Záchranári sa nezastavili. Zasahovať museli pri viacerých kolapsoch
- Vysoké teploty spôsobujú mnohým problémy
- Záchranári museli pomôcť viac než stovke ľudom
- Odborníci apelujú na prevenciu
- Vysoké teploty spôsobujú mnohým problémy
- Záchranári museli pomôcť viac než stovke ľudom
- Odborníci apelujú na prevenciu
Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu tretieho stupňa pred vysokými teplotami. Najteplejšie bude v Nitrianskom, Banskobystrickom a Košickom kraji medzi 12:00 až 17:00. SHMÚ o tom informuje na webovej stránke.
Teploty v týchto krajoch môžu dosiahnuť 38 až 40 stupňov Celzia. Vysoká teplota predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov.
Ako informuje SHMÚ, výskyt vysokej teploty vzduchu je v danej ročnej dobe a oblasti veľmi zriedkavý a pravdepodobnosť poškodenia zdravia a ohrozenia života spôsobeného nadmerným zaťažením organizmu u niektorých osôb je vysoká.
Vysoké teploty viacerým spôsobujú zdravotné komplikácie
Pomoc záchranárov v súvislosti s horúčavami potrebovalo v piatok celkovo 104 ľudí. Najmladším ošetreným pacientom bolo sedemročné dieťa v Banskobystrickom kraji, najstaršou 91-ročná žena v Trenčianskom kraji.
Ako agentúru SITA ďalej informovala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Alena Krčová, najviac pacientov, 18, potrebovalo pomoc v Nitrianskom kraji, najmenej v Bratislavskom a Prešovskom kraji, v ktorom malo zdravotné ťažkosti v dôsledku horúčav deväť pacientov.
„V piatok bolo na území Slovenska opäť väčšinou slnečno, aj keď na strednom a východnom Slovensku sme zaznamenali už aj zrážky – z prehánok a búrok. Vo veľmi teplom, pôvodom tropickom vzduchu, vystúpila teplota vzduchu najvyššie opäť na juhu stredného Slovenska a v juhovýchodnej časti Podunajskej nížiny (rovnako ako vo štvrtok). Maximum teploty dosiahlo na troch staniciach 38,8 °C (Štrkovec, Dolné Plachtince a Kamenica nad Hronom). Teplejšie ako vo štvrtok bolo v piatok už aj na východe Slovenska,“ píše SHMÚ na sociálnej sieti.
Apel na prevenciu
Záchranná zdravotná služba apeluje, aby ľudia dbali na prevenciu.
„Vysoké teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, najohrozenejšie sú však deti, seniori a chronickí pacienti. Tekutiny treba dopĺňať priebežne, počas celého dňa a nečakať na pocit smädu. Ideálne je piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové šťavy. Kávu s mierou, alkoholu je vhodné vyhnúť sa úplne, pretože rozširuje cievy,“ zdôrazňujú záchranári.
Ak sa aj napriek prevencii vyskytnú zdravotné ťažkosti z prehriatia, pacienta ochladzujeme a podávame mu tekutiny po malých dúškoch. Pri zhoršení zdravotného stavu treba kontaktovať tiesňovú linku 155 a jej operátor poradí, ako ďalej postupovať.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroj: SITA