantiku v oblasti, kde plavidlo pred dvoma dňami zmizlo, pod vodou zvuky. Uviedli to médiá s odvolaním sa na zdroje americkej vlády. TASR informuje na základe stredajšej správy agentúry AFP.
Správy o zvukoch pod vodou potvrdila aj americká pobrežná stráž.
Kanadské lietadlo P-8 zapojené do pátrania „zaznamenalo v oblasti zvuky podobné búchaniu“, ktoré sa opakovali každých 30 minút. O štyri hodiny neskôr nasadili do pátrania ďalší sonar, a zvuky bolo opäť počuť. Informovala o tom aj spravodajská stanica CNN s odvolaním sa internú komunikáciu amerického ministerstva pre vnútornú bezpečnosť.
Výletná ponorka Titan sa stratila v nedeľu počas plavby k vraku parníka Titanic. Ten sa nachádza v hĺbke okolo štyroch kilometrov vo vzdialenosti približne 640 kilometrov od pobrežia kanadskej provincie Newfoundland.
Plavidlo Titan približne po hodine a 45 minútach plavby prestalo komunikovať s kanadskou výskumnou loďou Polar Prince, ktorá ju sprevádzala. Americká pobrežná stráž v utorok oznámila, že cestujúcim v Titane sa zásoby kyslíka minú najneskôr vo štvrtok o 13.00 h.
Miliardová posádka
Spravodajský portál BBC informoval o tom, že okrem britského miliardára Hamisha Hardinga sa na palube nachádza aj člen jednej z najbohatších rodín v Pakistane a podporovateľ dvoch charitatívnych organizácií založených kráľom Charlesom Shahzada Dawood so svojím 19-ročným synom Sulemanom.
Ďalším členom posádky je bývalý potápač francúzskeho námorníctva Paul-Henry Nargeolet, ktorý pri vraku Titanicu bol už v roku 1987 počas prvej expedície. Na palube sa má nachádzať aj výkonný riaditeľ spoločnosti OceanGate Stockton Rush.
Problémy pri pátraní môže spôsobovať aj fakt, že v prípade ponoriek, ktoré sa ponárajú tak hlboko ako Titan, nefunguje GPS. Namiesto toho kontakt funguje na princípe špeciálnych textových správ, vďaka ktorým posádka dokáže prijímať pokyny od tímu na povrchovom plavidle. Zaujímavosťou však je, že kapitán ponorky ju riadi pomocou upraveného ovládača od videohry.
Denník N na základe správy ČTK poukazuje aj na to, že ponorka Titan nebola testovaná žiadnou nezávislou organizáciou. Na jej prevádzku upozorňovali mnohí odborníci, ktorí prevádzkovateľa zároveň vyzývali na certifikačný proces. Medzi kritikmi boli prieskumníci morských hlbín, inžinieri alebo oceánografovia, ktorí boli už v roku 2018 znepokojení a obávali sa, že „výlety“ za Titanicom by mohli skončiť katastrofálne.
To, že ponorku netestovala žiadna nezávislá organizácia, potvrdila v roku 2019 aj samotná spoločnosť OceanGate.
Kapitán Jamie Frederick z Americkej pobrežnej stráže (USGC) v utorok povedal, že päť osôb na palube nezvestnej miniponorky Titan má zásoby vzduchu na ešte približne 40 hodín. To znamená, že v tejto chvíli vzduch vydrží menej ako 30 hodín. Ponorka je od nedele nezvestná v severnej časti Atlantického oceánu. TASR správu prevzala z agentúry AFP a webovej stránky stanice BBC.
„Urobíme všetko, čo je v našich silách, na záchranu,“ povedal. Záchranná operácia je však podľa jeho slov veľmi zložitá a záchranné tímy pracujú nepretržite. Doterajšie pátranie však podľa USGC zatiaľ neprinieslo žiadne výsledky.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, BBC, BBC, Denník N