Začínaš semester online? Vďaka týmto trikom budeš produktivnejší ako na prednáškach
- Väčšia vysokých škôl ohlásila, že zimný semester odštartujú online
- Študenti sa tak budú musieť učiť doma rovnako ako v marci
- To so sebou nesie ale veľa príležitostí na prokrastináciu či demotiváciu

- Väčšia vysokých škôl ohlásila, že zimný semester odštartujú online
- Študenti sa tak budú musieť učiť doma rovnako ako v marci
- To so sebou nesie ale veľa príležitostí na prokrastináciu či demotiváciu
Takto pred rokom sa väčšina študentov balila a sťahovala na svoje internáty či priváty, aby od ďalšieho týždňa mohli začať nový akademický rok. Od marca sa ale situácia zmenila a väčšina z nás sa musí naučiť a zvyknúť si na úplne iné fungovanie vysokoškolského života.
Viacerí z nás dúfali, že v zimnom semestri už budeme môcť nastúpiť do školy, keďže prezenčné vyučovanie býva často o dosť efektívnejšie. Väčšina vysokých škôl ale oznámila, že akademický rok sa začína dištančne. Niektoré z nich už počítajú s celým semestrom, iné toto pravidlo zaviedli iba na prvé tri týždne.
Ak sa ale racionálne pozrieme ako sa u nás situácia s koronavírusom vyvíja, so školou by sme pravdepodobne bez vakcíny nemali počítať. Obzvlášť ak zoberieme do úvahy prestarnutý vysokoškolský personál, ktorý patrí medzi najrizikovejšie skupiny.
Ak ti už domáce štúdium počas letného semestra išlo na hlavu a myslíš si, že takto to ďalej už nedáš, nezúfaj. Pravdepodobne si iba nemal dobre vypracovaný svoj študijný plán. Ten je totiž pri dištančnej výučbe najviac dôležitý a zároveň aj zo strany študentov najviac podceňovaný. Preto ti prinášame tipy, vďaka ktorým bude tvoje štúdium rovnako efektívne ako keby si sedel na prednáškach.
Ranná rutina
Ak chceš byť doma rovnako produktívny, ako keď chodíš do školy, dodržuj rovnaké rituály. Dobrým štartom do nového dňa je skorý ranný budík. Vstávať skoro ráno, keď sa nikam neponáhľaš možno neznie zrovna lákavo, ale ak si z toho spravíš rutinu a budeš vstávať každé ráno napríklad presne o 6:00, čoskoro to pre teba nebude žiaden problém. Nezabúdaj ale na 8 hodinový spánok. Toto platí pre študenta v každom veku. Ak spíš viac alebo menej, môže sa to odraziť na tvojej produktivite.
Nepreseď celý deň v pyžame. Ak tráviš celý deň doma, je veľmi jednoduché stráviť celý deň s čajom a Netflixom. Preto je dôležité medzi svoju rannú rutinu ako prvé zaradiť prezlečenie sa. Kľudne si zvoľ outfit, v ktorom by si išiel do školy. Tepláky možno znejú pohodlne, ale môžu byť dôvodom, prečo nemáš motiváciu k učeniu.
Využi svoj voľný čas. Keď sa ráno nikam neponáhľaš, rob veci ktoré si predtým nestíhal. Priprav si raňajky, daj si osviežujúcu sprchu, zacvič si jogu alebo choď na prechádzku so psom. Mysli na to, že sa hlavne potrebuješ prebrať, čo môže byť pri pohľade na posteľ v tvojej izbe ťažšie ako si myslíš.
Denný plán
Počas svojej rannej rutiny venuj čas aj tvorbe denného plánu. Vyber si svoj čas kedy chceš študovať, nie každému totiž vyhovuje rovnaký. Niekto je ranné vtáča, inému to najlepšie myslí keď už všetci spia. Sám seba poznáš najlepšie, preto počúvaj svoje telo a hlavne mozog a zisti kedy ti myslí najlepšie.
Do svojho denného plánu určite zakomponuje rannú kontrolu mailov či školskej stránky. Prípadne úlohy si zapíš, aby si na ne nezabudol a mohol si ich zaradiť do rozvrhu.
Unsplash/Noémi Macavei-Katócz
Mysli na to, že tvoje úlohy musia byť realistické. Stav na jednu najdôležitejšiu, ktorej chceš počas dňa venovať najviac času, ako napríklad esej alebo získavanie podkladov pre prezentáciu. Zvyšok dňa si vyplň menšími zadaniami.
Nezabúdaj na relax. Ak budeš za učebnicami či počítačom celý deň ľahko vyhoríš. Zakomponuj do svojho rozvrhu aj čas na obed a oddych. Veľmi dôležitý je pohyb na čerstvom vzduchu, či cvičenie. Prekrví sa ti mozog a budeš tak produktívnejší.
