Záchranári si môžu vydýchnuť. Trestné stíhanie je nezákonné, rozhodol prokurátor
- Polícia v utorok na proteste záchranárov zadržala a odviedla na výsluch
- Po niekoľkých hodinách boli prepustení

- Polícia v utorok na proteste záchranárov zadržala a odviedla na výsluch
- Po niekoľkých hodinách boli prepustení
Prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava po preskúmaní vyšetrovacieho spisu v rámci dozorového oprávnenia rozhodol, že uznesenie povereného príslušníka Obvodného oddelenia Policajného zboru Bratislava Staré Mesto – západ z utorka 14. decembra o začatí trestného stíhania pre prečin podnecovania v súvislosti s protestom zdravotníckych záchranárov, je nezákonné a neopodstatnené.
Prokurátor uznesenie zrušil
Ako informoval hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan, prokurátor predmetné uznesenie zrušil a uložil poverenému príslušníkovi Policajného zboru, aby vo veci znovu konal a rozhodol.
Polícia v utorok 14. decembra pri zásahu pred Národnou radou SR legitimizovala protestujúcich zdravotníkov a sestry, prikázala im zložiť transparenty a udeľovala im pokuty.
Zároveň zadržala a odviedla na výsluch prezidenta Slovenskej komory záchranárov Františka Majerského spolu s ďalším zdravotníkom. Zo zadržania boli po niekoľkých hodinách prepustení.
Ku včerajšiemu dianiu pred budovou Národnej rady SR v Bratislave sa počas dnešného dňa vyjadrila aj Slovenská komora zdravotníckych záchranárov. Pred parlament sa prišli zdravotnícki záchranári individuálne „poďakovať“ za kroky, ktoré neurobila slovenská vláda a poslanci pre stabilizáciu záchranárov, sestier a všetkých zdravotníkov.
Vypomstí sa to hlavne občanom
„Od jari počúvame od politikov, ministrov či premiéra o zvyšovaní platov, ktoré majú byť dorovnané k okolitým krajinám a majú tak zabrániť odlivu záchranárov a zdravotníkov zo systému. V čase mimoriadne napätej situácie, keď sú kolegovia unavení, vyčerpaní a frustrovaní nie len z pandémie, sa tieto slová dobre počúvajú,“ hovorí František Majerský, prezident komory záchranárov.
„No ostalo to iba pri sľuboch. Nestretol sa s nami ani jeden minister zdravotníctva, ani premiér, rovnako nepredložili žiadny konkrétny návrh. Oslovili sme adresne všetkých 150 poslancov, aby odhlasovali zmenu rozpočtu a ďalších zákonov, tiež bez výsledku,“ dodáva.
Slovenská komora zdravotníckych záchranárov na sociálnej sieti uviedla, že „poďakovanie“ pred parlamentom tak bolo symbolickým a posledným pokusom upozorniť, že sú tu záchranári, ktorých si krajina neváži a teda možno ani nepotrebuje. Ministerstvo zdravotníctva už v roku 2019 predpovedalo, že v roku 2025 ich bude chýbať v záchrannej službe štvrtina.
Ako ďalej uvádza Slovenská komora zdravotníckych záchranárov, nedostatok záchranárov sa vypomstí hlavne občanom. Bude menej záchraniek a bude sa dlhšie čakať, čo pri život ohrozujúcich stavoch môže mať katastrofálne následky.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: SITA, Facebook/Slovenská komora zdravotníckych záchranárov