Zachránia nás pred koronavírusom zdravé zuby? Štúdia dokazuje, že tento faktor je dôležitejší, než sme si mysleli
- Podľa vedcov môže vírus prejsť zo slín do pľúc
- Ochorenie ďasien môže byť rizikovým faktorom pre ťažký priebeh COVID-19
- Podľa vedcov môže vírus prejsť zo slín do pľúc
- Ochorenie ďasien môže byť rizikovým faktorom pre ťažký priebeh COVID-19
Zuby sú výkladnou skriňou nášho zdravia. Ignorovanie dlhodobo pokazených zubov a zapálených ďasien predstavuje veľké riziko. Baktérie z okolia sa môžu dostať krvou až k srdcu a spôsobiť zápal srdcového svalu, čo môže viesť v najhoršom prípade až k infarktu.
Ak by sme sa dôkladne starali o svoj chrup, predišli by sme mnohým problémom. Starostlivosť o zuby navyše nikdy nebola dôležitejšia ako teraz – v období pandémie. Ochorenie ďasien totiž môže zvýšiť šancu dostať koronavírus.
Nový výskum dokonca tvrdí, že je pravdepodobnejšie, že budeme mať kvôli chorému chrupu aj závažnejší priebeh infekcie.
Ústna hygiena je základ
Podľa štúdie uverejnenej na zdravotníckom webe Eurek Alert vírus môže prejsť zo slín do pľúc. Zo slín sa však môže dostať až priamo do krvného obehu. Odborníci z Birminghamskej univerzity hovoria, že disponujú dôkazmi, ktoré dokazujú, že pri pľúcnych ochoreniach spôsobených COVID-19 sú postihnuté skôr krvné cievy ako dýchacie cesty.
„Vysoké koncentrácie vírusu v slinách a paradentóza sú spojené so zvýšeným rizikom úmrtia. Akumulácia zubného plaku a zápal parodontu zvyšujú pravdepodobnosť, že sa vírus SARS-CoV-2 dostane do pľúc a spôsobí závažnejší priebeh infekcie.“
Vedci tvrdia, že tento „objav“ by mohol urobiť z efektívnej zdravotnej starostlivosti o ústnu dutinu potenciálne život zachraňujúcu akciu. „Odporúčame verejnosti, aby podnikla jednoduché, ale účinné kroky na udržiavanie ústnej hygieny.“
Pomôže nám ústna voda?
Medzinárodný tím vedcov z Veľkej Británie, Južnej Afriky a Spojených štátov zverejnil svoje zistenia v časopise Journal of Oral Medicine and Dental Research. „V ústach sa vírusom darí. Niektoré bežne dostupné výrobky, ako napríklad ústna voda, sú ale vysoko účinné pri inaktivácii vírusu SARS-CoV-2.“
Dentistry Today informuje, že počiatočné pozorovania pľúcnych CT snímok pacientov, ktorí trpia COVID-19, viedli k spolupráci medzi lekárskymi a zubnými výskumníkmi.
Spoluautor Iain Chapple, profesor parodontológie na univerzite v Birminghame, uviedol: „Tento výskum nám dokazuje, prečo sa u niektorých jedincov vyvinie pľúcne ochorenie COVID-19, a u iných nie. Štúdia môže zmeniť spôsob, akým vírus liečime.“ Ochorenie ďasien podľa vedcov spôsobuje, že ďasná sú netesnejšie, čo umožňuje mikroorganizmom vstupovať do krvi.
„Stačia na to jednoduché opatrenia – starostlivé čistenie zubov a čistenie medzizubných priestorov na zníženie hromadenia zubného povlaku spolu s konkrétnymi ústnymi vodami alebo dokonca výplachy slanou vodou na zníženie zápalu ďasien. Práve to môže pomôcť znížiť koncentráciu vírusu v slinách, pomáha to zmierniť rozvoj pľúcnych chorôb a znížiť riziko zhoršenia na ťažký Covid-19,“ dodal Ian Chapple.
Rizikové faktory
Ústa poskytujú živnú pôdu pre prosperitu vírusu, pričom akékoľvek porušenie orálnej imunitnej obrany uľahčuje vírusu vstup do krvi. Pri pohybe z krvných ciev v ďasnách by vírus prechádzal cez krčné a hrudné žily – dostal sa do srdca, a potom bol pumpovaný do pľúcnych tepien a malých ciev v pľúcnej báze a na perifériách. „Zdravá ústna dutina môže tiež zachrániť život v súvislosti s pandémiou,“ dodal profesor Chapple.
Portál Vyšetrenie.zoznam citoval zubného výskumníka z Los Angeles v súvislosti s tým, že mnohé z rizikových faktorov pre závažnú chorobu COVID-19 a ochorenie ďasien sú rovnaké: „Vyšší vek, mužské pohlavie, špecifické etnické skupiny, obezita, cukrovka, kardiovaskulárne choroby, krvná skupina typu A, chronické ochorenie obličiek a tiež pacienti s demenciou, telesným postihnutím alebo problémami s učením,“ povedal Lloyd Jones, zubný výskumník z Los Angeles. Potvrdil aj to, že ochorenie ďasien by mohlo byť hlavným rizikovým faktorom pre ťažký priebeh COVID-19.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Eurek Alert, Journal of Oral Medicine and Dental Research, Dentistry Today, Vyšetrenie.zoznam