Vhodné miesto
Najlepšia cesta k sústredeniu sa je upratať si svoju izbu. Ako hovorí guru upratovania, Marie Kondo, ak ti niečo neprináša radosť, daj to preč. Bez čistého domu nemôžeš mať ani čistú myseľ. Minimalizmus je cesta. Ak budeš mať na svojom stolíku iba dôležité veci, ktoré potrebuješ k svojmu štúdiu, možnosť rozptýlenia bude menšia.
Vhodné je tiež umiestniť svoj pracovný stolík k oknu. Nie len, že budeš mať dostatok prirodzeného svetla, ktoré je lepšie pre tvoje oči a sústredenie, ale získaš aj prístup čerstvého vzduchu. Preto pravidelne vetraj, aj keď je vzduch v jesenné rána chladnejší, pomáha tvojej produktivite.
Svoje miesta tiež môžeš pravidelne meniť aby si sa vyhol stereotypu. Ak máš súrodenca, či spolubývajúceho skúste si na pár hodín vymeniť stolíky.
Online prednášky
Určite nepodceňuj online prednášky, ktoré sa vám vaši vyučujúci rozhodli pripraviť. Váž si to, nie všetci to totiž robia pre študentov, a prácu si uľahčia iba rozoslaním materiálov na samoštúdium.
Škola je priestor pre sociálny život a preto je vizuálny kontakt veľmi dôležitý. A tak sa vďaka online hodinám dokážeš najlepšie nadobudnúť pocit, že ešte stále chodíš do školy. Preto pozorne počúvaj a pýtaj sa. Je jednoduchšie opýtať sa vyučujúceho ako potom ďalšiu hodinu hľadať odpoveď na internete. Tiež si rob počas prednášok poznámky, vďaka ktorým sa ľahšie k téme vrátiš neskôr, ale tiež sa počas online hodiny budeš lepšie sústrediť.
Nezabudni ani na svojich spolužiakov. Ak ste boli zvyknutí pripravovať sa na testy spoločne, robte to aj teraz. Pripravte si online stretnutie, kde spolu predebatujete všetko učivo, ale aj osobné veci, či rady a tipy.
Motivuj sa
Bez motivácie sa ďaleko nepohneš. A tá môže vďaka domácemu prostrediu, nedostatku sociálneho kontaktu a stereotypu veľmi rýchlo upadať.
Ako už bolo spomínané, neuč sa celý deň. Veľmi rýchlo prídeš o motiváciu. Využi tak kopu voľného času a venuj sa činnostiam, na ktoré si predtým nemal čas. Budeme sa opakovať ešte raz, pohyb je počas karantény veľmi dôležitý. Hlavne ten na čerstvom vzduchu.
Okrem iného môžeš konečne prečítať všetky knihy na ktoré si teraz nemal čas. Rovnako dobrou motivačnou činnosťou je sledovanie prednášok, ktorých máš na internete obrovské množstvo.
Ak si bol doteraz zvyknutý učiť sa v knižniciach či študovniach, nemusíš byť smutný. Na YouTube je veľa videí ľudí, ktorý sa počas toho ako sa učili natáčali. Pusti si takého video do podmazu, a keď budeš vidieť iného človeka ako sa učí, budeš aj ty disciplinovanejší. Poprípade si opäť môžete so spolužiakmi zorganizovať video chat, kde sa zároveň budete kontrolovať pri učení.
Dôležité je stanoviť si ciele. Denné, týždenné a mesačné plány čo chcem dosiahnuť. Koľko kníh chcem prečítať, čo si chcem pozrieť, koľko sa toho potrebujem naučiť. Ak budeš vidieť svoj progres, nakopne to tvoju motiváciu.
Koncentruj sa
Tvoj najväčší nepriateľ je teraz tvoj mobil. Ak sa chceš sústrediť na učivo, najlepšie spravíš, ak ho dáš do úplne inej miestnosti. Keď ho ale využívaš pri učení, nadstav si aspoň lietadlový režim. Existujú tiež aplikácie, ktoré ti blokujú Instagram, či Facebook, ktoré by ti mohli pomôcť od prokrastinácie.
Na Netflixe si vyhraď svoj vlastný čas vo svojom dennom pláne. Ideálny čas je večer, všetko ale závisí od toho, kedy sa ti najlepšie učí.
Materiály, ktoré ti poslali vyučujúci si radšej vytlač. Nie je to síce najekologickejší spôsob, preto papier neskôr využi na poznámky alebo tlač obojstranne. Ak to ale odmietaš, investuj aspoň do čítačky alebo tabletu. Učivo tak lepšie pochopíš ako ako notebooku.
Vytvor si playlist. Je pochopiteľné, ak sa ti pri pesničkách nedá učiť. Preto si zostav playlist zo soundtrackov, klasickej hudby, jazzovej hudby či zvukov prírody a podobne. Na YouTube či Spotify tiež nájdeš kopu ukludňujúcich zvukov, ako napríklad zvuky študovne či knižnice z Harry Pottera.
Čítajte viac z kategórie: Lifehacking
Zdroj: Youtube, theuniguide.co.uk, oxfordlearning.com, BBC