Začínať školu o deviatej je podľa odborníkov výhodné. Na Slovensku je s tým však problém

  • V iných krajinách škola začína neskôr ako u nás
  • Niektorým žiakom však do školy nejdú žiadne spoje, alebo je ich málo
budík spánok škola gymnázium študent žiak
Ilustračný obrázok Canva/rattanakun, TASR/Milan Kapusta
  • V iných krajinách škola začína neskôr ako u nás
  • Niektorým žiakom však do školy nejdú žiadne spoje, alebo je ich málo

Prvé hodiny na väčšine slovenských škôl začínajú o ôsmej, alebo tesne pred ôsmou, no mnohé z nich využívajú posunutie začiatku vyučovania na skorší či neskorší čas. Odporúčanie zo strany psychológov sa týka odsunutia času začiatku vyučovania na neskôr najmä pre tínedžerov. 

Na Slovensku je však problém v tom, že sa školy musia pri tvorbe rozvrhu prispôsobovať cestovným poriadkom, informujú noviny.sk. Niektorí žiaci musia dokonca riešiť úplne iný problém – do školy im v určitých časoch nejde žiaden spoj.

V Nemecku sa autobusové spoje prispôsobujú študentom

Spomínaný spravodajský portál oslovil študentku Martinu, ktorej škola v Írsku začínala až o deviatej. V minulosti však na Slovensku zažila prvý školský zvonček aj o 7:30 a hovorí, že všetko má svoje výhody i nevýhody. 

„Keď to začínalo o deviatej, určite som sa viac sústredila a bola som vyspatá, no chodila som neskôr domov. Tu na Slovensku mám aspoň poobede nejaké mimoškolské aktivity,“ tvrdí Martina.

Vyhláška školám na Slovensku umožňuje spustiť zvonček na prvú vyučovaciu hodinu najskôr o 7:00 a najneskôr o 9:00. Zuzana, žijúca v Nemecku, hovorí, že sa tam autobusy prispôsobujú študentom. Slovensko však funguje inak, deti Slovenky Katky začínajú už o 7:45, aby stíhali spoje.

V Španielsku začínajú školy o 9:00, v Anglicku o 8:50, v Taliansko o 8:30 a v Nemecku, Dánsku a Rakúsku o 8:00, pričom u nášho západného suseda na gymnázium prvýkrát zvoní o 7:30.

Podľa výskumov je neskorší štart výučby logický, hovorí odborník

Problémom nie je 15 minút, no niektorí žiaci musia začínať ešte o čosi skôr. Na strednú školu dopravnú totiž niektorí študenti dochádzajú aj desiatky kilometrov.

„Snažíme sa im rozvrh spraviť tak, aby mohli ráno ľahko prísť a aby mohli odísť skôr a využiť dostatok vlakov a autobusov,“ uviedla Lýdia Haliaková, riaditeľka Strednej priemyselnej školy dopravnej v Bratislave.

Mnohým žiakom v určitých časoch nejde ani jeden spoj. S riešením by teda mohol prísť aj štát. Jedným z riešení je zníženie povinného počtu hodín, ktorý žiaci za týždeň musia absolvovať. „Nie je dôležitý počet hodín na to, aby boli žiaci úspešnejší. Je to efektivita,“ tvrdí Haliaková.

Na snímke sú žiaci pre základnou školou
zdroj: TASR/Miroslava Mlynárová

Odborníci radia posunúť štart prvej vyučovacej hodiny na neskôr, a to predovšetkým pri tínedžeroch, ktorí večer ťažšie zaspávajú a ráno sa musia skoro zobudiť s pomocou budíka.

„Mnohé výskumy hovoria o tom, že začať výučbu v neskorších doobedných hodinách je logické. Na druhej strane, v poobedných hodinách klesá naša pozornosť, ako aj kognitívne funkcie,“ tvrdí neuropsychológ Robert Krause.

„Je to na každom riaditeľovi, každom pedagogickom zbore, aby zhodnotili, aké majú neskoré príchody. Keď začnete prvú hodinu a do toho vám príde desať detí s tým, že meškali kvôli doprave, tak tá hodina je úplne na nič,“ dodala Eva Horníková, prezidentka Združenia základných škôl Slovenska.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie videá

Trendové videá